کشف یک لایه جدید زیر پوسته زمین

انتهای پیاممنبع

جانلین هوآ(Junlin Hua) پژوهشگر اصلی و عضو فوق دکتری در دانشگاه UTA در بیانیه مطبوعاتی توضیح داد: وقتی به ذوب شدن چیزی فکر می کنم، به شکل شهودی فکر می کنم که مذاب باید نقش بزرگی در ویسکوزیته ماده ایفا کند، اما آنچه را که ما دریافت می کنیم. است که حتی در جایی که مذاب بسیار زیاد است، تأثیر آن بر جریان گوشت بسیار ناچیز است.

صفحات تکتونیکی، سنگهای غول پیکر زیرزمینی هستند که پوسته و گوشته بالای زمین را می‌دهند. بنابراین اساساً تمام خشکی‌هایی که در اطراف خود می‌بینیم، بر روی صفحات تکتونیکی ایجاد شده‌اند. در حال حاضر هفت صفحه تکتونیکی اصلی روی زمین وجود دارد که هفت قاره را تشکیل می دهد.

گیاهان می‌گویند لایه‌ای را که «گداز» نام گذاشته‌اند، در زیر پوسته زمین کشف کرده‌اند.

با این حال، این یافته‌های جدید نشان می‌دهند که قرار نیست هر چیزی که حاوی سنگ‌های مذاب باشد با تکتونیک صفحه‌ای مرتبط باشد. به عنوان مثال، لایه مذاب هیچ تأثیری بر جریان گوشت ندارد و بنابراین، بر حرکت تکتونیکی نیز تأثیر نمی‌گذارد.

جالب اینجاست که این صفحات دائما در حال حرکت هستند و حرکت آنها با زلزله، سونامی و فوران‌های آتشفشانی مرتبط است. علاوه بر این، حرکت تکتونیکی به قدرتمندی است که می‌تواند به ایجاد رشته کوه‌های جدید و حتی قاره‌های جدید تبدیل شود.

جانلین هوآ نویسنده ارشد این مطالعه، لایه ذوب را به عنوان یک ناهنجاری در استنوسفر توصیف می‌کند. او و گروهش در حال مطالعه تصاویر لرزه‌ای از استنوسفر بودند و منطقه مذاب منحصر به فرد را کشف کردند که خوانش‌های لرزه‌ای آن اصلاً در ارتباط با حرکت صفحه تکتونیکی نبود.

بخوان  تایید تاثیر خواب بر تثبیت خاطرات و حافظه

آنها می‌گویند این لایه سنگ‌های مذاب داغ است و بینش‌های مفید را در زمینه فعالیت‌های صفحه تکتونیکی سیاره زمین به ما نشان می‌دهد.

کشف یک لایه جدید زیر پوسته زمین

هر باری که این کار بدون توجه زیاد انجام می‌شود، تعداد زیادی را به محاسباتی اضافه می‌کنند که هدفشان مدلسازی و مطالعه فضای داخلی سیاره ما است و مدل‌ها را پیچیده و غیر دقیق می‌کند.

آنها استدلال می‌کنند که فقط به این دلیل که لایه جدید بر تکتونیک صفحه تأثیر نمی‌گذارد، به این معنی که مهم نیست و این واقعیتی است که با چیزهایی که می‌دانیم ارتباطی ندارد، به این معنی است که شاید ناشناخته در پوست زیر زمین انجام می‌شود و می‌دهد. هدفی ناشناخته را دنبال می‌کند.

این مذاب تازه کشف شده در عمق ۱۰۰ مایلی(۱۶ لایه کیلومتری) زیر سطح قرار و بخشی از سطح زمین استنوسفر(asthenosphere) -لایه پذیرایی زیر لیتوسفر در عمق ۸۰ تا ۴۰۰ کیلومتری سطح زمین است.

برخی از مطالعات قبلی نیز علائم وجود ذوب را گزارش کرده‌اند، اما این اولین بار است که این لایه جدید در زیر پوسته زمین را تایید می‌کند.

کشف یک لایه جدید زیر پوسته زمین

همین ناهنجاری را در نتیجه جهانی مشاهده کردند و از خواص لرزه‌ای این منطقه حاوی مواد مذاب هستند که آن را لایه مذاب نامیدند، شگفت زده شدند.

لایه ذوب چه می‌کند؟

وی افزود: ما امیدواریم که لایه ذوب در آینده به ما در زمینه‌های مختلف ناشناخته استنوسفر و سایر بخش‌های داخلی زمین کمک کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از آی‌ای، طبق یک بیانیه مطبوعاتی، گروهی از پژوهشگران دانشگاه تگزاس در آستین(UTA) لایه ای در زیر پوسته زمین به نام «گداز»(melt) پیدا کردند.

بخوان  حل معمای کهکشانهای ماهواره‌ای راه شیری پس از ۵۰ سال

از این رو، مطالعه و شناخت عواملی که بر روی فعالیت صفحه تکتونیکی زمین تأثیر می‌گذارند و همچنین عواملی که تأثیرگذار نیستند، بسیار مهم است.

هر چه ذوب می‌شود بر صفحات تکتونیکی تأثیر نمی‌گذارد

کارن فیشر(Karen Fischer) این مطالعه است که یک لرزه‌شناس شناخته شده آمریکایی است، می‌گوید: این کار مهم است، زیرا ویژگی‌های استنوسفر و ریشه‌های ضعیف بودن آن را برای درک تکتونیک صفحه‌ای ضروری می‌دانند.

این مطالعه در مجله Nature Geoscience منتشر شده است.

به گفته پژوهشگران دانشگاه تگزاس در آستین، استنوسفر شامل سنگ‌های مذاب داغ است و به عنوان یک «مرز نرم» عمل می‌کند و نرم‌افزار صفحات تکتونیکی از طریق گوشت (منطقه بین هست و پوسته زمین) را می‌کند. با این حال، آنچه شگفت‌انگیز است این است که لایه‌ای مذاب است که در میان لایه‌های متعدد استنوسفر است، هیچ نقشی در این امر ندارد.

از آنجایی که صفحات تکتونیکی توسط گرمای تولید شده توسط هسته زمین حرکت می‌کند و حرکت جرم مذاب آنها کمک می‌کند، آن‌جا دارای لایه‌هایی مانند لایه‌های مذاب را با فعالیت‌های صفحه تکتونیکی مرتبط می‌کنند.