ژاپن از ماه‌نورد کوچک خود رونمایی کردشرکت فضایی آی‌اسپیس ژاپن از کاوشگر کوچک خود برای دومین ماموریت در ماه رونمایی کرده است. این ماه‌نورد کوچک با یک دوربین HD و یک بیل خواهد بود.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، شرکت فضایی خصوصی ژاپنی آی‌اسپیس(ispace) از یک ماه‌نورد کوچک رونمایی شده است که در ماموریت بعدی فرود روی ماه در سال آینده حضور خواهد داشت.

اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، این میکروماه‌نورد در زمستان سال ۲۰۲۴ درون محفظه بار بالای کاوشگر ماموریت دوم(ماموریت ۲) قرار خواهد گرفت و به فضا پرتاب خواهد شد.

این ارتفاع ۱۰.۲۴ اینچ (۲۶ سانتی‌متر)، ۱۲.۴ اینچ (۳۱.۵ سانتی‌متر) عرض و ۲۱.۲۶ اینچ (۵۴ سانتی‌متر) طول و وزن آن حدود ۱۱ پوند (پنج ماه) خواهد بود. همچنین دارای یک دوربین HD است که در جلوی آن نصب شده و از آن برای گرفتن تصاویری از خاک ماه که با بیل برداشته می شود استفاده می شود.

تاکشی هاکامادا(Takeshi Hakamada)، بنیانگذار و عامل آی‌اسپیس می‌گوید: ماموریت مستمر برای ارائه خدمات حمل و نقل و در ماه نیاز است، بنابراین با خوشحالی اعلام می‌کنم که ما در فرودگر ماموریت دوم و طراحی نهایی میکروماه‌نورد پیشرفت داشته‌ایم.

این شرکت اولین ماموریت خود به ماه را با فرودگر هاکوتو-آر(Hakuto-R) در ماه دسامبر سال ۲۰۲۲ انجام داد. هاکوتو-آر در ماه آوریل سال جاری تلاش کرد روی ماه فرود بیاید، اما رایانه فضایپیما ارتفاع آن را اشتباه ارزیابی کرد و به برخورد با آن در سطح ماه شد.

مأموریت دوم نیز بر اساس مأموریت فرودگر هاکوتو-آر انجام می‌شود که در هنگام بلند شدن حدود ۲۲۰۰ پوند(۱۰۰۰ ۱۲) وزن داشت. نمایندگان آی‌اسپیس گفتند که این مأموریت جدید با کمک درس‌های آموخته شده از مأموریت اول بهبود یافته است.

بخوان  ابداع یک ربات کوچک با الهام از کرم خاکی

این شرکت با نام «تاب آوری» به معنای سرسختی را برای فرودگر خود انتخاب کرده است که با شعار این شرکت یعنی «هرگز از تلاش قمری دست نکشید»، همخوانی دارد. فرودگر ماموریت دوم، پنج محموله را به سطح ماه حمل خواهد کرد.

آی‌اسپیس همچنین در حال کار بر روی مأموریت سوم است که برای پرتاب در سال ۲۰۲۶ برنامه ریزی شده است. این مأموریت از یک فرودگر جدید و به نام Apex ۱.۰ استفاده می‌شود که ظرفیت بار پیش‌بینی شده برای آن ۱۱۰۰ پوند(۵۰۰ وزن) است.

انتهای پیاممنبع