10 حقیقت جالب در مورد هوش مصنوعی که شما را حیرتزده میکند! 1 بیتی

به خاطر داشته باشید که تنظیم مجدد روتر و مودم به افزایش سرعت اینترنت شما کمک خواهد کرد سایت 1biti . نمود این قضیه را میتوانیم در دستگاههای سرمایش و گرمایشی ببینیم که با عادات شما دمای خانه را تنظیم میکنند. در حقیقت شما برای اینکه یک خانه هوشمند داشته باشید باید از اینترنت اشیاء برای اتصال المانها و عناصر خانه استفاده کنید. داشتن یک سبک زندگی بدون تحرک منجر به بالا رفتن ریسک بروز بیماری ها و مشکلات زیادی از جمله دیابت، بیماری قلبی عروقی، سرطان روده ی بزرگ و چاقی می شود. یکی دیگر از مثالهای هیجان انگیز اینترنت اشیاء خودروی اتوماتیک و بدون سرنشین است. مثالهای خیلی زیادی در این رابطه وجود دارد. آمار دفتر مدیریت مصرف و خدمات مشترکان شرکت توانیر نشان میدهد که جمع قابلتوجهی از دیگر مشترکان برق خانگی نیز که در تیرماه مشمول دریافت پاداش کممصرفی نشدند هم نسبت به دوره مشابه سال قبل بهمراتب کمتر برق مصرف کردهاند و به همین دلیل احتمال میرود تا پایان شهریورماه درصد بیشتری از مشترکان خانگی «حداقل یکبار» مشمول پاداش کممصرفی شوند. همچنین در تیرماه سال گذشته و از جمعیت ۳ میلیوننفری مشترکان تحت پوشش نهادهای حمایتی، قبض برق چیزی حدود ۳۰ درصد مشترکان رایگان شده است.

دستگاههای بیشتر و بیشتری در حال رسیدن به توانایی اتصال به اینترنت هستند و کم کم همه جنبههای زندگی ما را پوشش خواهند داد. به دلیل استفاده از دستگاههای پوشیدنی، توسعه اپلیکیشن پوشیدنیها هم اهمیت بیشتری پیدا کرده است. به گزارش اسپید تست، ژانویه سال ۲۰۲۲ میانه سرعت دانلود اینترنت سیار در ایران ۲۳.۱۰ مگابیت بر ثانیه و میانه سرعت آپلود اینترنت سیار ۸.۹۰ مگابیت بر ثانیه بود که رتبه ایران را در آن زمان به ۷۷ از میان ۱۳۸ کشور رسانده بود. وزارت نیرو دولت سیزدهم امسال برای نخستینبار بیش از ۹۴ هزار مگاوات برنامه تعمیرات و آمادهسازی نیروگاههای حرارتی را پیش از شروع خردادماه و پیک مصرف برق تابستان به پایان رسانده است تا رکورد جدیدی را در زمینه تعمیرات نیروگاهی به ثبت برساند. وی ادامه داد: ۶۶۱ پروژه تعمیراتی یاد شده شامل ۳۰ مورد تعمیرات اساسی در نیروگاههای بخار، ۷۹ مورد تعمیرات اساسی واحدهای گازی، ۲۶ مورد بازدید مسیر داغ، ۳۶۱ مورد بازدید اتاق احتراق و ۱۶۵ مورد نیز تعمیرات دورهای در واحدهای بخاری است که همه این اقدامها طبق برنامه در حال انجام بوده و امیدواریم تا پایان اردیبهشت همه واحدهای در حال تعمیر به چرخه تولید بازگردند و نیروگاههای حرارتی با آمادگی کامل در مدار باشند.

