ChatGPT تا کجا پیش خواهد رفت؟

یک سخنرانی مانند مقاله نوشتاری نمی‌تواند با شنونده یا خواننده سازگار شود. از سوی دیگر، دیالوگ، شنوندگان را به گونه‌ای درگیر می‌کنند که چت‌بات‌های مصنوعی نیز می‌توانند با آن سازگار شوند.

جفری راکول می‌گوید: من در تدریس خود از دانشجویان می‌خواهم از ربات‌های گفتگوگرهای مختلف برای دیالوگ استفاده کنند. این کار، سؤالاتی را در مورد آنچه که یک گفتگو انجام می شود، می گوید که چگونه می توانم از آن برای انتقال ایده ها استفاده کنم، ایجاد می کند. این کار، پرسش‌ها را در مورد نحوه نگارش یک دیالوگ بررسی و ارزیابی می‌کند. دانشجویان اکنون دلیلی برای بازخوانی دیالوگ‌های باستانی دارند تا ببینند چگونه به چشمگیری کار می‌کنند.

کاربردهای ربات های گفتگوگر

بنابراین تعجب نیست که گفت‌وگو با مدل زبان برای برنامه‌های گفتگو(LaMDA) بود که بلیک لموین(Blake Lemoine) مهندس گوگل را متقاعد کرد که هوش مصنوعی ممکن است با احساس و دارای قابلیت‌پذیری باشد و در نتیجه ارزش اخلاقیات را در مورد خود بررسی کند. داشته باشید.

کاربران می‌توانند از این استاد یا شخصیت‌های دیگر سوال کنند و با آن گفتگو کنند. کاری که با هیچ کتاب درسی قدیمی نمی‌توانم انجام دهم. با این حال، مردم نباید به هر چیزی که استاد می‌گوید اعتماد کنند.

ChatGPT این کار را با استفاده از آنچه از مقدار حیرت‌آوری از متون موجود در اینترنت به دست می‌آورد، با راهنمایی دقیق متخصصان انسانی انجام می‌دهد. میلیون‌ها نفر در ماه‌های اخیر سؤالاتی از ChatGPT می‌پرسند و این مطالب را تمام تلاش خود را برای پاسخ دادن به کار می‌گیرند، چرا که بداند نمی‌تواند. پاسخ‌های آن با اعتماد به نفس بالا و روان ارائه می‌شوند، حتی اگر گاهی اوقات به طرز شگفت‌انگیزی اشتباه باشند.اما شاید سؤال‌هایی از این قبیل پیش بیاید که چگونه بفهمیم چه چیزی را می‌خوانیم توسط یک هوش مصنوعی نوشته شده است یا یک انسان.

ChatGPT تا کجا پیش خواهد رفت؟

«در این اصطلاح «آزمایش تورینگ»، انسان با دو موجود تنها یکی از آنها یک ماشین است، صحبت می‌کند، بدون اینکه بداند کدام یک ماشین است و اگر انسان نمی‌تواند تفاوت بین ماشین و یک موجود دیگر را تشخیص دهد، پس هوش مصنوعی، آزمون تورینگ را با موفقیت پشت سر گذاشته شده است.

در میان همه چیزهایی که در بالا گفته، ربات‌های هوش مصنوعی که گفتگوگر و نویسنده هستند، می‌توانند کاربردهای زیادی در کنار پاسخ به سوالات ما برای انسان داشته باشند.

وی می‌افزاید: اگر نگران هستید، چرا دانش‌آموزان و دانشجویان را نمی‌دهیم که با دستیاران هوش مصنوعی کار کنند و یاد بگیرند که از طریق گفتگو فکر کنند؟ می‌توان به آن‌ها یاد کرد که از چت‌بات‌ها برای دریافت ایده‌ها، طرح‌های جایگزین برای یک موضوع، برای تحقیق درباره پرسش‌ها و اصلاح آنچه در یک کل منسجم قرار می‌گیرند، استفاده می‌کنند.

