5 دلیلی که چرا هنوز در هوش مصنوعی آماتور هستید

زندگی انسان با وجود تکنولوژی به قدری راحت و آسوده شده است که دیگر بدون کوچکترین حرکت و تنها با استفاده از یک گوشی هوشمند، میتوانیم خیلی از کارهای خود را انجام دهیم. برای نمونه، با وجود دادههای جمعآوری شده توسط فدراسیون بینالمللی روباتیک (IFR) در راستای فروش و نصب روباتهای صنعتی در سراسر جهان، این سازمان نمیتواند از دادهها برای تجزیه و تحلیل تاثیر روباتها بر اشتغال استفاده کند. فیلم آموزش هوش مصنوعی – مقدماتی (طول مدت: ۴ ساعت و ۳۴ دقیقه، مدرس: دکتر محمد صبری): این دوره آموزشی به نحوی ارائه شده است که هم برای دانشجویان مقطع کارشناسی و علاقهمندان به هوش مصنوعی مفید باشد و هم افرادی بتوانند از آن استفاده کنند که قصد شرکت در آزمون کارشناسی ارشد یا دکتری را دارند. بسیاری از آنها چند سلول ۳ ولت دارند که در اجرای عملکرد ساعت و دیگر فرایندها در هنگام قطع برق مفید است. در اینجا بیشتر به بررسی وب سایت 1biti. امروزه، هفت دهه پس از تلاشهای جدی برای ساخت هوش مصنوعی، ما هنوز راه درازی تا ساخت ماشینهایی داریم که در هر جایی به هوشمندی انسان هستند، چه برسد به هوشمندتر.

مارتین هایدگر یکی از معدود فیلسوفانی است که به تکنولوژی به عنوان یک مسئله فلسفی نگریسته و نگاهی عمیقا فیلسوفانه به موضوعی به ظاهر غیرفلسفی افکنده و آن را موضوع تفکر عمیق فلسفی (وجودی) قرار دادهاست. اما زمینه ها کاملاً در معرض نور قرار نگرفته اند ، و تغییرات شدید در تعادل رنگ سفید منجر به ناهماهنگی در ارائه رنگ پوست می شود ، که اغلب رنگهای زرد قوی وجود دارد. اگر به گذشته برگردیم بدون تردید تا قبل از ظهور گوشیهای هوشمند و پیشرفته با پلتفرم اندروید، کمپانی نوکیا به خوبی توانسته بود گوی سبقت را از سایر رقبا برباید و محصولات خود را به عنوان محبوب ترین گوشی ها روانه بازار کند. این یک لطف آشکار است که در زنجیره ظاهرا بدون هدف چالشهای ایجاد شده توسط POET دیده میشود، که کلون و دیگران بر این باورند که میتواند منجر به انواع جدیدی از هوش مصنوعی شود.

او میگوید: « ایده من در راستای بسیاری از چیزهایی است که آنها باور دارند.» این نوعی ازدواج در بهشت بود. بررسیها در زمینه میزان استفاده از تلفنهای همراه نشان میدهد که تعداد زیادی از مردم در حالی به خواب میروند که تلفن همراه خود را در دست دارند یا آن را کنار خود گذاشتهاند. از مشخصههای مهم لپتاپهای اداری، وجود کیبورد خوب و استاندارد است به این دلیل که افراد کارمند و حسابدارها بیشترین استفاده را از کیبورد دارند. در چند سال اخیر ارزهای دیجیتال رمزنگاریشده بسیاری همچون بیتکوین، مونرو، ریپل و اتریوم از محبوبیت و استقبال بینظیری برخوردار شده و کاربران بسیاری در جهان به دنبال استخراج و تبدیل پولهای خود به ارزهای دیجیتال هستند؛ چراکه این روزها بسیاری از افراد با خرید و استخراج این ارز توانستهاند به پول زیادی دست پیدا کنند. به عنوان مثال، او و همکارانش چیزی را توسعه دادهاند که آن را شبکههای آموزشی مولد مینامد، که یاد میگیرند چه دادههایی باید تولید کنند تا بهترین نتایج را در زمان آموزش یک مدل به دست آورند.