در مورد زمان نیز کاستلز با فرا رفتن از زمان علمی مکانیکی نیوتنی، بحثهای جذاب و پیچیده اسپینوزا و هایدگر را – که زمان را انعطافپذیر و فشرده می­دانند – مطرح می­کند و می­گوید: افق این عصر به سمتی می­رود که نوعی بینظمی اجتماعی را شکل می­دهد، بینظمی که در آن نوعی انکار مرگ را نشانه می­رود، نمود این مرز بی­نهایت باورناپذیر است. به جای آدرس پرسیدن از دیگران آن را روی نقشهای آنلاین پیدا کنید و فقط با یک کلیک آنالیزهای مربوط به کسب و کار خود را پیدا کنید و جدیدترین مقالات علمی را ببینید. این مطلب هدف اصلی برخی از پژوهشهای حوزهٔ هوش مصنوعی و موضوعی رایج در داستانهای علمی و نیز آیندهپژوهی است. هدف از آموزش ریاضیات گسسته، تسلط به استدلال ریاضی و روشهای استفاده از برهان در حل مسائل، استفاده از روشهای ترکیباتی و به کارگیری گراف و درخت در حل مسائل است. پاتریک وینستون، استاد هوش مصنوعی و علوم کامپیوتر فورد در MIT، هوش مصنوعی را این گونه تعریف میکند: «الگوریتمهایی هستند که توسط قیدهایی فعال میشوند، و در معرض ارائههایی قرار میگیرند که از مدلهایی پشتیبانی میکنند که در حلقههایی هدف قرار میگیرند که تفکر، ادراک و عمل را به هم گره میزنند».

یکی از مسائل مهم در این زمینه، عقبماندگی پیاپی از برنامه افزایش ظرفیت نیروگاهها بود به این معنا که در حالی در برنامه ششم توسعه مقرر شده بود که شاهد افزایش بیست پنج هزار مگاوات ظرفیت تولید برق کشور در سال باشیم اما این رقم به طور متوسط در ۱۰ سال گذشته حدود دو هزار و ۵۰۰ مگاوات بود و حتی گاهی این رقم به کمتر از دو هزار مگاوات نیز رسیده بود. وزارت نیرو تاکنون توانسته ۱۱۰ مگاوات از برنامه ۵۰۰ مگاواتی نیروگاههای تجدیدپذیر خود را برای تابستان ۱۴۰۱ محقق و تا پایان شهریور هم ۳۹۰ مگاوات مابقی وارد مدار خواهد شد که گامی در جهت اجرای برنامه ۱۰ هزار مگاوات نیروگاههای تجدیدپذیر است. با اینکه میتوان گفت یادگیری هوش مصنوعی هیچ وقت به پایان نمیرسد، اما میتوان حدود پنج تا شش ماه را برای یادگیری اصول اولیه و مفاهیم اساسی آن در نظر گرفت.

بخوان  اصول موبایل که می توانید از امروز از آن بهره مند شوید

از ابزارهای ورزشی و سلامتی گرفته که با گوشی ما سینک میشوند تا وسایل خانه و حتی وسایل فنی که برای کارهای تخصصی استفاده میشوند مفاهیم IOT را در خود دارند. علاوهبر این، به کمک ابزارهای هوش مصنوعی تبلیغات نیز به طور مؤثرتری اجرا خواهد شد. شاید برایتان عجیب باشد اما فناوری میتواند همان توانایی بشریت در ایجاد ابزارهای اساسی باشد، مانند استفاده از یک چوب بلند برای چیدن میوه از شاخههای دور از دسترس، درست کردن سنگ تیز برای برش و شکار، و کنترل آتش . فقدان دانش جامع در مورد عملکرد مغز انسان، محققان را در تلاش برای تکرار عملکردهای اساسی بینایی و حرکت قرار داده است. از نخستین روز نوروز ۱۴۰۱، محرابیان سفرهای خود را برای بررسی تعمیرات اساسی نیروگاههای حرارتی آغاز کرد که این پیگیری نشاندهنده عزم صنعت برق برای عبور از تابستان با کمترین مشکل است. احتمال نفوذ بدافزارها: مشکل اینجا فقط حضور بدافزارها نیست.

