کاوشگر اروپا از فاصله ۱.۵ میلیون کیلومتری رصد شد

انتهای پیاممنبع

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، سفر هشت ماهه این کاوشگر خود به سمت قمرهای یخی سیاره مشتری از ماه گذشته آغاز شد.

کاوشگر جوس (JUICE) آژانس فضایی اروپا که در حال حاضر از زمین است، به تازگی توسط تلسکوپ رباتیک ایرباس رصد شده است.

جوس در روز ۱۴ آوریل به فضا پرتاب شد. این کاوشگر پس از رسیدن به مقصد، جو منظومه‌ی مشتری و فیزیک آن را بررسی خواهد کرد. علاوه بر این، برای بررسی اقیانوس‌های قمرهای گانیمد، کالیستو و مشتریان اروپایی پرداخت و پتانسیل آنها را برای میزبانی حیاتی که ما می‌شناسیم بررسی می‌کنند.

جوس برای همیشه در مدار نگهبان نخواهد ماند. این کاوشگر در ماه دسامبر سال ۲۰۳۴ به مدار قمر گانیمد می‌رود. اگر این مانور موفقیت‌آمیز باشد، جوس اولین فضاپیمایی خواهد بود که به دور قمر سیاره‌ای غیر از زمین می‌چرخد.

این فیلم که از ۲۰ تصویربرداری پنج دقیقه‌ای تشکیل شده است، جوس را در مرکز نشان می‌دهد که توسط لکه‌های درخشانی که ستاره‌های پس زمینه هستند، احاطه شده است. زمانی که جوس توسط تلسکوپ رباتیک ایرباس مشاهده شد، حدود یک میلیون مایل (1.5 میلیون کیلومتر) از زمین فاصله داشت.

این تلسکوپ که متعلق به ایرباس اسپیس است و توسط آن اداره می‌شود، کاوشگر مشتری را حوالی ساعت ۶:۵۲ تا ۸:۴۱ بعد از ظهر به وقت محلی شرقی (۰۲:۲۲ تا ۰۴:۱۱ بامداد بعد از وقت ایران) روز ۲۰ آوریل رصد کرد.

جوس تا ماه ژوئیه سال ۲۰۳۱ به منظومه مشتری نمی‌رسد. این سفر حدود هشت سال طول می‌کشد، زیرا فضاپیما برای رسیدن به سی‌پنجم از خورشید به گذر از کنار زمین، ماه و زهره نیاز دارد.

بخوان  نهنگها سلاح مخفی در مبارزه با تغییرات اقلیمی

ایرباس این فیلم را روز دوشنبه 15 اردیبهشت (25 اردیبهشت) در صفحه توییتر خود منتشر کرد.

این فضاپیمای آژانس فضایی اروپا یک سال بعد، در ماه اوت سال ۲۰۲۵، از سیاره دوقلوی زمین یعنی زهره بازدید خواهد کرد. پس از آن برای دریافت کمک گرانشی بعدی به سمت زمین خواهد آمد و در سپتامبر سال ۲۰۲۶ و ژانویه سال ۲۰۲۹ از کنار زمین می‌کند. در نهایت انرژی کافی برای رسیدن به مشتری را جمع آوری خواهد کرد.

فیلم جدید جوس توسط تلسکوپ رباتیک ایرباس (ART) که یک ابزار زمینی در اسپانیا برای کمک به نظارت و ردیابی فضای طراحی شده است، ثبت شد.

این گاوشگر در ماه اوت سال ۲۰۲۴ (مرداد ۱۴۰۳) به نزدیکی زمین بازخواهد گشت تا از منظومه‌های زمین و ماه کمک گرانشی کند.