چرا دوست داریم ربات های فضایی را انسان سازی کنیم؟

با اسپری شدن ماموریت یک مریخ‌نورد شش چرخ، شخصیت آن نمایان می‌شود. طراحی اسپیریت و فرصت کاملاً یکسان بود اما مکان‌های گوناگون فرود آنها روی مریخ، نهایتاً دو تجربه بسیار متفاوت هستند.

«کیتی استک مورگان» (Katie Stack Morgan)، پروژه دانش‌آموز «مریخ ۲۰۲۰» (Mars 2020) گفت: خودآگاهی ویژگی ورای گرفتن عکس سلفی وجود دارد و من فکر می‌کنم ما می‌توانیم آن را به مریخ‌نورد انتقال انتقال دهیم. اما ما هستیم که به آن می‌گویند این کار را انجام دهد.

وقتی یک مریخ‌نورد یک عکس سلفی را می‌فرستد، مهندسان و پژوهشگران روی زمین احساس می‌کنند که آن را از دوستی دریافت می‌کنند که سال‌هاست ندیده‌اند. ما می‌دانیم که مریخ‌نوردها ربات دارند، اما آنها را دوست یا حیوان خانگی در نظر می‌گیریم. چه چیزی باعث می‌شود که ما این احساس را داشته باشیم؟

«جانت ورتسی» (Janet Vertesi)، جامعه‌شناس علم و فناوری «دانشگاه پرینستون» (Princeton University) و مرجع رسمی فضای رباتیک ناسا گفت: در تمام مأموریت‌های ناسا، مردم این احساس را دارند که با وسیله نقلیه، خواهان مریخ‌نورد و مدارگرد، خواه فرودگر ارتباط برقرار کنند. ربات چیزی است که عاشقان را گردهم می‌آورد و مانند یک گروه است.

ادامه داد: شما احساس می‌کنید که مریخ مورنورد در حال مقابله با چالش‌ها است و این کارها در نهایت تبدیل به بسیار انسانی می‌شوند. دوره فراز و کار کردن با فضاپیما، زمانی است که شما یک ارتباط عاطفی را آغاز کنید. شما واقعاً آنها را به عنوان یک دوست و شریک می‌بینید که در حال همکاری با شما هستند. ما کار روی زمین را می‌دهیم و مریخ‌نوردها کار روی مریخ را انجام می‌دهند.

بخوان  درخشش بقایای کپسول «دراگون» بر فراز غرب آمریکا

برای گروه‌های متشکل از صدها مهندس و دانشمندی که روی فضاپیمای مریخ کار می‌کنند، پایان یک ماموریت به معنای دست دادن یکی از اعضای اصلی گروه است. ورتسی گفت: این موضوع همچنین به معنای دادن گروهی است که شما در آن دهه بسیار سخت و سخت کار کرده اید.

انتهای پیاممنبع

حتی دانش‌آموزان و مهندسان نیز نمی‌توانند ویژگی‌های انسانی را به ربات‌های فضایی نسبت دهند. «ابیگیل فریمن» (ابیگیل فریمن)، پروژه دانشمند مریخ‌نورد «کنجکاوی» (کنجکاوی) گفت: این روش است که مریخ‌نوردها بر روی آن طراحی شده‌اند. مغز ما به گونه‌ای طراحی شده است که از چیزهایی که فقط به صورت مبهم به چهره هستند، چهره بسازند.

چرا دوست داریم ربات های فضایی را انسان سازی کنیم؟

ثبت اولین سلفی مریخ‌نورد فرصت

همه اعضای گروه ماموریت، این سطح از نسبت دادن خصوصیات انسانی به یک ربات واقعی را قبول نمی کنند. ورتسی گفت: برای برخی افراد، انسان‌سازی بیش از اندازه پیش می‌رود، زیرا فشار از ربات را از بین می‌برد.

شخصیت‌ها در مقابله با چالش‌های مریخ ظاهر می‌شوند

مانند بیشتر مریخ‌نوردهای جدید، این دو مریخ‌نورد دارای یک دوربین دکل هستند که به گردن شباهت دارند. فریمن گفت: مریخ‌نورد واقعاً شبیه یک چهره به نظر می‌رسد و این از دیدگاه علمی عمدی است. ما دو دوربین داریم که فاصله‌ی آنها با چشم‌ها برابر است. همچنین، مریخ‌نوردها دارای بازوهای رباتیکی هستند که به گونه‌ای طراحی می‌شوند و مانند یک زمین‌شناس انسان کار می‌کنند.

«امیلی استو» (امیلی استو)، مهندس کاوشگر «اینسایت» (Insight) گفت: ما همراه این کاوشگرهای رباتیک به خوبی زندگی می‌کنیم. مانند این است که دوستان شما به یک ماجراجویی بزرگ می‌روند و همه این عکس‌های عالی را می‌گیرند و می‌توانید از خانه آنها را دنبال کنید.

وی افزود: چیزی که همیشه در مورد سلفی‌ها توجه مرا جلب می‌کند، این است که چگونه با ظریف دکل می‌توان یک انسان متفاوت را در مقایسه با یک روبرو و مستقیم انتقال دهد.

کنجکاوی، مریخ‌نوردی به اندازه یک خودرو است که در سال ۲۰۱۲ روی مریخ فرود آمد. به گفته‌گان، مهندسان «آزمایشگاه پیش‌رانش جت» به عنوان زمین‌شناس در مأموریت کنجکاوی حضور داشتند (JPL) دوستان آن را جورج نامیدند. این ربات موفقیت‌پذیر در طول ماموریت مجبور بود برای مشکل غلبه کند.

مریخ‌نوردهای «فرصت» (فرصت) و «اسپیریت» (روح) را در نظر بگیرید که در سال ۲۰۰۴ روی سیاره سرخ فرود آمدند. هر دو مریخ‌نورد با کاوش و جمع آوری داده‌ها در سطح مریخ، از عمر مورد انتظار ۹۰ روزه خود را فراتر رفته‌اند.

فریمن گفت: اسپیریت این شخصیت را در جایی به دست آورد که واقعاً در خاک می‌غلتید و به انجام کارهای سخت‌تری نیاز داشت.

ربات‌ها در گرفتن عکس‌های سلفی روی سطح مریخ باعث می‌شود آنها خودآگاه به نظر برسند شوند. مریخ‌نوردها می‌توانند از دوربین به بازوی رباتیک خود برای گرفتن سلفی روی سطح مریخ استفاده کنند.

به گزارش ایسنا و به نقل از بیزینس اینسایدر، کسانی که از نزدیک با این فرستادگان رباتیک کار می‌کنند و همچنین مردم می‌سازند آنها را انسان‌ها می‌سازند یا به این ربات‌های بیجان ویژگی‌های انسانی ببخشند. متخصصین در مصاحبه با بیزینس گفتند که این کار می‌سایه قادر به انجام کمک کند.

خداحافظی کردن با یک دوست سخت است

پاسخ دادن به چهره های رباتیک از نظر احساسی ناراحت است

مریخ‌نورد فرصتی نیز برای کشف شواهد زمین‌شناسی مبنی بر وجود آب مایع به عنوان «خانم کوچک بی‌نقص» دست یافت.

چرا دوست داریم ربات های فضایی را انسان سازی کنیم؟

مدل‌های کاملی از سه نسل مریخ‌نورد