با این حال، تبدیل ماشینها به دستگاههای مبتنی بر یادگیری و تفکر، آنقدرها هم که به نظر میرسد آسان نیست. بعضی از تولید کنندگان سیستم های کنترل دسترسی بیسیم را به سمت افزایش پذیرش راه حل های تلفن همراه در میان کاربران نهایی و امکان نوآوری در این زمینه ارتقا میدهند به نظر میرسد که این فناوری هوش مصنوعی در زمان های اخیر بسیار پیشرفت کرده است و این موضوع افزوده شده است در حالی که ممکن است از سایه های متعددی در گذشته با کار در زمینه بیسیم تجربیات بدی داشته باشند اما ممکن است در شناخت کوتاه و زمان استفاده از آنها کلید قابل اعتماد نباشد. به خصوص با اخبار بدتر و بدتری که هر روز در مورد هوآوی به گوش میرسد اوضاع بدتر خواهد شد.

سنسورهای مختلف IoT میتواند در تعیین کیفیت آب مصرفی یا پسماندهایی که وارد محیط میشوند، کیفیت هوا و خاک مورد استفاده برای مصارف مختلف به طور فعالی شرکت کند. مانیتور کردن محیط اطراف: این هم یکی دیگر از موارد کاربرد اینترنت اشیاء است که میتواند مفید واقع شود. مجموعه تحولاتی که معنای دیگر آن همراهی مشترکان بخش خانگی با صنعت برق برای مدیریت هر چهبهتر شبکه در فصل گرم سال است و بهخوبی نشان داد در صورت اعمال سیاستهای تشویقی و نیز فرهنگسازی میتوان روی مشارکت عموم مردم برای مصرف بهینه برق و حفظ پایداری شبکه حساب باز کرد. حفظ حریم خصوصی: همانطور که از مفهوم اینترنت اشیاء و توضیحات داده شده برمیآید، اطلاعات خیلی زیادی و در مقیاس وسیعی مدام جابجا میشوند. از طرفی پیشرفت در فناوریهای انرژیهای تجدیدپذیر، از جمله شبکههای کوچک انرژی خورشیدی و بادی، راهحلهایی در مقیاس کوچک ارائه میدهند. در حال حاضر وی تمرکز ویژه اش را بر روی اهدای ثروتش به خیریه از طریق موسسه شخصی خود قرار داده و با همسرش، ملیندا تصمیم به انجام همین کار دارد. تعداد زیاد این ابزارها باعث میشود که منبع نشت داده در هنگام حمله برای این شبکه قابل تشخیص نباشد. کاربردهای اینترنت اشیاء آنقدر متنوع و زیاد است که نمیتوان همهی آنها را نام برد و دسته بندی کرد.

این تکنولوژی مانند هر فناوری دیگری مزایای بسیار زیاد و مشکلات خاص خودش را دارد که البته میتواند با توسعه بیشتر، بهبود بیشتری هم داشته باشد و کاملا بهینه شود. از طرف دیگر یکی از مهمترین دلایل خاموشیها در سال گذشته، کاهش بارندگیها و افت ۵۰ درصدی مخازن سدها برای تولید برق از نیروگاههای برقابی بود البته روایت تأیید نشدهای هم در سال گذشته وجود داشت مبنی بر اینکه، تکرار سیل ۱۳۹۹ به نادرستی پیشبینی شده بود و به همین دلیل، بخشی از منابع سدها باهدف مدیریت سیل خالی شد اما هیچ بارش یا سِیلی، جای خالی آب رها شده را پُر نکرد. البته با رمزگذاری ایمن این اطلاعات در حال انتقال میتوان این مشکل را تا حدود زیادی برطرف کرد. هر درسی مشکل داشت در نظرات اعلام کنید تا سریعا رفع شود یا به پیج منبع مراجعه کنید.

