15 نمونه از کاربرد هوش مصنوعی در زندگی روزمره 1 بیتی

۳٫ AI از طریق الگوریتم های یادگیری مداوم تطابق می یابد تا داده ها بتوانند برنامه نویسی را انجام دهند. به تعریف ساده تر هوش مصنوعی یا artificial intelligence شاخه ای از علوم کامپیوتر است که ماشین های هوشمندی را تولید می کند که بتوانند وظایفی که به هوش انسانی نیاز دارد را انجام دهند. همه و همه امروزه با کمک هوش مصنوعی در دنیا سریع تر و با کیفیت بهتر در حال انجام است. بازی ها مدل های خوبی از وضعيتهای رقابتی می توانند باشند، بنابراين روش های طراحی شده برای تئوری بازی ها شايد بتوانند در مسائل عملی هم به كار گرفته شوند. ماشین ها باید بتوانند از تصاویر اطلاعات را دریافت کنند. موفقیت ها بخاطر؛ افزایش توان محاسباتی(قانون مور)، تأکید بیشتر بر حل مشکلات خاص، پیوند جدید بین هوش مصنوعی و دیگر زمینه ها و نیز التزام دانشمندان به روش های ریاضی و استانداردهای علمی بود.

انواع و درجه های هوش در افراد و حيوانات و برخی از ماشين ها متنوع است. هدف از برگزاری این دوره آموزش هوش مصنوعی این است که شما را در هر سطحی که قرار دارید، یک گام جلوتر ببرد و مفاهیم پایه ای هوش مصنوعی، برنامه نویسی هوش مصنوعی در پایتون، انواع مدل های هوش مصنوعی را آموزش دهد. گفتیم كامپیوتر تنها دستگاهی است كه نمادها را دستكاری میكند، و تمام كاری كه انجام میدهد این است كه نمادها را مقایسه میكند و یا حذف میكند و یا كپی كند و غیره. چرا هیچ وقت کامپیوترها خودشان تصمیم نمیگیرند تا یک نرم افزار را نصب کنند یا فایلی را حذف کنند؟ امروزه هوشمندی از سخت افزار ها و سنسور های IOT تا تشخيص اتوماتيک يک رويداد يا رفتار در يک صفحه خاص از يک نرم افزار تحت وب يا موبايل گسترش يافته است. از قرن نوزدهم میلادی موجودات مصنوعی در افسانه ها رواج یافتند؛ رمان “فرانکشتاین” خانم “مری شلی” و یا آدم های ماشینی “کارل چاپک”.

نمایشگاه CES سال گذشته، رویداد مهمی برای شرکت سازنده تراشه اینتل بود. این شرکت درآمد ۸/۳ میلیارد دلاری را به دست آورده است. از این مورد در این رشته بیشتر برای اصلاح و بهبود کارکردها بالا رفتن راندمان کاری استفاده میشود. در نمایشگاه CES 2021 شرکت «فیلیپس» مسواک پرچمدار جدیدی را معرفی کرد که امیدوار است در برابر رقبایی نظیر شرکت «Oral-B» سربلند شود. از طرفی میتوان در پرینترهای انفصالی از مواد دیگری تحت عنوان هیدروژل هم استفاده کرد. هوش مصنوعی در حقیقت نوعی شبیه سازی هوش انسانی برای کامپیوتر است و منظور از هوش مصنوعی در واقع ماشینی است که به گونه ای برنامه نویسی شده که همانند انسان فکر کند و توانایی تقلید از رفتار انسان را داشته باشد. ارتباط نورون ها در مغز به گونه ای است که باعث ایجاد شبکه های عصبی می گردند. مشاهدات انجام شده و اطلاعات بهدست آمده از وضعیتهای پیشین، در تصمیمگیریهایی که در آینده اتخاذ میشوند، دخیل هستند (نظیر تعویض خطوط رانندگی توسط اتومبیل). او هم مانند رقیب دیگرش بیشترین حجم ثروت و داراییاش را از طریق مدیریت در حوزه فناوری اطلاعات بهدست آورده است.

