چین گورخرماهی را به فضای می‌فرستد!

انتهای پیاممنبع

«ژانگ وی» (Zhang Wei) دستیار فرمانده کل سیستم کاربردی سرنشین‌دار فضای چین، در جریان سمینار درخواست پروژه علمی و کاربردی ایستگاه فضایی که روز ۱۰ ژوئیه در پکن برگزار شد، در مورد این پروژه با رسانه‌های چین صحبت کرد. اطلاعات بیشتر در جدول زمانی آزمایش و دستگاه آبی آن فاش نشد.

گورخرماهی پیشتر در سال ۱۹۷۶ با مأموریت «سایوز ۲۱»(Soyuz ۲۱) به ایستگاه فضایی «سالیوت ۵»(Salyut ۵) اتحاد جماهیر شوروی فرستاده شد. فضانوردان شوروی که آزمایش‌هایی را روی آن انجام دادند، دریافتند که به نظر می‌رسد گورخرماهی برخی از رفتارهای خود را در واکنش به زندگی در ریزگرانش تغییر می‌دهد.

این بار اولین باری بود که به فضا فرستاده می‌شود. «زیستگاه آبی ناسا»(AQH) که برای بررسی تأثیر ریزگرانش بر حیات دریایی طراحی شده است، در سال ۲۰۱۲ به «ایستگاه فضای بین‌المللی»(ISS) فرستاده شد. این زیستگاه یک ماهی کوچک به نام «مداکا» (medaka) بود که در آب زندگی می‌کند و بومی شیرین ژاپن است.

چین گورخرماهی را به فضای می‌فرستد!

زیستگاه آبی ناسا

تاریخچه فرستادن حیوانات به فضا به سال ۱۹۴۷ بازمی‌گرداند. پیش از آن سگ فضایی شوروی موسوم به «لایکا»(Laika)، پرواز بسیار معروف‌تر خود را با فضای «اسپوتنیک ۲» (Sputnik ۲) در سال ۱۹۵۷ انجام داد. لایکا بیش از اندازه گرم شد و تنها چند ساعت پس از پرواز از دنیا رفت.

گزارش‌ها حاکی از این هستند که چین در یک پروژه جدید، گورخرماهی را به ایستگاه فضایی «تیانگونگ» خواهد فرستاد.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، چین قصد دارد در آینده گورخرماهی را به ایستگاه فضایی خود بفرستد. این گونه کوچک کوچک به عنوان بخشی از تحقیقات در مورد بین ماهی و میکروارگانیسم‌ها در یک اکوسیستم کوچک به محل ایستگاه فضایی «تیانگونگ» (Tiangong) چین فرستاده خواهد شد. همچنین، این آزمایش در مورد دستیابی به استخوان در فضانوردان کمک خواهد کرد.

بخوان  محصولاتی که رنگ آمیزی به علم و فناوری بخشیدند