در این طرح لازم است تا یک هفته قبل از آغاز عملیات، متن تفاهمنامه بین وزارت نیرو و شرکت موردنظر امضا شده و در مدیریت سامانه پیک مصرف ثبت شود. براین أساس، همه جهان مادی در یک کاروان دائماً دیگرگون شونده به سمت سطوح بالاتری از بودن در حال تغییر ذاتی و جوهرین است. هوشمند سازی همه چیز از قابلیت های این سیستم است. برخی از سرفصلهای این دوره شامل مروری بر عملکرد سیستم عصبی طبیعی، پیادهسازی شبکه عصبی در متلب با استفاده از رابطهای گرافیکی (GUI) تولباکس شبکه عصبی، مروری بر کاربردهای مختلف شبکههای عصبی مصنوعی، شبکههای عصبی شعاعی پایه، ماشینهای بردار پشتیبان، یادگیری غیرنظارت شده و خوشهبندی با الگوریتم k-Means، شبکههای عصبی رقابتی و نگاشت خود سازمانده و سایر موارد است. این مولکول ارگانیک کوچک برای مدتی طولانی به عنوان یک ماده ایدهآل برای قطب مثبت باتریها در نظر گرفته شده و علت موضوع، عملکرد الکتروشیمیایی قدرتمندش است. در بازه زمانی اوج بار شبکه سراسری و در بخش صنایع، برنامههای متفاوتی مانند «جابهجایی تعطیلات هفتگی از روز جمعه به یکی از روزهای هفته»، «کاهش بار برنامهریزی شده در ساعات اوج بار شبکه»، «کاهش یا قطع برنامهریزی شده ۲۴ ساعته» و نیز «تعیین ساعت کار برنامهریزی شده» در نظر گرفته شده است.

بخوان  ۱۰ تکنولوژی پزشکی که می توانند آینده بشر را متحول کنند! | 1biti

بههرحال دلیل کمبود منابع مخازن سدها در سال گذشته هر چه بود، وزارت نیرو امکان تولید برق از نیروگاههای برقابی را از دست داد و بهاینترتیب، حدود ۸ هزار مگاوات از برق تولیدی نیروگاههای برقابی از مدار خارج شد. «ناصر اسکندری» معاون برق حرارتی در این باره گفت: برای پیک تابستان امسال سه هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی وارد مدار خواهد شد و نیز بر اساس برنامهریزی صورتگرفته مقرر شده است تا در دولت سیزدهم بیش از ۱۵ هزار مگاوات نیروگاه جدید حرارتی به بهرهبرداری برسد. ابتدا وای فای را روشن کنید تا دستگاه مورد استفاده به شبکه وصل شود. عبارت هوش مصنوعی در پروژه تحقیقاتی تابستان دارتموث در مورد هوش مصنوعی ابداع شده است. همین عقبماندگی سبب شد تا مردم در تابستان پارسال عواقب این امر را با تحمل خاموشیها و زیان دیدن با تمام وجود حس کنند. این وزارتخانه در تلاش است تا راندمان نیروگاههای حرارتی را امسال دو دهم درصد افزایش داده و به رقم ۳۹.۲ درصد برساند. مشترکانی که تقریباً ۱۱ میلیون قبض برق خانگی را به خود اختصاص دادهاند و با مشمول پاداش شدن آنها، صنعت برق بالغ بر ۲۸۰ میلیارد تومان پاداش صرفهجویی در حساب اشتراکی ایشان منظور کرده است که این رقم به طور میانگین برای هر مشترک در مناطق عادی ۲۲ هزار تومان و برای هر مشترک در مناطق گرمسیری ۶۰ هزار تومان برآورد میشود.