رفتار عاقلانه با رویکرد عامل منطقی امکانپذیر است. ریچارد تمپلتون: مدیر عامل شرکت Texas Instruments است که در سن ۳۱ سالگی و درآمد سالانه ۸۶/۷ میلیون دلاری رتبه ۱۷۵ این فهرست را به خودش اختصاص داده است. برخی از عامل ها سمبلیک و منطقی هستند، برخی شبکه های عصبی غیر سمبلیک و نیز برخی دیگر ممکن است از رهیافت های نوین استفاده کنند. سيستم های خبره برخی از موفق ترين كاربردهای هوش مصنوعی بوده اند زیرا اين برنامه ها بايد در دنيای واقعی كار كنند و با برخی از مشكلات مهم موجود در هوش مصنوعی مواجه شده اند؛ مثلا كمی اطّلاعات ورودی مناسب و استدلال بر پايه احتمال.

نخستین اقدامی که عموماً امروزه به عنوان هوش مصنوعی شناخته می شود طرح “مک کولو” و “پیت” برای عصب مصنوعی “تورینگ کامل”بود. تلاش ها برای خلق هوش مصنوعی عقب نشینی های زیادی را تجربه کرده است، از جمله گزارش ALPAC(کمیته مشورتی پردازش زبان اتوماتیک) در سال 1966، دست کشیدن از پرسپترون (یک نوع شبکه عصبی مصنوعی) در سال 1970، گزارش لایتیل در سال 1973 و نیز اقدامی تحت عنوان “Collapse of the Lisp machine market” . تابحال به این موضوع فکر کردهاید که اگر دستگاههای هوشمند میتوانستند به خلق هنر و موسیقی بپردازند چه اتفاقی میافتاد؟ در حال حاضر از این فناوری بهطور فعال در زندگی روزمره ما انسانها استفاده میشود. 1. یادگیری بر اساس دادههای ورودی: برای آموزش یک سیستم هوش مصنوعی ابتدا باید دادههایی در اختیار آنان قرار داده شود. چشمانداز بلند مدت این است که همه این تکنیکها را در نظر بگیریم-و برخی دیگر هنوز اختراع نشده اند-و آنها را به یک مربی هوش مصنوعی بدهیم که کنترل کند چگونه مغز مصنوعی سیمکشی شدهاست، چگونه آموزش میبیند، و بر روی چه چیزی آموزش میبینند. شاید برایتان جالب باشد اما اگر شما با سرچ در گوگل به این مقاله رسیدید یا اگر تا به حال برای رسیدن به مقصد خود از نقشه های هوشمند و مسیریاب استفاده کرده اید، باید بگویم درواقع از هوش مصنوعی استفاده کرده اید!

بخوان  لیست قیمت سایر تجهیزات خانه هوشمند، ۴ مهر ترب

ولی نگاه بهتری هم به این موضوع می توان داشت؛ امکان دارد در آینده به کمک هوش مصنوعی سفر به مریخ امکان پذیر شود و یا حتی سفر هایی دورتر از مریخ. او همچنین این پرسش را طرح کرد که اگر یک ماشین بتواند مکالمه هوشمندی را شبیه سازی اند (به عنوان مثال یک برنامه هوشمند مترجم رایانه ای از زبان چینی به انگلیسی) آیا ضرورتی دارد که حتما آن را بفهمد؟ چند ماه پس از پیوستن کلون، OpenAI بیشتر تیم قدیمی Uber خود را نیز استخدام کرد. در مسابقات سالانهی ImageNet (که برای توسعهی هوش مصنوعی و بینایی ماشین شکل گرفته بود) یک استاد دانشگاه تورنتو به نام Geoffrey Hinton به همراه دانشجویانش یک شبکه عصبی طراحی کردند به نام AlexNet که بیشتر از 10% رکورد دقت تشخیص را بهبود داد. این رشته، علم مهم و تاثیرگذاری در آینده بشر به حساب میآید. این تکنولوژی متشکل از یک سری محصولات از قبیل ساعتهای مچی و دیواری هوشمند و تجهیزات آشپزخانه بود که در جلب توجه مصرف کنندگان ناموفق باقی ماند. مایکروسافت در سال 2016 چت بات Tay را در دسترس کاربران قرار داد اما کمتر از 24 ساعت بعد مجبور شد آن را از رده خارج کند.