«استدلال مبتنی بر مورد» (Case-Based Reasoning): رویکردهای الگوریتمی هستند که از نتایج گذشته برای حل مسائل فعلی استفاده میکنند. مثالی که اغلب به آن اشاره میشود آلفاگو (و جانشین آن آلفازیرو) است که بهترین بشریت را شکست میدهد و باید در بازی قدیمی و گمراهکننده رفتن با استفاده از استراتژیهای به ظاهر بیگانه ارائه دهد. مثل این است که شما یک بازرس مدرسه در حال تماشای گروهی از معلمان هستید، که هر کدام تکنیکهای یادگیری متفاوتی ارائه میدهند. مک کارتی، لیسپ را طراحی کرد که مشهورترین و همچنان محبوبترین زبان برنامه نویسی در تحقیقات هوش مصنوعی است. اما بهتر است بدانید که برای هر کدام از این قسمت های ساخته شده در سینما که در رابطه با AI است، برنامه ریزی کرده اند که در کمترین زمان ممکن، تخیل ها را به واقعیت تبدیل کنند. در هر حال همانطور که چت بات ها گفتگو کردند، از زبان انسانی منحرف شدند (برنامهنویسی شده به انگلیسی) و با زبان خودشان شروع به گفتگو کردند.

برای دههها محققان هوش مصنوعی تلاش کردهاند تا الگوریتم هایی برای تقلید از هوش انسانی بسازند، اما موفقیت واقعی ممکن است ناشی از ساختن الگوریتمهایی باشد که تلاش میکنند تا حل مساله باز تکامل را تقلید کنند -و منتظر بمانند تا آنچه که پدیدار میشود را تماشا کنند. در واقع، کلون تعجب میکند اگر بینش انسانی در مورد این که یک هوش مصنوعی به چه نوع دادهای نیاز دارد تا یاد بگیرد ممکن است از بین برود. جالب توجه است که نه تنها AutoML Zero خود به خود یک شبکه عصبی ساخت، بلکه با کاهش گرادیان، رایجترین تکنیک ریاضی که طراحان انسانی برای آموزش یک شبکه از آن استفاده میکنند، به وجود آمد.

البته به طور کلی برندهایی مانند شیائومی وجود دارند که با توجه به امکاناتی که عرضه میکنند قیمت منصفانه و مناسبتری دارند. اما با هر مقدار هزینهی معمول و در هر سطح، گزینههای زیادی وجود دارند که نیاز شما را کاملاً پوشش میدهند و میتوانید از بین آنها انتخاب کنید. با این وجود در ارتش آمریکا و ناسا از طرح فضایی در طی ۱۹۸۰ استفاده شد. و سال گذشته شاهد مجموعهای از پروژهها بودهاست که در آنها هوش مصنوعی بر روی دادههای خودکار تولید شده آموزش داده شدهاست. تاریخچه هوش مصنوعی با مثالهایی پر شدهاست که در آن راهحلهای طراحیشده توسط انسان، جای خود را به راهحلهای یاد گرفته از ماشین میدهند.

خدمات ما به همین جا محدود نمیشود؛ بعد از اینکه موبایل مورد نظر خود را انتخاب کردید، کافیست با یک سرچ ساده در سایت 19کالا مدل انتخابی را پیدا کنید و نقد و بررسی تخصصی آن را بخوانید، البته برای افرادی که حوصله خواندن متنهای طولانی ندارند هم راه حل داریم، ما با طراحی اینفوگرافیهای ساده و جذاب در کنار بهترین قیمت گوشی ، تمام اطلاعات گوشی موبایل را در قالب یک تصویر کوچک در اختیار شما قرار میدهیم تا با یک نگاه گذرا اطلاعات زیادی از موبایل بدست آورید و از آن جالبتر تصاویر سه بعدی 360 درجه است که میتوانید موبایل را از هر زاویهای ببینید.

به عبارتی میتوان گفت که مدل شرطی میشود و فقط در اختیار دادههای آموزش قرار میگیرد. یک مدل آموزشدیده که از نورونهای کمتری استفاده میکند، که به عنوان یک مدل «پراکنده» شناخته میشود، نورونهای استفادهنشده بیشتری برای اختصاص دادن به وظایف جدید در زمان آموزش مجدد باقی خواهد ماند، که به این معنی است که تعداد کمتری از نورونهای «استفادهشده» رونویسی خواهند شد. آنچه سوفیا را از انساننماهای گذشته متمایز میکند، شباهت او به انسان واقعی، و توانایی او در دیدن (تشخیص تصاویر)، ایجاد حالات چهره و برقراری ارتباط از طریق هوش مصنوعی است. قدم به قدم با لغزش، رباتها از طریق آزمون و خطا بهبود مییابند. وانگ بر این باور است که وادار کردن هوش مصنوعی به کار بر روی این مشکل به خودی خود از برخی از آزمون و خطای یک رویکرد دستی طراحیشده جلوگیری میکند: «ما نمیتوانیم انتظار داشته باشیم که فورا به جواب درست برسیم.» او امیدوار است که در این روند، ما بیشتر در مورد نحوه کار مغز یاد بگیریم.