یکی از مسائلی که خاموشیهای سال گذشته را رقم زده بود انجام نشدن بهموقع تعمیرات نیروگاهی بود برایناساس وزیر نیروی دولت سیزدهم بر انجام بهموقع تعمیرات نیروگاهی باهدف پیشگیری از خاموشیها تأکید کرد. سال گذشته در تاریخ ۴ تیرماه سال ۱۴۰۰ میزان اوج بار به ۵۵ هزار ۷۷۷ مگاوات رسیده بود و شرایط تأمین برق با دشواری بسیار زیادی همراه شده در این بازه خاموشیهای مکرر، برای بخش خانگی مشکلات قابلتوجهی برای مردم ایجاد کرد. طبق اطلاعاتی که دفتر مدیریت مصرف و خدمات مشترکان شرکت توانیر اعلام کرده، در تیرماه امسال و درحالیکه در بخشهای صنعت، عمومی و تجاری شاهد افزایش مصرف برق نسبت به سال گذشته بودیم، در بخش خانگی میزان مصرف برق نسبت به سال گذشته ۴.۳ درصد کاهشیافته است که با احتساب رشد متوسط ۵ درصدی مشترکان خانگی در هرسال، در مجموع در این بخش شاهد صرفهجویی ۹.۳ درصدی در مصرف برق نسبت به سال گذشته بودهایم. مثلا دوربینهای امنیتی در مکانهای مختلف عمومی و خصوصی که رفت و آمدهای مشکوک را به مسئولان رسمی یا صاحبان دوربین اطلاع میدهند.

بعضی از این صاحبان کیفیت و نوع دسترسی به اینترنت را تعیین میکنند. در اینترنت امروزی صاحبان وب سایتها و پلتفرمها سودهای کلانی را به دست میآورند ولی به کاربران سود مالی داده نمیشود. در خصوص شبکههای اجتماعی نیز باید به تمایلات کاربران و چگونگی روابط انسانی توجه شود. به عبارتی اینترنت ملی به این معنی است که وب سایت مراکز داده و شرکتهای داخلی همانند بانکها، موسسات مالی و نهادهای دولتی بر روی سرورهای داخل کشور قرار بگیرند به نحوی که بدون نیاز به اینترنت جهانی و سرورهای خارج از کشور بتوانند به کار خود ادامه دهند.از جمله فواید اینترنت ملی میتوان به افزایش سرعت اینترنت و امنیت اطلاعات کاربران اشاره کرد. به طور کلی می توان دلایل محبوبیت اینترنت را در همگانی بودن، کاهش هزینه ها، سهولت خرید و فروش بر روی اینترنت، بدون مرز و بدون مالک بودن اینترنت، رشد سریع اینترنت و فراوان بودن تعداد مشترکان آن دانست. اما اگر کابل اترنت مابین روتر و مودم شما خراب شود هنگام دسترسی به سایتها و محتواها از طریق اینترنت، عملکرد ضعیفی را تجربه خواهید کرد. اما در سال جاری در دولت سیزدهم، مردم نتیجه عملکرد علیاکبر محرابیان را به چشم دیدهاند؛ وزیری که به جای نمایش و شوآف، به توسعههای زیرساختی مشغول است.

بخوان  فناوری نانو نانوتکنولوژی چیست؟ و کاربردهای نانو تکنولوژِی بایو وان_ تخصصی ترین وب سایت بیوتکنولوژی , مهندسی ژنتیک و زیست شناسی نوین کشور | 1biti

