کسب مدال «بنجامین فرانکلین» توسط دانشمند ایرانی دانشگاه پنسیلوانیا

مدال بنجامین فرانکلین ۲۰۲۳ در مهندسی برق به انقطاع به نوآوری‌های دگرگون مهندسی در مواد جدید که با استفاده از الکترومغناطیسی با روش‌های بی‌سابقه‌ای در چندین صنعت هستند و کاربردهای فناوری در محاسبات فوق‌سریع و فناوری‌های ارتباطی دلیل دارند، اهدا می‌شوند.

پروفسور نادر انقطاع، دانشمند دانشگاه پنسیلوانیا، موفق به دریافت مدال بنجامین فرانکلین ۲۰۲۳ شد.

کسب مدال «بنجامین فرانکلین» توسط دانشمند ایرانی دانشگاه پنسیلوانیا

لیز مگیل (Liz Magill)، رئیس دانشگاه پنسیلوانیا، می‌گوید: کار پیشگامانه پروفسور انقطاع در زمینه فرامواد و نانو اپتیک، راه را برای دستیابی به قابلیت‌های محاسباتی جدید و متحول کننده در آینده باز می‌کند. دانشگاه پنسیلوانیا عصر رایانه‌ها با ایجاد اولین رایانه دیجیتال برنامه‌ریزی در جهان در سال ۱۹۴۵ آغاز شد. کار پروفسور انقطاع ادامه دهنده این سنت تحقیقات و اکتشافات پیشگامانه است که آینده را متحول خواهد کرد. ما خوشحالیم که او مدال بنجامین فرانکلین را دریافت کرده است.

لری دوبینسکی (لری دوبینسکی)، رئیس و مدیر عامل موسسه فرانک، می‌گوید: ما مفتخریم که میراث دیرینه مؤسسه فرانکلین را در به رسمیت شناختن افراد برای کمک‌هایشان به بشریت ادامه می‌دهد. این پیشرفت‌های خارق‌العاده در حوزه‌های مهم مانند اجتماعی، پایداری و ایمنی به‌طور قابل‌توجهی ما را به تغییرات مثبت می‌رساند و بنابراین زمینه را برای آینده‌ای بسیار خوب فراهم می‌کند.

پروفسور انقطاع متولد ۱۶ مهر ۱۳۳۴ در تهران از پیشتازان حوزه نانوفناوری در جهان به شماره می‌آید. دکتر انقطاع مدرک کارشناسی خود را در رشته مهندسی برق از دانشگاه تهران دریافت کرد. او که در سال 57 مهاجرت کرده است مدرک دکترای خود را از موسسه فناوری کالیفرنیا گرفت.

وی موفق به دریافت جوایزی چون مدال طلای انجمن بین‌المللی تیک و فوتونیک، مدال موسسه اسحاق نیوتن، مدال جزیره الیس، جایزه مکس بورن و جوایزی دیگر است.

بخوان  گوگل کروم کاربران ویندوز 7 و ویندوز 8 را در کمین می گذارد

مدال بنجامین فرانکلین یکی از قدیمی ترین جوایز علمی در حوزه علم و مهندسی است که در سال ۱۸۲۴ توسط موسسه فرانکلین در آمریکا اهدا می شود.

پروفسور انقطاع حوزه نانو مدارهای نوری را پایه‌گذاری کرد که نانوالکترونیک و نانوفوتونیک در آن با هم ادغام شده‌اند. او همچنین به ایجاد و توسعه حوزه اپتیک نزدیک به صفر و مواد اپسیلون نزدیک به صفر(ENZ) با گذردهی الکتریکی نزدیک به صفر مشهور است. از طریق فعالیت‌های خود مرزهای را پشت سر گذاشته‌ایم که برای مثال می‌توانم به محاسبات نوری در تحقیقات نانو و کنترل پراک برای پوشش و شفافیت اشاره کنم. کار او پیام های مهندسی مهندسی در شاخه های مختلف برق، علم مواد، اپتیک، مایکروویو و الکترودینامیک کوتومی است.

به گزارش ایسنا و به نقل از پنتودی، پروفسور نادر انقطاع، استاد مهندسی برق و سیستم در دانشگاه پنسیلوانیا از 9 نفری است که امسال به دلیل یکی از عالی‌العاده‌ها در رهبری یکی از علمی، مهندسی و تجاری موفق به دریافت جایزه بنجامین فرانکلین شد. از برندگان این جایزه در روز ۲۷ آوریل(هفتم اردیبهشت) در مراسمی در موسسه فرانکلین در فیلادلفیا تجلیل برگزار خواهد شد.

انتهای پیاممنبع

دکتر انقطاع می‌گوید: من به عنوان یک دانش‌آموز و یک اهل فیلادلفیا، از دریافت مدال فرانکلین بسیار مفتخر هستم. دریافت جایزه‌هایی که برندگان پیشین آن برخی از قهرمانان علمی من مانند آلبرت اینشتین، نیکولا تسلا، الکساندر گراهام بل و ماکس پلانک بوده‌اند، بالاترین افتخار است. من از مؤسسه فرانکلین برای اعطای این جایزه بسیار سپاسگزارم.