الگوریتم بهینهسازی هایپرپارامتر مورد استفاده در هوش مصنوعی خودکار برای شناسایی و تنظیم هایپرپارامتر با این الگوریتم در یادگیری ماشین خودکار متفاوت است. نتیجه این است که سیستمهای DeepMind و OpenAI الگوریتمی را که یک چالش خاص را حل میکند، مانند تشخیص تصاویر، یاد نمیگیرند، بلکه یک الگوریتم یادگیری را یاد میگیرند که میتواند برای چندین وظیفه به کار برده شود و با آن سازگار شود. گوگل کولب وب سایتی است که محیطی برای کدنویسی هوش مصنوعی دارد و اکثر ابزارهای مورد نیاز مانند تنسورفلو و کراس به صورت پیشفرض روی آن نصب هستند. سیستمهای قبلی فقط قطعات شبکه عصبی امتحان شده و تست شده را دوباره مرتب کردند، مانند انواع موجود لایهها یا اجزا. DeepMind و OpenAI از این امر برای آموزش یک شبکه عصبی بازگشتی برای تولید الگوریتمهای یادگیری تقویتی استفاده کردند، که به هوش مصنوعی میگوید چگونه رفتار کند تا به اهداف مورد نظر دست یابد.

این مورد یکی از جذابترین بخشها در تاریخچه هوش مصنوعی است. در «فناوریهای آموزشی» (Educational Technology | Edtech) از چت باتها استفاده شده است. پردازش زبان طبیعی (NLP): افزایش تواناییهای NLP در اپلیکیشنهای هوش مصنوعی از جمله چت باتها و دستیارهای مجازی. گاهی اوقات او در مورد یک نوع جعبه شنی شبیهسازی شده فوق واقع گرایانه صحبت میکند، که در آن AIs میتواند دندانهای خود را ببرد و زانوهای مجازی خود را به پوست کشد. سامسونگ ربات بیکس بای را معرفی کرد که یک دستیار مجازی است. البته لپ تاپی که مدنظر خودتان هم هست نیز میتونه گزینه خوبی باشه. البته اگر جزو کاربران حرفهای هستید، قصد دارید چندین اپ قوی و سنگین را همزمان اجرا کنید، بازیهای ویدئویی با کیفیت بسیار بالا داشته باشید و از تمام قدرت مولتیتسکینگ در گوشی موبایل خود استفاده کنید، پیشنهاد ما انتخاب یک گوشی با رم 6GB الی 8GB است. با سرعت بدون مرز، با قیمتی مقرون به صرفه پیشنهاد میشود.

C: این زبان یکی از سریعترین زبانها در مرحله کامپایل است و این امکان را به توسعه دهندگان میدهد که برنامههایی با منطق بسیار پیچیده را بدون از دست رفتن کارایی آنها پیادهسازی کند. بعد از دیدن قیمت گوشی و انتخاب، با یک ثبت نام ساده در سایت میتوانید اقدام به خرید گوشی کرده و فرآیند خرید خود را تکمیل کنید و قبل از اینکه موبایل به دست شما برسد، آن را از طریق سایت به صورت لحظهای پیگیری کنید. من آدرس یک سایت رو میذارم که توش خیلی راحت تمام پردازنده ها مرکزی رو با امتیاز بنچمارک و رده بندی شون به صورت نمودار نشون داده. هواپیماهای هوشمند که یا از راهدور و یا به صورت خودکار کنترل و خلبانی میشوند، چهره عملیات نظامی را تغییر دادهاند. لطفا در هنگام پاسخ دادن به سوالات از به کارگیری الفاظ و جملاتی تحقیرآمیز که باعث دلسردی کاربر سوال کننده شود خودداری کنید.

برای انتخاب بهتر باید ببینید کاربردتون از لپ تاپ چی هست. در رنج قیمت تا ۳۰ میلیون از ایسوس fx506lh انتخاب بهتری میتونم داشته باشم؟ کلون میگوید: دنیا به بیش از یک بازیکن بسیار خوب نیاز دارد. طراحی و زیبایی یک محصول باید به دل خریدار بنشیند و برندهای یاد شده نیز در این سالها بیش از پیش به آن اهمیت میدهند. دیدگاه بلندپروازانه کلون مبتنی بر بیش از سرمایهگذاری OpenAI است. این یکی از بینشهایی است که کلون از قیاس خود با تکامل میگیرد-نتایج شگفت انگیزی که از یک فرآیند ظاهرا تصادفی ظاهر میشوند اغلب نمیتوانند با برداشتن گامهای عمدی به سمت همان هدف دوباره ایجاد شوند. در حقیقت AutoML Zero هنوز معماریهایی تولید نمیکند که با عملکرد سیستمهای طراحیشده توسط انسان رقابت کنند-یا در واقع کاری کنند که یک طراح انسانی نتواند انجام دهد. سیری از واسطه کاربر زبان طبیعی برای استنتاج، مشاهده، پاسخ و توصیه کارهایی به کاربر انسانی خود، استفاده میکند.