برای نخستین بار صنعت IT با ورود کامپیوترها به سازمانها و مراکز دولتی در سال ۱۹۵۰ عمومی شد و با تلاش پایگاههای اطلاعاتی متمرکز اطلاعات آمریکا در سال 1951 از این فناوری در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به صورت کاربردی استفاده شد. استفاده از این علم در اقتصاد کمک های شایانی به بشر کرده است. در توئیتر از هوش مصنوعی برای تشخیص جلوگیری از نفرت پراکنی و فعالیتهای تروریستی استفاده میشود. زمانیکه در عصر باستان مفهوم موجود مصنوعی (چیزی که قادر به فکر کردن باشد) بعنوان یک ابزار داستان سرایی شناخته شده بود، ایده تلاش برای ساخت ماشینی که تفکر سودمند انجام دهد توسط “رامون لیول” (حدود سال 1300 میلادی) ارائه گردید.

یکی دیگر از نمونههای کاربرد هوش مصنوعی در شبکههای اجتماعی توئیتر میباشد. قابلیت کاربرد در هر نقطه را دارند و در تولید انرژی تاثیرگذارتر عمل میکنند. استفاده میشود. این مفاهیم در پیوست A کتاب هوش مصنوعی راسل و نورویگ برای افرادی شرح داده شده است که با آنها آشنایی ندارند. این سیستم از یادگیری ماشین، DeepLearning و NLP برای فیلتر کردن محتوای توهینآمیز استفاده میکند. اماراتی ها نه در روز پرتاب کاوشگر امید و یا بعد از آن، بلکه از همان زمان عقد قرارداد با سازندگان این کاوشگر کاملا با شفافیت موارد مربوط به پروژه خود را اطلاع رسانی کردند. این شرکت در ماه سپتامبر چهار گردشگر فضایی را به فضا فرستاد که نخستین ماموریت در سفر فضانوردان غیرحرفهای بود. این رویداد در گذشته بخشی از نمایشگاه هانوفر بوده که یک نمایشگاه سالانه تجاری بزرگ و صنعتی بوده است. متخصصان با توجه به این دستهبندی کار خود را انجام میدهند و باعث پیشرفت تکنولوژی میشوند.

بخوان  چرا برخی از افراد مجازی همیشه با موبایل درآمد/پس انداز کردن نقد

یک الگوی برنامهنویسی است که در آن، مدلهای احتمالی برای حل مسئله تعریف میشوند و استنتاج روی مدلهای احتمالی تعریف شده، به طور خودکار صورت میپذیرد. در این نمایشگاه یکی از محصولات مهم در زمینه سلامت نوزادان با نام “پستانک بولوتوثی” رونمایی می شود که وضعیت سلامت نوزادان و شیرخواران را ردیابی می کند. آگاهی محققان و پژوهشگران از این مسئله که هر متخصص از تعدادی قواعد و اصول خاص در رشته خود استفاده می کند، زمینه ایجاد سامانه های خبره را فراهم کرد. با این حال بیشتر محققان معتقدند بسیار بعید است که Artificial intelligence فوق هوشمند، احساسات انسانی را داشته باشد. کمتر از یک دهه پس از شکست دستگاه رمز گذاری نازی ها توسط متفقین برای پیروزی در جنگ جهانی دوم، آلن تورینگ ریاضیدان با این سوال ساده که آیا ماشینها می توانند فکر کنند دنیا را تغییر داد. اینکه چگونه یادگیری ماشین و هوش مصنوعی زندگی ما را تغییر داده اند و در آیندهی نزدیک آن را آسانتر از حال حاضر خواهند کرد، نیازی به توضیح ندارد.

