پیاده روی در مریخ با استفاده از نقشه

پژوهشگران “دانشگاه آزاد برلین یک نقشه تعاملی از دهانه جیزر مریخ ایجاد کرده‌اند که به شما امکان می‌دهد تا به طور مجازی در سطح سیاره سرخ بچرخید و مسیر مریخ‌نورد استقامت را دنبال کنید. این نقشه تعاملی، داده‌هایی مانند توپوگرافی، خطوط تراز، مسیر مریخ‌نورد و موقعیت فعلی آن را در دهانه جیزرو نشان می‌دهد. همچنین، مناظر پانوراما در این نقشه مشخص شده‌اند تا بتوانید آن را بزرگ‌نمایی کنید و از مناظر ۳۶۰ درجه‌ای مریخ لذت ببرید.

سباستین والتر، از پژوهشگران این پروژه گفت: این نقشه، روشی عالی برای برنامه‌ریزی بازدید آینده از مریخ است. این یک رابط تعاملی است که در آن می‌توانید از میان مجموعه داده‌های پایه موجود انتخاب کنید. برخی از شیب‌ها بسیار تند هستند. بنابراین اگر می‌خواهید از مصرف بیش از اندازه اکسیژن اجتناب کنید، باید مراقب آنها باشید. برای دریافت احساس واقعی از آن چه در سفر آینده خود به مریخ انتظار دارید، می‌توانید روی یکی از نمادهای نشانگر راه کلیک کنید تا وارد نمای سه‌بعدی تمام صفحه شوید یا اگر تنظیمات واقعیت مجازی را دارید، به یک محیط کاملا سه‌بعدی وارد شوید. حتی اگر نزدیک آن بایستید، می‌توانید به صداهای مریخ‌نورد گوش دهید.

وی افزود: ما در ابتدا نقشه دهانه جیزرو را به عنوان یک برنامه کاربردی برای تکمیل سیستم موسوم به “HRSC Mapserver” ایجاد کردیم که از دانشمندان حرفه‌ای برای کاوش در سطح مریخ پشتیبانی می‌کند اما از آنجا که مریخ‌نورد، داده‌های تصویری با وضوح بالا و حتی داده‌های صوتی بیشتری را ارائه می‌دهد، به خودی خود یک سیستم عالی برای تجسم همه جانبه آن داده‌ها در یک زمینه علمی است.

بخوان  چاپ سه‌بعدی یک دست رباتیک پیشرفته با توانایی خم و راست کردن انگشتان

به گفته والتر، این نقشه در ابتدا برای دانشمندان حرفه‌ای طراحی شده بود اما با اضافه کردن داده‌های بیشتر، این گروه پژوهشی متوجه شدند که دسترسی به آن برای عموم نیز سرگرم‌کننده خواهد بود.

پیاده روی درمریخ

 منبع

داده‌های نقشه، ترکیبی از داده‌های ثبت‌شده توسط مریخ‌نورد استقامت هستند؛ مانند تصاویر دوربین “Mastcam-Z”، صداهای دستگاه موسوم به “سوپرکم”(SuperCam) آن و داده‌های به دست آمده از مدارگردها که لایه اساسی نقشه را تشکیل می‌دهند. این داده‌های مداری، از مدارگرد “مارس اکسپرس”(Mars Express) متعلق به “آژانس فضایی اروپا”(ESA) و “مدارگرد شناسایی مریخ” (MRO) ناسا به دست آمده‌اند که هر دو برای ثبت تصاویر با وضوح بالا از سطح مریخ استفاده می‌شوند.