کفش‌هایی که مجرمان را می‌دهندیک فناوری جدید در حوزه پزشکی قانونی ممکن است به دستگیری مجرمان با بررسی ظاهر کفش‌هایشان کمک کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از نیواطلس، اکثر لباس‌های ما در حرکت با بدن ما تا می‌خورند و چروک می‌شوند، کفش‌های ما همیشه یک شکل هستند و ظاهر را حفظ می‌کنند. با در نظر گرفتن این حقیقت، تحقیق در حال توسعه روشی برای دستگیری مردان از طریق کفش هایشان هستند.

این فناوری از طریق مشارکت بین دانشگاه «استافوردشایر» بریتانیا و پلیس یورکشایر توسعه یافته است.

برای اینکه این سیستم کار کند، پلیس به ویدیو یا عکسی از یک مجرم نقابدار در حال انجام عمل مجرمانه نیاز دارد که توسط دوربین‌های مداربسته، دوربین نصب شده روی لباس پلیس، تلفن هوشمند تماشاگران یا دستگاه دیگری ضبط شده باشد. دستکم یکی از کفش‌های مجرم باید در نقطه‌ای از تصاویر رویت باشد.

زمانی که مظنون متعاقبا یک کفش می‌شود، هر یک از کفش‌های او برداشته می‌شود و روی یک صفحه می‌چرخد در یک جعبه نورپردازی می‌گیرد و سپس در هنگام چرخش زیر نور مری و سپس فروسرخ، فیلمی از آن ضبط می‌شود.

سپس فریم‌های ویدیویی به هم مرتبط می‌شوند تا مدل‌های سه‌بعدی هر کفشی را تشکیل دهند و دهند که کفش‌ها از هر زاویه‌ای تحت هر دو نوع نور چگونه به نظر میرسند. نور مادون قرمز معمولا توسط دوربین های امنیتی در شب استفاده می شود.

اگر نحوه ساخت، مدل و مدل کفش‌های اسکن شده با کفش‌های موجود در صحنه‌ای که مطابقت داشته باشد، مدرکی برای گناهکاری مظنون خواهد بود. در واقع، اگر جزئیات متمایزی مانند نشانه‌هایی از خراش روی کفش با هم مطابقت داشته باشد، ممکن است کفش‌ها تمام مدرکی داشته باشند که برای اثبات جرم لازم باشد.

بخوان  فضانوردان در آزمایشگاه فضایی چین شروع به کار می‌کنند

امید می‌رود که در نهایت یک پایگاه ملی از تصاویر کفش‌ها ایجاد می‌شود تا بتوان ساخت و مدل کفش را بر اساس اساس سه بعدی کمک کند. قرار است که این فناوری در سال آینده توسط چندین پلیس منتخب بریتانیا آزمایش شود.

دکتر مگان نیدهام (Megan Needham) از دانشگاه استافوردشایر می‌گوید: این یک روند سریع و ساده است که در مجموع حدود ۳۰ دقیقه زمان می‌برد.

تجهیزات مورد نیاز برای این مدت کمتر از 500 پوند هزینه دارد. هدف این است که از این روش توسط واحدهای کفش در سراسر کشور و در افسران آینده استفاده شود.

انتهای پیاممنبع