خرید آنلاین در سراسر جهان با انفجار تقاضا مواجه شد و طبیعتا بزرگترین کسبوکار خرید و فروش آنلاین جهان سود فراوانی از این جهت دید. این شرکت ادعا میکند این زنگ تصویری اولین زنگ تصویری تجاری است که میتوان آن را بدون لمس استفاده کرد. علاوه بر پخش آهنگهای مورد علاقه شما، این دستگاه میتواند دستگاههای مختلف خانه شما را کنترل کند، برای شما تاکسی بگیرد، به افراد مورد نظرتان زنگ بزند، برای شما غذا سفارش دهد و… این ریموت کنترل خورشیدی با تمام تلویزیونهای سامسونگ در سال ۲۰۲۱ ارائه میشود. شرکت اینتل در زمینه طراحی و تولید سخت افزار کامپیوتر مبتنی بر مادربرد، چیپ ست، بلوتوث، کارت شبکه و فلش مموری و برخی ریزپردازنده ها، نیمه هادی ها، مدارهای مجتمع، واحد پردازش گرافیکی و سیستم سوار شده فعالیت دارد. شاید این موارد و نمونه ها خیلی زندگی انسان های عادی را درگیر نکرده باشد ولی در برخی موارد خاص هوش مصنوعی نقش مهم و به سزایی را بازی میکند. برای مثال تکنولوژی تشخیص چهره به زودی در سیستمهای امنیتی خانههای هوشمند بهکار گرفته شده و به این ترتیب به محافظت از خانه و افرادش کمک میکند. امروزه استفاده از تکنولوژی های پیشرفته و کاربرد هوش مصنوعی در درمان کودکان با اختلالات خاص کاربرد فراوانی دارد.

مسئولان فنلاند قصد دارند تا سال ۲۰۳۰، پیادهروی و دوچرخهسواری را در این کشور تا حدود زیادی افزایش دهند که این بخشی از استراتژی دولت برای کاهش مصرف انرژی و مقابله با تغییرات آبوهوایی است. این جواب غلط به دلیل عدم درک درست از مفهوم هوش و ندانستن تفاوت هوش و قدرت محاسباتی می باشد. هیچ انسانی قدرت و سرعت محسبات کامپیوتر را ندارد اما زمانی که صحبت از هوش مصنوعی می شود اصلا ربطی به قدرت محاسبات ندارد. هر اتصال دارای يك فشار است كه قدرت سيگنال را مشخص میكند. پس از اتمام آموزش مدل هوش مصنوعی، با مجموعه داده تست مدل آزمایش میشود و نتایج نهایی پروژه مشخص میشوند. برخلاف سیستم های خبره که از شاخه های مهم هوش مصنوعی سمبولیک (نمادین) محسوب می شوند، شبکه های عصبی مصنوعی (از شاخه های هوش مصنوعی پیوندگرا) بر منطق استقرایی اتکا دارند و بر اساس رویکرد آموزش یا بهبود سیستم از طریق تکرار عمل می کنند.

تنسنت همچنین یکی از بزرگترین کمپانیهای تولید بازیهای اینترنتی در جهان است. یادگیری ماشین یا همان ماشین لرنینگ (Machine Learning) یکی از شاخه های معروف هوش مصنوعی است. زیر مجموعههای هوش مصنوعی تنها بخشی از آن به حساب میآیند و نه خود آن؛ مثلا ماشین لرنینگ (یا همان یادگیری ماشین) یا یادگیری عمیق بخشهایی از هوش مصنوعی به حساب میآیند. در قرن نوزدهم “جرج بول” اندیشه های پیشین را به “منطق گزاره ای” اصلاح کرده و “گوتلوب فرگر” یک سیستم نت برداری برای استدلال ماشینی توسعه داد (یک حساب گزاره ای). بد نیست بدانید که کارشناسان و تحلیلگران انتظار دارند این رتبهبندی در فصلهای بعدی هم همچنان ثابت و بدون تغییر باقی بماند. ماموریت های جستجو و نجات، آتش نشانی و حمل و نقل همگی با فناوری پهپاد تغییر یافته اند. با توجه به زیر مجموعهها و گرایشهای هوش مصنوعی ما انتظار رشد بیشتری از آنها در فناوری داریم. آیا می دانید صنعت بانکداری و دارایی در مواردی مانند خدمات به مشتری، محافظت از کلاهبرداری، سرمایه گذاری و خیلی چیز های دیگر به شدت وابسته به هوش مصنوعی است؟ همچنین می تواند در صنعت کمک شایانی به صنعتگران کند؛ در این مورد می توان به کمپانی تسلا اشاره کرد که در این زمینه فعالیت های زیادی انجام داده است.

