کنترل ۹ نشانگر استرس با پوست الکترونیکی جدیدپژوهشگران موسسه فناوری کالیفرنیا(Caltech) یک پوست الکترونیکی نوآورانه اختراع کرده است که به طور مداوم در ۹ نشانگر متفاوت است که واکنش به استرس را مشخص می‌کند، نظارت می‌کند.

به گزارش ایسنا، استرس می‌تواند به طرق مختلف بر روی احساسات، بدن و رفتار فرد تأثیر بگذارد و تأثیرات آسیب‌زایی بر بدن و روان فرد داشته باشد.

به نقل از آی‌ای، اکنون پژوهشگران موسسه فناوری کالیفرنیا(Caltech) با یک دستگاه پوشیدنی به نام CARES (پوست الکترونیکی تقویت‌شده با هوش مصنوعی) به مقابله با استرس برآمده‌اند که به طور مداوم ۹ نشانگر مختلف را برای شناسایی استرس زیر نظر دارد.

این تیم از این اختراع به عنوان «پست الکترونیکی» یاد می‌کند. این دستگاه به عنوان یک ابزار باریک و چسبنده است که روی مچ دست بسته می‌شود، توصیف می‌شود که افراد را قادر می‌سازد تا فعالیت‌های روزمره خود را با مشکل در طول آزمایش انجام دهند. این ویژگی هر دو سطح استرس پایه و حاد را می‌کند.

ابزاری که مدام نشانگرهای استرس را کنترل می‌کند

وی گائو، استادیار مهندسی پزشکی در کلتک، تحقیق و توسعه CARES را با همکاری سایر پژوهشگران موسسه فناوری کالیفرنیا، دانشگاه علم و فناوری هنگ‌کنگ و دانشگاه کالیفرنیا لس‌آنجلس رهبری کرد.

این پوست الکترونیکی برای نظارت بر ۹ نشانگر مختلف ابداع شده است که به طور مرتب شناسایی می‌کند.

طبق بیانیه پژوهشگران، پوست الکترونیکی CARES حسگرهای عرق را با حسگرهایی که پوست و پاسخ گالوانیکی را ثبت می‌کنند، ادغام می‌کند.

این دستگاه از مواد جدید برای بهبود پایداری استفاده می‌کند و از ماشین‌ها نیز برای تفسیر داده‌های پیچیده فیزیولوژیکی و مرتبط با آسیب شیمیایی استفاده می‌کند.

بخوان  تصویری جدید و خیره‌کننده‌ از سحابی شاه‌میگو

با این وجود، استرس ترکیبی از پاسخ‌های فیزیولوژیکی را القا می‌کند که وقتی به طور جمعی در نظر گرفته می‌شوند، می‌توانند ویژگی‌های عینی را بدون اتکا به گزارش‌های شخصی ارائه دهند. پوست الکترونیکی CARES این مجموعه از واکنش‌ها را مشاهده می‌کند.

حسگری که قادر به نظارت در لحظه است

زمانی که فرد دچار استرس می‌شود، بیماری‌هایی مانند اپی‌نفرین، نوراپی‌نفرین و کورتیزول در جریان خون می‌شوند. گائو می‌گوید: عرق با متابولیت‌هایی مانند گلوکز، لاکتات و اسید اوریک و الکترولیت‌هایی مانند سدیم، پتاسیم و آمونیوم غنی می‌شود. اینها موادی هستند که ما قبل از استفاده از نمونه‌برداری میکروسیال روی یک حسگر عرق پوشیدنی اندازه‌گیری کرده‌ایم.

چیزی که در CARES جدید است این است که حسگر عرق با حسگرهایی است که می‌گویند پوست و پاسخ گالوانیکی پوست را می‌گیرند که علائم فیزیولوژیکی هستند که استرس را به روش‌های پیش بینی می‌کنند.

هدف این پژوهش یک حسگر پوشیدنی با قابلیت نظارت زنده و در لحظه‌ای سطح استرس است. استرس، چه حاد و چه مزمن می‌توان به طور قابل توجهی بر سلامت جسمی و روانی تأثیر بگذارد.

هدف این دستگاه تشخیص زودهنگام استرس برای مداخله به موقع است، به ویژه در محیط‌های کاری سخت مانند محیط‌هایی که سربازان یا فضانوردان را تجربه می‌کنند.

دستگاه‌های مراقبت از حسگرهایی که استفاده می‌کنند می‌توانند فیزیکی‌ها و مواد شیمیایی مختلف از جمله عواملی مانند اپی‌نفرین، نوراپی‌نفرین و کورتیزول و همچنین متابولیت‌هایی مانند گلوکز، لاکتات، اسید اوریک و الکترولیت‌هایی مانند سدیم، پتاسیم و آمونیوم را در مقایسه با آن‌ها نشان دهند.

به گفته پژوهشگران، ادغام ماشینی به تفسیر دقیق داده‌ها می‌کند و بینش‌هایی را در سطح سطح بر اساس ارتباط متقابل نشانگرهای زیستی مختلف ارائه می‌دهد.

بخوان  Shazam بالاخره ارتقایی را دریافت کرد که همه دوستداران هدفون منتظر آن بودند

گائو می‌ید: افزودن این مواد جدید پایداری حسگر را در طول عملیات طولانی‌مدت تا حد زیادی افزایش می‌دهد.

در این بیانیه اشاره شده است که این پوست الکترونیکی مانند حسگرهای معمولی با باتری کار می‌کند و می‌تواند از طریق بلوتوث با تلفن یا رایانه ارتباط برقرار کند.

این مطالعه در مجله Nature Electronics منتشر شده است.

انتهای پیاممنبع