کشف سرزمین از نحوه پرتاب سنگهای سطح مریخ به فضا

این شناخت جدید و ارزیابی شده از نیروی مورد نیاز برای پرتاب سنگ‌های مریخی به فضا، پیام‌های عمیق برای دانش ما از رویدادهای برخوردی مریخ دارد.

این مطالعه در مجله Science Advances منتشر شده است.

آزمایش‌های قبلی نشان داده بود که پلاژیوکلاز با فشار ۳۰ گیگاپاسکال (GPa) به یک ماده شیشه‌ای به نام ماسکلینیت (maskelynite) تبدیل می‌شود. با این حال، تحقیقات جدید نشان می دهد که این انتقال در فشار حدود ۲۰ گیگاپاسکال رخ می دهد و ما را از دینامیک پرتاب به چالش می کشد.

پژوهشگران از طریق این شبیه‌سازی‌های آزمایشگاهی، که نیروی مورد نیاز برای پرتاب صخره‌های مریخ را دریافت می‌کنند، بسیار کمتر از آن چیزی است که در ابتدا تصور می‌شود.

تحقیقات جدید نیاز به کمتری را برای سفر شهابسنگ‌های مریخی به سوی زمین نشان می‌دهد، تحقیقاتی که تاریخچه مریخ‌شناسی را تغییر می‌دهد و فرصت‌هایی را برای اکتشافات آینده باز می‌کند.

آنها با قرار دادن سنگ‌های حاوی پلاژیوکلاز(plagioclase); یک کانی معمول مریخی تحت فشار شدید با استفاده از یک دستگاه انفجاری پیشرفته، دگرگونی‌هایی را که در حین پرتاب این سنگ از سطح مریخ به فضا رخ می‌دهد، مشاهده و تجزیه و تحلیل می‌کنند.

اطلاعات با مشخص کردن دقیق نیروهای دخیل در پرتاب سنگهای مریخ به فضای کنونی می‌توانند جستجوی خود را برای شهاب‌سنگ‌ها اصلاح کنند و آنها را تا دهانه‌های برخوردی منبع خود در مریخ ردیابی کنند.

به گزارش ایسنا و به نقل از آی‌ای، در یک مطالعه پیشگامانه که توسط محققان موسسه فناوری کالیفرنیا(Caltech) و آزمایشگاه پیشران جت ناسا(JPL) انجام شده است، پیشرفت قابل توجهی در درک سفر شهاب سنگهای مریخی به زمین بدست آمده است.

بخوان  تیک تاک قابلیت دیس لایک را اضافه کرد

رمزگشایی از تاریخ سطح‌شناسی مریخ

انتهای پیاممنبع

تحقیقات برای اسرار پیرامون شهاب سنگهای مریخ از شبیه سازی های آزمایشگاهی پیشرفته برای تکرار شرایط رویدادهای برخوردی مریخ استفاده می شود.

این یافته‌ها نشان می‌دهد که حتی برخوردهای متوسط ​​روی مریخ می‌تواند سنگ‌های سطح آن را به فضا پرتاب کند و احتمالاً شهاب‌سنگ‌های مریخی به زمین را افزایش دهد. این امر فرصت‌های هیجان انگیز را برای کشف شهاب سنگ‌های مریخی بیشتر و به دست آوردن بینش‌های ارزشمند در مورد فعالیت‌های سطح‌شناسی مریخ باز می‌کند.

پژوهشگران با به چالش کشیدن مفروضات در مورد و انجام شبیه‌سازی‌های آزمایشگاهی پیچیده دریافت می‌کنند که نیروی مورد نیاز برای حرکت به سنگ‌های مریخ کمتر از آن چیزی است که قبلاً تصور می‌شود. این یافته‌ها برای درک ما از تاریخ مریخ و فراوانی شهاب سنگهای مریخی بر روی زمین حیاتی هستند.

تعیین مکان دقیق دهانه‌های برخوردی مریخ برای کشف جدول زمانی سطح‌شناسی سیاره سرخ بسیار مهم است. تحقیقات با شناخت دقیق‌تری از نیروهای دخیل در پرتاب شهاب سنگ‌ها می‌توانند دهانه‌های ویژگی را که مسئول پرتاب این سنگ‌های جذاب هستند، بهتر شناسایی کنند. این دانش به آنها اجازه می‌دهد تا توالی رویدادهای ضربه‌های روی مریخ را بازسازی کنند و سطح‌شناسی آن را در طول عمرها سال روشن کنند.

افشای اسرار برخوردهای مریخی

یافته‌های این مطالعه پیام‌های مهم برای درک ما از تاریخ سطح‌شناسی مریخ است. شهاب‌سنگ‌های مریخی دریچه‌های محدود به فرد به گذشته سیاره سرخ می‌کنند و بینش‌های ارزشمندی را در شکل‌گیری، فعالیت‌های آتشفشانی و پتانسیل برای حمایت از حیات ارائه می‌دهند.