۳ فناوری که بتن را پایدارتر می‌کند

کارخانه های خریدهای زیستی، محصولات کشاورزی و چوب را می‌سوزند و خاکستر زیست توده را به عنوان یک محصول به دست می‌آورند. اینها به عنوان کودها به خوبی عمل می کنند. علاوه بر این، مطالعه پتانسیل آنها را به عنوان چسب برای ساخت بتن سازگار با محیط زیست برجسته کرده‌اند.

شرکت فنلاندی «بیتولار» از مواد معدنی برای فرمول بتن بدون کربن دی اکسید استفاده می‌کند. خاکستر پرنده از زیست توده و احتراق زغال سنگ نیز بخشی از این ترکیب است. علاوه بر این، محصولات جانبی بیشتر از صنعت – مانند فلزات، فلزات و انرژی – وارد این ترکیب می شوند، اما کل فرمول یک راز است. استفاده از خاکستر به عنوان یک جز سیمانی ممکن است یک پیشرفت تازه به نظر برسد، اما اینطور نیست. رومی‌ها خاکستر آتشفشانی و بادی را با آهک ترکیب می‌کردند و ملات تشکیل دادند. همین دستور العمل پشت ساخت بناهای یادبودی مانند کولوسئوم است.

  • مخلوط کردن سیمان در اتاق

بتن یکی از موادی است که حضور آن در موارد بسیاری و ساختن بسیاری از مکان‌ها از ساختمان، تالار، پل و تونل‌ها می‌شود. بتن، پس از آب، پرمصرف‌ترین ماده روی زمین است. بتن پوسیده نمی‌شود و نمی‌سوزد. هزینه آن نسبتاً کم است و می‌توان آن را برای ساخت هر ساختمانی استفاده کرد، از ارتفاعات کم گرفته تا قاب‌های سازه‌های محکم گرفته تا نمای خارجی و … بتن همچنین تنها ماده اصلی سازه‌ای است که معمولاً در محل تولید می‌شود. در این خبر قصد داریم یک فناوری که بتن را پایدارتر می‌کند، معرفی کنیم.

پژوهشگران دانشگاه پلی‌تکنیک تورین ایتالیا دریافت می‌کنند که خاکستر زیستی از خرده‌های چوب حاصل می‌کند و می‌تواند پایداری ایجاد کند. علاوه بر این، دانشگاه زاگرب کرواسی بررسی کرده‌اند که خاکستر زیست‌محیطی چوبی است که تا 10 درصد آن را در مخلوط بتن می‌توان استفاده کرد، قابل توجهی بر روی مواد غذایی نیست. ضایعات زیست توده چوب در سالهای بعد افزایش پیدا خواهد کرد.

  • آموزه هایی از تاریخ
بخوان  نگران نباشید، حساب G Suite قدیمی شما هنوز به Google Workspace منتقل نمی‌شود

با پیدایش طرح‌های جدید ساختمانی به عنوان مثال ساختمان با چوب یا چاپ سه بعدی، بتن گزینه‌ای است که برای اکثر خانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. کشورهای اروپایی این را می‌دانند و به همین دلیل به بررسی راه‌هایی برای تولید سبزی‌ها ادامه خواهند داد.

انتهای پیاممنبع

مواردی که در بالا ذکر شد، سنگ آهک(در شیمی، کلسیم کربنات) یکی از اجزای اصلی سیمان است. گرم کردن آن تا 155 درجه سانتی گراد آن را به چسب یک برنامه تبدیل می‌کند. عاملی که واکنش رخ می دهد، کربنات کلسیم کلسیم اکسید و کربن دی اکسید به تفکیک می شود که محصولی را که از سوزاندن سوخت برای گرم کردن کوره ساطع می شود، تبدیل کند.

به دو دلیل: معدن و مصرف انرژی. مواد معدنی خامی باعث تولید گازهای گلخانه‌ای و تأثیر مستقیم بر محیط زیست می‌شود. ماشین آلایش گرمی برای رسیدن به بیش از 100 درجه سانتیگراد به انرژی ورودی بالایی نیاز دارند.

  • خاکستر زیست توده برای بتن پایدار

پودر خام داخل یک کوره سیمان(یک استوانه چرخان بلند) می‌رود که در آنجا تا ۱۴۵۰ درجه سانتیگراد گرم می‌شود. این مرحله از فرآیند حل کردن پیوندهای شیمیایی و ترکیب آنها با ترکیبات جدید است. محصول نهایی این فرآیند «کلینکر» است که در ادامه با گچ و مواد افزودنی مخلوط می‌شود تا سیمان پیدا کند. پودر خاکستری اکنون آماده استفاده در محیط‌های ساختمانی است و با شن، آب و ماسه مخلوط می‌شود. کلینکر (کلینکر) در تولید سیمان پُرتلَند، دانه‌های حرارت دیده‌ای است، که معمولاً ۳-۲۵ میلی‌متر(قطر) دارند و از حرارت دادن به سنگ آهک و لوله‌های سیلیکات (خاک) در مرحله کوره سیمان به وجود می‌آیند.

  • چرا بتن آلاینده است؟
بخوان  تماشای خشونت در ۳ سال وضعیت درسی کودک را خراب می‌کند

ساخت بتن با مواد خام خام شروع می‌شود که مخلوط آن را گچ، سنگ آهک و خاک رس تشکیل می‌دهد. سپس، این ماده در مرحله آسیاب کردن، به پودر ریز و پودر خام تبدیل می‌شوند.

  • در گام بعد چه اتفاقی می‌افتد؟

دانشگاه ماینتس راهی برای انجام این کار متفاوت پیدا کردند. به جای سوزاندن کربنات کلسیم، به فکر آسیاب کردن آن با سیلیکات سدیم افتادند. نتیجه محصول میانی است که قبل از هر کاری به عنوان یک عامل ارتباط، ماسه و آب کند، با سود سوزآور مخلوط می‌شود. مزیت اصلی این روش این است که آسیاب می‌تواند در اتاقی قرار گیرد که ۱۰ درصد انرژی برای گرم کردن کوره سیمان استفاده می‌شود.

  • ساختمان با بتن پایدار

به گزارش ایسنا و به نقل از آی او، خانه ها، پل ها و تونل ها چه وجه مشترکی با هم دارند؟ آنها مانند بسیاری از سازه های دیگر از بتن ساخته شده اند. این یک ماده قابل اعتماد و ارزان برای تولید است که از زمان رومیان در نسخه متفاوتی وجود دارد.

سالانه بیش از چهار میلیارد تن در جهان تولید می شود. این کار تولید هشت درصد از انتشار کربن دی اکسید جهانی را می‌دهد. با این حال، مسئله‌ای وجود دارد که تغییرات آب و هوایی نامیده می‌شود و به همین دلیل زمان آن فرا رسیده است که جایگزین‌های پایدار برای ایجاد بتن داشته باشند.

  • چگونه ساخته می‌شود؟