بخوان  خرید و قیمت مرور سریع QRS-تکنولوژی پرتوشناسی سمیه ابراهیمی انتشارات جامعه نگر ترب | 1biti

زمانی که عبارتی را در موتور جستجوی گوگل جستجو میکنید، نتایج حاصل، بر اساس حدوداً ۱۰۰ معیار مختلف (Ranking Signals) برای شما مرتب میشوند که بسیاری از این ۱۰۰ معیار رازهایی اند که کسی خارج از گوگل از آنها اطلاعی ندارد. هوش مصنوعی با این تعاریف، میتواند وظایفی را به صورت هوشمند انجام دهد که در ایجاد دقت، سازگاری و بهرهوری بالا برای کل سیستم موثر است. سامسونگ (Samsung SDS) شرکت سامسونگ SDS یک شرکت فناوری کرهای است که اولین بار در سال 1985 تاسیس شد تا به به شرکتهای وابسته به گروه سامسونگ بر اساس فناوریهای دیجیتال از جمله موبایل، رسانههای اجتماعی، حسگرها، فناوری ابری و غیره خدمات ICT ارائه دهد.

آن ها می توانند ربات هایی بسیار قوی تر، بسیار سریع تر، بسیار باهوش تر و بسیار خلاق تر از انسان ها باشند. برای یادگیری هوش مصنوعی اول از همه به دانش ریاضیات لازم دارید، پس اگر پایه ریاضی قوی ندارید ابتدا آن را تقویت کنید و همه مشکلاتتان را با ریاضی حل کنید. جف بزوس در همان نخستین روزهای این افزایش سهام به دلیل در اختیار داشتن ۸۳ میلیون سهم از این شرکت ۸ میلیارد دلار به ثروتش اضافه شد که برای قراردادن او در لیست ۲۰۰ ثروتمند اول جهان کافی بود. امروزه هوش مصنوعی حرف اول را می زند و در بسیاری از حوزه ها کاربرد دارد به طوریکه مهندسین و پزشکان به دنبال یادگیری و استفاده از هوش مصنوعی در حوزه های کاری خود هستند. پیامهای عصبی از طریق دندریته ا به طرف جسم سلولی نورون هدایت می گردند و اکسون در دور کردن پیام عصبی از جسم سلولی نقش دارد.

طبق بیانیهی این شرکت، این ماهوارهها قرار است همهی افراد را در اقصی نقاط جهان به سایت 1biti اینترنت متصل کنند. امروزه طبق تخمین ها سرعت و حافظه کامپیوتر ها هر سال دو برابر افزایش میابد و این امر باعث شده تا توانایی آن ها از نیازهای ما پیشی بگیرد. همچنین به ما امکان دهد تا تصمیمات تجاری بگیریم، عملیات را بهینه کنیم و بهرهوری را در بازار افزایش دهیم. با استفاده از این علم میتوان کارهای زیادی در حوزه اقتصاد انجام داد. با استفاده از این کتابخانهها کسانی که قصد دارند از زبان پایتون در حوزه هوش مصنوعی استفاده کنند، دیگر نگران کدنویسیها و ساختارهای پیچیده نخواهند بود. در علم کامپیوتر دستگاه هوشمند یک عامل عقلانی (Rational agent) انعطاف پذیر است که محیط اطرافش را درک کرده و برای افزایش احتمال موفقیت در اهداف تعیین شده، اقداماتی را انجام می دهد. بازی های رایانه ای ، رایانه های شطرنج باز و انواع ربات ها نمونه هایی هستند که از خود هوش مصنوعی نشان می دهند.