کپسول «اوریون» به زمین بازگشت

اوریون پیش از ورود به جو زمین، از ماژول خدمات خود جدا شد. در طول ورود مجدد، اوریون دمایی در حدود نیمی از سطح گرمای خورشید در حدود ۵۰۰۰ درجه سانتیگراد (۲۷۶۰ درجه سانتیگراد) را تجربه کرد و در عرض حدود ۲۰ سرعت از ۲۵ هزار مایل بر ساعت (۴۰ هزار کیلومتر بر ساعت) به سرعت حدود ۲۰ مایل در ساعت (۳۲ کیلومتر در ساعت) ‌رسید.

بازگشت به زمین و برخود با آب آخرین نقطه عطف ماموریت آرتمیس ۱ بود. این ماموریت موفقیت‌آمیز با پرتاب موشک سامانه پرتاب فضای ناسا(SLS) در روز ۱۶ نوامبر از سکوی پرتاب ۳۹B در مرکز فضای کندی ناسا در فلوریدا آغاز شد. در طول ۲۵.۵ روزی که اوریون در فضا بود، ناسا آن را در محیط سخت اعماق فضا آزمایش کرد.

کپسول فضایی اوریون ناسا پس از اتمام ماموریت تاریخی خود در ماه به اقیانوس آرام سقوط کرد.

طی روزهای آینده، اوریون به ساحل بازخواهد گشت، تا‌ها این فضاپیما را کرده و آن را با متخصصان به مرکز فضای کندی بازگردانند. پس از رسیدن به اوریون به این مرکز، تیم‌ها دریچه آن را کرده و چندین محموله را باز خواهند کرد. در مرحله بعد، کپسول و سپر حرارتی آن در چندین ماه آزمایش و تجزیه و تحلیل قرار میگیرند.

به گزارش ایسنا و به نقل از ناسا، ‌پیمای اوریون ناسا در ساعت 9:40 صبح یکشنبه به وقت منطقه زمانی فضای اقیانوس آرام(21:10 به وقت ایران) پس از طی مسیری 1.4 میلیون مایلی(2.2 میلیون کیلومتری) در اطراف ماه به زمین بازگشت و در آب‌های غرب ایالت باخا کالیفرنیا(Baja California) در مکزیک سقوط کرد.

بخوان  منوی استارت ویندوز 11 یک ویژگی مرموز جدید دریافت می کند - اما شما باید آن را جستجو کنید

بازگشت فضاپیمای اوریون که ۵۰ سال پس از فرود آپولو ۱۷ روی ماه رخ داد نقطه عطف ماموریت آرتمیس ۱ است. ماموریتی که از پرتاب قدرتمندترین موشک جهان تا سفر استثنایی به دور ماه و بازگشت به زمین را شامل می‌شود. بیل نلسون، مدیر ناسا گفت، این پرواز آزمایشی یک گام بزرگ به جلو در عصر اکتشافات ماه توسط آرتمیس است که بدون حضور تیم باورنکردنی ناسا ممکن نبود. برای چندین سال، هزاران نفر وقت و انرژی خود را صرف این ماموریت کرده‌اند و الهام‌بخش جهانیان برای رسیدن به سواحل دست نخورده کیهانی بوده‌اند. امروز یک پیروزی بزرگ برای ناسا، ایالات متحده آمریکا، شرکای بین المللی ما و کل بشریت است.

در طول این ماموریت، اوریون دو گذر از کنار ماه انجام داد و در فاصله مایلی از سطح این قمر ۸۰ قرار گرفت. اوریون در دورترین حالت، در فاصله نزدیک به ۲۷۰ هزار مایلی از سیاره ما، یعنی بیش از ۱۰۰۰ برابر دورتر از مکان محلی ایستگاه فضایی بین‌المللی از زمین قرار گرفت.

آرتمیس ۱ اولین مامور از مجموعه ماموریت‌ها برنامه آرتمیس بود که چهار ماموریت را توسط آنسا اعلام کرد. اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود طی ماموریت آرتمیس ۲ اولین فضانوردان پس از دهه‌ها به مدار ماه باز می‌گردند و به دنبال آن در سال ۲۰۲۵ اولین فضانورد زن و فضانورد رنگین پوست پا بر قمر زمین خواهند گذاشت. ناسا همچنین اعلام کرده است که قصد دارد طی ماموریت آرتمیس ۴ نیز فضانوردان را به سطح ماه بفرستد.

انتهای پیاممنبع

بخوان  علت شکست موشک «ویرجین اورب» مشخص شد

در طول این پرواز آزمایشی، اوریون بیش از هر فضای دیگری که برای فضانوردان طراحی شده است، بدون اتصال به ایستگاه فضایی در فضای باقی ماند. اوریون در حالی که در مدار ماه قرار داشت، رکورد مسافت طی شده توسط فضاپیمایی که برای حمل انسان طراحی شده را شکست. رکوردی که پیش از این متعلق به آپولو ۱۳ بود.

تیم‌های بازیابی اکنون در حال کار بر ایمان‌سازی سفر اوریون به خانه هستند. ناسا، تیم فرود و بازیابی بین سازمانی در ناو یواس‌اس پورتلند را رهبری می‌کند. این تیم متشکل از متخصصان آبی خاکی نیروی دریایی، متخصصان هواشناسی نیروی هوایی، متخصصان نیروی هوایی، و همچنین مهندسان و تکنسین‌های مرکز کندی ناسا، مرکز فضایی جانسون این آژانس در هیوستون و کارمندان شرکت لاکهید مارتین است.

جیم فیری(Jim Free), معاون ناسا در اداره توسعه سیستم‌های اکتشافی برای مدیر ماموریت گفت: با بازگشت ایمن اوریون به زمین، می‌توانم ماموریت بعدی خود را در شرف طبیعت در آینده ببینیم که طی آن خدمه برای اولین بار تحت عنوان بخشی از عصر جدید. اکتشاف به مدار ماه پرواز خواهند کرد. این موضوع، آغاز مسیر ما به سوی یک عصر منظم از مأموریت‌ها و حضور پایدار انسان در ماه برای اکتشافات علمی و ایجاد برای ماموریت‌های انسانی به مریخ خواهد بود.