یک بازی ویدئویی برای جلوگیری از جلوگیری از شناخت سگ‌ها


یک استارت‌آپ، مجموعه‌ای از بازی‌های ویدئویی را طراحی کرده است که می‌توان از آن‌ها در برابر تشخیص محافظت‌کننده استفاده کرد.

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی میل، «جویپاو» (Joipaw) که یک استارت‌آپ مستقر در هنگ کنگ است، مجموعه‌ای از بازی‌های صفحه لمسی را طراحی کرده است که برای فعال نگه داشتن ذهن سگ‌ها طراحی شده است.

این مجموعه شامل بازی به سبک بازی “موش و چکش”(whack-a-mole) است که سگ می‌تواند با پوزه خود به آن ضربه بزند و یک آزمایش را انجام دهد که می‌تواند در کدام سمت به آن کمک کند. صفحه، حباب های بیشتر داشته باشید.

بنیان‌گذاران این شرکت امیدوارند که این بازی‌های ویدئویی، بلندمدت را بیشتر برای سگ‌ها به همراه داشته باشد و از نوعی زوال عقل معروف به «اختلال عملکرد شناختی سگ» (CCD) جلوگیری کند.

این بازی ها هنوز در مرحله نمونه اولیه هستند اما برای بازی روی صفحه نمایش لمسی مقاوم در برابر لیس زدن طراحی شده اند. گروه پژوهشی جویپاو باور دارد که سگ‌ها را می‌توان در ابتدا آموزش داد تا با مقدار مالی کره بادام‌زمینی، صفحه نمایش را لمس کنند و سپس به می‌توان آن را کاهش داد.

«درسیم آودار» (Dersim Avdar)، از بنیانگذاران این استارت‌آپ گفت: در آزمایش حین بازی‌ها روی سگ‌ها، سخت‌ترین مرحله، وادار کردن آن‌ها به بازی مستقل بود، اما وقتی آن‌ها بالاخره فهمیدند، لحظه‌ای جادویی رخ داد.

وقتی سگ در یک بازی برنده می‌شود، خوراکی‌های بیشتر ارائه می‌شود تا او را در مرحله رسیدن به سطح بعدی نگه دارند. آودار ادامه داد: معمولا یک یا دو جلسه ۳۰ دقیقه ای طول می‌کشد تا یک سگ از افراد بازی جویپاو را انتخاب کند اما برخی از سگ‌ها آن را تنها از ۱۰ دقیقه درک می‌کنند.

این گروه پژوهشی، یک ردیاب حساس به حرکت را نیز برای قلاده‌ها ابداع کرده‌اند که فعالیت‌های بدنی سگ را می‌کند. آنها امیدوار هستند که در آینده یک روش کنترلی را برای صفحه لمسی ارائه دهند.

یک بازی ویدئویی برای جلوگیری از جلوگیری از شناخت سگ‌ها

آودار برای ساخت بازی‌های ویدئویی سگ‌ها، از سگ نژاد مختلط خود موسوم به “کاوت”(Kawet) الهام گرفت که در ماه مه ۲۰۲۱ به همراه همسرش را به سرپرستی گرفت.

این سگ به سرعت به بازی‌ها و اسباب‌بازی‌های غذای دست داد و بیقرار می‌شود، مبلمان و کفش‌های صاحبش را پاره کرد و زمین را کثیف کرد. این زوج به سرعت متوجه شدند که همه این کارها، نشانه‌های خطرناک ناشی از جدایی هستند و وقتی آنها از خانه خارج می‌شوند، کاوت به انگیزه بیشتری نیاز دارد.

آودار: ما به راه‌های ساده‌ای را نمی‌دانیم، بگویم باید بگویم که کاوت را نگه می‌دارم و از این که چونیم، نمی‌خواهم کار کند وقتی می‌خواست بازی کند نه، احساس گناه می‌کردم.

آودار به مطالعه پژوهشی پرداخت که در “دانشگاه دامپزشکی وین” انجام شد و ادعا می‌کرد، بازی سگ‌های مسن روی صفحه لمسی ممکن است از زوال شناختی آنها جلوگیری کند.

در این پژوهش آمده است: توله‌ها یا سگ‌های جوان، سگ‌های پیر هرگز از نظر ذهنی آموزش نمی‌بینند یا به چالش کشیده نمی‌شوند. علاوه بر این، به دلیل‌های تعریف فزاینده، ما معمولاً سگ‌های پیر را در آموزش‌هایی که می‌توان برای حیوانات جوان پیشنهاد کرد، در نظر نمی‌گیریم. این امر، فرصت‌های ایجاد تجربیات مثبت را برای حیوانات محدود می‌کند. حیواناتی که حتی در سنین بالا نیز قادر به دیدن هستند. مانند انسان‌ها، تولید دوپامین در سگ‌ها نیز در سنین بالا کاهش می‌یابد و به کاهش حافظه و انگیزه آنها می‌شود، اما این ذهنی طبیعی را می‌توان با آموزش مهارت‌های شناختی ویژه کرد.

آودار با داشتن دانش، ساخت یک کنسول مخصوص سگ را آغاز کرد که می‌تواند به عنوان روش پیشگیرانه‌ای در مراقبت‌های بهداشتی سگ عمل کند.

در وبسایت جویپاو آمده است: ما از کاوت مراقبت می‌کنیم و می‌خواهیم که زندگی طولانی، سالم و شادی داشته باشید. همچنین، ما می‌خواهیم زمانی که نمی‌توانیم در کنار کاوت باشیم، باید داشته باشیم و به درستی انجام دهیم.

بازی از مرحله ساده آغاز می‌شود که در آن فقط یک موش روی صفحه ظاهر می‌شود، اما به سختی آن می‌افزاید تا این چالش، سگ را خسته نکند.

به گفته آودار، این بازی با یک ذهنی همراه است که می‌تواند تا نیم ساعت طول بکشد و بیشتر را نسبت به اسباب‌بازی‌های دیگر می‌دهد.

وی افزود: من هنوز با سگی برخورد نکرده‌ام که پس از بازی با کنسول، ساعت به خوبی نخوابیده باشد.

بازی جویپاو به همراه یک دوربین و یک میکروفن برای صاحبان نگران ارائه می‌شود تا وقتی از خانه بیرون هستند، مراقب حیوان خانگی خود باشند.

جویپاو امیدوار است که از این بازی‌ها برای دادن به سگ‌های پناهگاه استفاده می‌شود که نمی‌تواند بیشتر از بروند بیرون بیاید و همچنین به افرادی کمک کند که از زوال عقل رنج می‌برند.

در صورت مشاهده رفتار غیرعادی در حین بازی، به صاحب حیوان هشدار می‌دهند تا این موضوع را با دامپزشکی در میان بگذارند و تشخیص زودهنگام زوال‌شناختی را امکان‌پذیر کنند.

به گفته جویپاو، در حال حاضر جدول زمانی مشخص برای عرضه بازی‌های ویدیویی یا قیمت خرده‌فروشی وجود ندارد. با وجود این، یک کنسول و ردیاب قلاده را می‌توان فعلا به صورت آنلاین با شش دلار رزرو کرد تا زمانی که محصول در نظر گرفته شود، ارسال شود.

همچنین، جویپاو در حال کار روی یک سرویس اشتراک است که در آن مشتریان می‌توانند بازی‌های جدید را پس از انتشار، برای کنسول خود دانلود کنند.

انتهای پیاممنبع