شرکت سونی نیز همراه با فوربای، AIBO را معرفی کرد (ربات هوش مصنوعی) که یک سگ رباتیک ۲۰۰۰ دلاری بود که برای یادگیری تعامل با محیط خود، مالکان و سایر AIBO ها ساخته شد. لپ تاپ های مدل zenbook برند ایسوس نسبت به مشخصاتشون کمی گرانتر نسبت سایر مدل ها هستند. این گوشی در ۲۸ فوریه ۲۰۲۲ معرفی شده و با وجودی که هنوز عرضه نشده و محدودهی قیمتی آن مشخص نیست، ولی مشخصاتی که نوکیا برایش در نظر گرفته بیانگر اینست که این مدل در دستهی اقتصادیهای بازار قرار خواهد گرفت. به عنوان مثال کمپانی هیوندای که با نام ماشین های رده بالا آن را می شناسیم، در کنار شرکت دوجی و همچنین کمپانی بلو گوشی های هوشمند را از پایین رده تا بالارده در دسترس کاربران قرار داده اند. گوگل ربات گوگل هوم را منتشر کرد که یک اسپیکر هوشمند است که از هوش مصنوعی به عنوان یک دستیار شخصی استفاده میکند تا به کاربران کمک کند کارهای خود را به خاطر بسپارند، قرار ملاقات خود را انجام دهند و به وسیله صوت، اطلاعاتی را جستجو کنند.

بستههای اینترنت همراهی هم شامل مشترکین فعلی است و هم مشترکین جدید و مشترکینی که به شبکه همراه اول ترابرد میکنند را شامل می­شود. روشی که یک شبکه عصبی سیمی است تفاوت زیادی ایجاد میکند و معماریهای جدید اغلب منجر به پیشرفتهای جدید میشوند. اما این عمدتا به این دلیل است که هیچکس نمیداند چطور آن را بسازد. پس از صدها سال مطالعه توسط اربابان انسان، هوش مصنوعی راهحلهایی پیدا کرد که هیچکس تا به حال به آنها فکر نکرده بود. اولین نشانه این بود که توجه و سرمایهگذاری در تحقیقات هوش مصنوعی کاهش خواهد یافت. با این کار در کنار حفظ کیفیت، حجم عکسها به طور چشمگیری کاهش پیدا میکنه. تقریباً سی سال پیش فکر طراحی کامپیوترهای قابل حمل در ذهن شرکتهای سازندهی کامپیوتر جرقه زد و با گذر زمان و در نظر گرفتن نیازهای مختلف کاربران، انواع متفاوتی از لپتاپها به بازار عرضه شد و با گذر زمان طراحی آنها به سمت نازک و سبک شدن و بهرهمندی از سختافزار قویتر و باتری توانمندتر گرایش پیدا کرد.

اما درباره انجام کارهای سبک مثل جابجایی بین منوها، وب گردی و… در چند سال گذشته، این طرحهای ماشینی شروع به از بین بردن طرحهای انسانی کردهاند. شبکههای عصبی کدگذاری شده توسط دانشمندان انسانی اغلب نتیجه آزمون و خطا هستند. در نبود چنین روشی، میتوان گفت LaMDA دستکم آنطورکه من و شما ازجمله لوموئان همدیگر را خودآگاه میپنداریم، درک و احساسات انسانی ندارد و تصور اینکه به وکیل نیاز داشته باشد و گوگل آن را یکی از کارمندان خود بداند، عجیب و غیرمنطقی است.درواقع، تنها راهی که میتوانیم ماشینها را با انسانها مقایسه کنیم، انجام بازیهای کوچکی مثل بازی تقلید تورینگ است که درنهایت چیز خاصی را اثبات نمیکند. از طریق این روشها، محققان هوش مصنوعی را میسازند که قویتر، عمومیتر و قادر به یادگیری سریعتر با دادههای کمتر است. همچنین قدرت دید که در آن توانایی دیدن بیکسبای، از طریق یک اپ دوربین ساخته میشود و میتواند چیزی که کاربران میبینند را ببیند و خانه که در آن بیکسبای از اطلاعات اپلیکیشن استفاده میکند تا با کاربر، تعامل کند.