کمک چند صد میلیون دلاری مایکروسافت برای ساخت ابرایانه ChatGPTمایکروسافت با صرف صدها میلیون دلار برای ساخت یک ابررایانه برای شرکت OpenAI کمک کرد تا ظهور ربات مصنوعی مصنوعی ChatGPT را ممکن کند و اکنون در فکر کاهش آن و هر چه بیشتر توانمندکردن این ربات پیشرفته است.

به گزارش ایسنا و به نقل از آی‌ای، نزدیک به پنج سال پیش، یک شرکت کمتر شناخته شده به مایکروسافت با درخواستی ویژه برای همکاری به منظور تقویت قدرت محاسباتی در بودی بود که قبلا هرگز انجام نشده بود، نزدیک شد. سپس مایکروسافت چند صد میلیون دلار را صرف ساختن ده‌ها هزار تراشه قدرتمند برای ساخت یک ابرایانه کرد.

این شرکت موسوم به OpenAI از این ابرایانه برای آموزش مدل زبانی بزرگ خود یعنی GPT استفاده کرد و در حال حاضر همه می‌دانیم، تاریخ‌ساز شد.

مایکروسافت با ساخت مدل‌های مصنوعی که به کاربران کمک می‌کنند کارآمدتر شوند، غریبه نیست. غلط‌گیر املای خودکار که به میلیون‌ها کاربر کمک کرده است، نمونه‌ای از یک مدل آموزش مصنوعی مصنوعی در مدل زبانی است. با این شرکت OpenAI به دنبال توسعه چنین چیزی نبود. این شرکت می‌خواست اساساً چگونه مردم را با رایانه‌ها تغییر دهد و به چیزی عظیم نیاز دارد.

چگونه مایکروسافت یک ابرایانه برای OpenAI جمع آوری کرد

وقتی اطلاعات OpenAI را که می‌خواست محاسبه کند، به مایکروسافت ارائه کرد، مایکروسافت متوجه شد که این شرکت باید برای طول عمری به خدمات رایانش ابری آن دسترسی داشته باشد.

بنابراین مایکروسافت شروع به ترکیب ده‌ها هزار تراشه گرافیکی A100 از شرکت NVIDIA کرد. با این حال، موضوع فقط اتصال تراشه‌ها به ترکیب نبود.

هنگام آموزش مدل‌های هوش مصنوعی، کار بین هزاران واحد پردازشی تقسیم می‌شود که به یکباره فعال می‌شوند و به مدیریت دقیق انرژی نیاز دارند. فراتر آن، پردازنده‌ها همچنین باید با انجام یک ارتباط، انجام کارهایی را انجام دهند که مایکروسافت باید برای آن نرم‌افزار ویژه بنویسد، به اشتراک بگذارد.

هنگامی که مدل OpenAI خود را آموزش داد، چالش بزرگتر و مهم تر، در دسترس قرار دادن آن برای بسیاری از کاربران بود، بنابراین مایکروسافت موتور جستجوی Bing جدید خود را راه‌اندازی کرد که از GPT-4، نسخه پیشرفته زبانی OpenAI استفاده می‌کند و کاربران. را در لیست انتظار قرار می‌دهد تا سرورهای خود را قبل از ارائه سرویس مدیریت کند.

مایکروسافت همچنین از طریق سرویس‌های هوش مصنوعی Azure خود، زیرساخت‌های محاسباتی را نیز در اختیار سایر کاربران قرار می‌دهد تا مدل‌های هوش مصنوعی خود را بسازند.

تیم مایکروسافت Azure باید تمام جزئیات کوچک از تراشه ها تا سرورها و سازنده سازه ها را زیر نظر داشته باشد. زیرا مخابره در هر یک از اجزای سازنده می‌تواند یک برنامه‌های آنها را برای افزایش سریع کنترل کند.

آنچه که مایکروسافت چند سال پیش برای OpenAI گردآوری کرد، کاربران را شگفت‌زده کرده است.

چیزی که این شرکت در حال ساخت آن است، حتی بزرگتر و پیچیده تر از نسخه قبلی است و فقط باید منتظر ماند و تصور کرد که چه مدل‌های هیجان انگیز را به نمایش بگذارد.

به نظر می‌رسد عصر هوش مصنوعی تازه شروع شده است.

انتهای پیاممنبع