به زبان ساده، شبکه عصبی مجموعهای از الگوریتمها است که برای یافتن روابط عنصری در میان دستهای از دادهها از طریق پروسه ای که فرآیند عملکرد مغز انسان را تقلید میکند، استفاده میشود. مواردی از کاربرد اینترنت اشیاء در پوشیدنیها هستند. اینترنت اشیاء میتواند در حوزههای مختلف دیگری از جمله مسائل امنیتی، توسعه کسب و کارها و … از سویی وزارت نیرو برای عموم مشترکان در مناطق مختلف پاداش ۵ برابری بهازای هر کیلوواتساعت کاهش مصرف نسبت به دوره مشابه سال قبل و نیز مصرف برق در چارچوب الگوی مصرف را در نظر گرفته بود که اکنون آمارهای رسمی نشان میدهد در تیرماه امسال چیزی حدود ۴۰ درصد مشترکان خانگی مشمول این پاداش شدهاند و در واقع از این طرح استقبال کردهاند. یکی از امکانهای مدیریت بار مصرف برق، انتقال روز تعطیلی هفتگی از روز جمعه به یکی از روزهای هفته است که دوره اجرای آن ابتدای تیرماه تا انتهای مردادماه در نظر گرفته شده و حداقل دوره همکاری باید ۴ روز غیرمستمر باشد. وزارت نیرو در سال جاری و برخلاف سالهای گذشته مصمم شد تا برای جذب مشارکت مشترکان بخش خانگی با صنعت برق بهجای تنظیم و اعلام جدولهای خاموشی از شیوههای جدیدی مثل پرداخت پاداش کممصرفی و اطلاعرسانی در مورد ضرورتهای کاهش مصرف برق توسط شهروندان استفاده کند.

بینایی ماشین (Machine Vision) فناوری و روشهای مورد استفاده برای بهبود شناسایی و تحلیل خودکار مبتنی بر تصویر در کاربردهایی مانند بازرسی خودکار، کنترل روند و هدایت روبات در صنعت است. یادگیری عمیق عموما در تشخیص گفتار و تصویر کاربرد دارد. آنچه مدارس و معلمان باید درباره تکنولوژی، به ویژه تکنولوژی آموزشی بدانند، از آن درک عمیق داشته باشند و بدان عمل کنند. فیلم آموزش مبانی یادگیری عمیق (طول مدت: ۵ ساعت و ۲۶ دقیقه، مدرس: دکتر سعید محققی): در این دوره آموزشی، یکی از محبوبترین و پرکاربردترین علوم حوزه هوش مصنوعی، یعنی یادگیری عمیق، معرفی شده است. اتفاقی که برای تحقق آن لازم بود این مشترکان میزان مصرف خود را تا نصف الگوی مصرف کاهش دهند تا مشمول قبض برق رایگان شوند و این یعنی حداقل یک میلیون مشترک خانگی از این طریق میزان مصرف خود را تا ۵۰ درصد زیر الگو کاهش دادند. تامین امنیت بیشتر: متصل بودن سیستمهای مختلف به هم میتواند امنیت ما را تا حد زیادی بهبود بدهد. مثلا اگر سرعتتان از حد مشخصی بالاتر برود آن را پایین میآورد.

حتی خیلی از کارهایی که قبلا فراموش میکردیم انجام بدهیم حالا خود به خود انجام میشوند و بخشی از دغدغههای ما را کم میکنند. یعنی از بین هر هزار کاربر حاضر در وب فقط بخشی از آنها مهارت های فنی برای انتشار مطالب و محتوا داشتند. مثلا ترموستاتهایی که میتوانند متناسب با هوا درجه خودشان را تنظیم کنند یا لامپهای سنسورداری که فقط مواقع نیاز روشن میشوند. انواع معمولی آنها فقط میتوانند آلارم بدهند و فقط در صورتی که در خانه باشیم متوجه آن خواهیم شد. هر کجا که باشیم و هر سبک زندگیای که داشته باشیم، اینترنت اشیاء به زودی جزء مهم و جدایی ناپذیری از زندگی ما خواهد شد. در مدلهای IoT و هوشمند، این دستگاه میتواند وجود خطر را به گوشی هوشمند ما ارسال کند و هرجایی که باشیم در جریان قرار میگیریم. آخرین و سادهترین روش برای اطلاع از باقیمانده اینترنت ارسال عدد صفر در قالب پیامک به شماره 8080 است. اگرچه این آمار بهخودیخود بیانگر همراهی مشترکان بخش خانگی با صنعت برق برای مدیریت بار مصرف آن هم بدون اعمال خاموشی است، اما از آنسو مروری بر چند آمار و اطلاعات دیگر نیز که این نکته مهم را تأیید میکند.