کپسول “دراگون” برای فضانوردان بستنی بردفضاپیمای باری دراگون(Dragon) شرکت اسپی‌ایکس برای تحویل آرایه‌های خورشیدی، دانه‌ها و موارد دیگر به ایستگاه‌های بین‌المللی مرتبط است.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، فضاپیمای تدارکاتی رباتیک دراگون در روز یکشنبه حوالی ساعت 7:30 صبح به وقت منطقه زمانی شرقی(16:00 به وقت ایران) به ایستگاه فضایی بین‌المللی مرتبط می‌شود تا چندین تُن آذوقه تازه، صفحات خورشیدی جدید و حتی مقداری بستنی را به این آزمایشگاه در اختیار داشته باشید. حال گردش در مدار تحویل می دهد.

جاش کاسادا (جاش کاسادا)، فضانورد ناسا پس از اتصال موفقیت آمیز این کپسول گفت: ما هیجان زده هستیم که بسته‌ها را باز کنیم و کار را شروع کنیم.

مگان هاروی (مگان هاروی) نیز از مرکز کنترل پاسخ داد: امیدوارم بتوانیم از نزدیکی‌هایی که منتظر آن‌ها بودند، لذت ببریم.

فضاپیمای باری اسپیس‌ایکس بعد از ظهر روز شنبه(۲۶ نوامبر) از مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا بر فراز موشک فالکون ۹ به فضای پرتاب شد.

داخل دراگون حدود ۷۷۰۰ پوند(۳۵۰۰ وزن) محموله بسته‌شده است. این محموله شامل دو آرایه خورشیدی جدید برای ایستگاه‌های فضای بین‌المللی بود که برای تقویت بال‌های خورشیدی موجود در این ایستگاه طراحی شده‌اند.

ایستگاه‌فضایی بین‌المللی در نهایت دارای شش آرایه خواهد بود که همگی منبع تغذیه ایستگاه‌ها را بین ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش می‌دهد. فضانوردان طی پیاده‌روی‌های فضایی تا امروز دو آرایه‌های جدید نصب کرده‌اند.

دراگون همچنین در این سفر آزمایش‌های علمی تحقیقاتی را به ایستگاه فضایی بین‌المللی تحویل داد. به عنوان مثال در یک مطالعه، گوجه‌فرنگی‌های گیلاسی با استفاده از دانه‌ها می‌توانند تا افزایش تولید مواد غذایی خارج از زمین را پیدا کنند. تحقیقات دیگر در زمینه ریزگرانش نیز با استفاده از بافت قلب پرورش یافته است.

ماموریت فعلی این کپسول دراگون، “CRS-26” نام دارد، زیرا این بیست و ششمین پرواز محموله رباتیکی است که اسپیس ایکس برای ناسا به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌فرستد. CRS-26 قرار بود روز سه شنبه(22 نوامبر) پرتاب شود اما به شرایط آب و هوای نامناسب به تعویق افتاد.

به گفته مقامات ناسا، کپسول‌های باری دراگون معمولاً حدود یک ماه در ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌مانند، اما CRS-26 حدود 45 روز در آسمان باقی خواهد ماند. این زمان تا حدی به پیاده‌روی‌های فضای مورد نیاز برای نصب آرایه‌های خورشیدی اختصاص داده خواهد شد.

در نهایت CRS-26 با فرود در اقیانوس با کمک چتر نجات به کار خود پایان خواهد داد. در حال حاضر دراگون تنها فضاپیمای باری عملیاتی است که پس از انجام ماموریت‌های خود به صورت یکپارچه به زمین باز می‌گردد. دو فضاپیمای باری فعال دیگر یعنی سیگنوس(Cygnus) از شرکت نورثروپ گرومن و پروگرس متعلق به کشور روسیه هر دو به گونه‌ای طراحی می‌شوند که پس از پایان کار خود، در جو زمین می‌سوزند.

انتهای پیاممنبع