به گزارش ایسنا، زمان آن فرا رسیده است که گفتگوی انسان و هوش مصنوعی را جدی بگیریم و مورد بازبینی قرار دهیم. با انتشار ربات‌های گفتگوگر یا اصطلاحا چت‌بات‌های پیچیده مانند آنچه شرکت توسعه هوش مصنوعی OpenAI با ربات ChatGPT دیجیتال زده است، گفتگوی میان انسان و هوش مصنوعی برای همه چیز قابل‌توانست و حتی برای معلمان و متخصصان به برخی از مسائل علمی است، چرا که دانش آموزان و دانشجویان از آن برای مقاله نویسی استفاده می کنند و به همین دلیل در بسیاری از مراکز آموزشی ممنوع شده است.

این مدل‌ها بسیار باسوادتر هستند و می‌توانند مکالمه داشته باشند یا حتی مقالات کوتاهی در موضوعات مختلف تولید کنند.

بخوان  پرتاب ماهواره یک کشور دیگر تا پایان دولت سیزدهم

اکنون با ظهور ربات‌های گفتگوگر، عصر گفتگو دوباره فرا رسیده است. پژوهشگران می‌گویند می‌توانیم از حضور در ماشین‌های گفتگوگر نفع ببریم.

ChatGPT تا کجا پیش خواهد رفت؟

ChatGPT تا کجا پیش خواهد رفت؟

ارتباط هوش مصنوعی با گفتگو و دیالوگ ثابت کردن دارد. در سال ۱۹۵۰، آلن تورینگ (Alan Turing) ریاضیدان انگلیسی یک «بازی تقلید» را پیشنهاد داد که در آن یک قاضی با یک هوش مصنوعی که تظاهر به انسان بودن می‌کرد، گفت‌وگوی تایپ‌شده می‌شد تا آزمایش کند که آیا هوش مصنوعی باهوش است یا نه. خیر.

آزمون تورینگ روشی عالی برای بررسی این بود که آیا یک ماشین بر هوش مصنوعی می‌تواند انسان‌ها را با هویت آنها فریب دهد یا خیر.

در گفتگوهای افلاطون و گزنفون، سقراط به اجرای فلسفه و حکمت از طریق گفتگو شناخته شده است. پرسش و تأمل در مورد سؤالات به افلاتون و گزنفون این امکان را دارد که هم کاربردهای گفتگو را توضیح دهند و هم مدل‌هایی را ارائه دهند که ما هنوز 2000 سال بعد از آن، از آن می‌آموزیم.

این ربات در دسامبر 2022 با نظرات مثبت مورد توجه قرار گرفت و به عنوان مثال نیویورک تایمز آن را «بهترین ربات چت هوش مصنوعی که تا به حال برای همیشه معرفی می شود» نامید و گردین نیز گفت که این ربات می تواند متنی با جزئیات چشمگیر و مانند انسان تولید کند. کند.این ربات در دسامبر ۲۰۲۲ با نظرات مثبتی مطرح شد و به عنوان مثال نیویورک تایمز آن را «بهترین ربات چت هوش مصنوعی که تا به حال برای عموم معرفی شده است» نامید.

وی در جریان یک میزگرد گفت: بسازید اگر از هوش مصنوعی خود بسازید برای پایان سریال مورد علاقه‌تان یا داستان به شیوه دیگری پیش بروید و شاید حتی بتوانید خود را به عنوان شخصیت اصلی یا نقش دیگری در آنجا بسازید. سرگرمی در آینده نزدیک به این شکل خواهد بود. مثلا شاید مردم هنوز از آخرین فصل سریال بازی تاج و تخت و پایان بندی آن ناراحت باشند.

جذابیت آزمون تورینگ این بود که برای تعریف رسمی از هوشیاری می‌کرد و از یکی از مهمترین چیزها، یعنی گفتگو استفاده می‌کرد. هوش مصنوعی Lex.page در این باره توضیح داد:

هوش مصنوعی توانمندتر

در این مقاله به تأثیر ChatGPT بر گسترش گفتمان فکری و تقویت تحقیقات و پژوهش‌ها می‌پردازیم، گفتگوگر و نویسنده‌ای که می‌تواند مناسبات میان انسان و ماشین و حتی انسان با انسان را دستخوش تغییر کند.

اما در این بین سازمانها و آنها نیز وجود دارند که نیمه پر لیوان را دیده‌اند و با آغوش باز از آن استقبال کرده‌اند. مثلا همین امارات قرار است به زودی از ربات‌های هوش مصنوعی به عنوان یک دستیار برای معلمان خود بهره ببرند.

آنها پتانسیلی دارند که غولی به هیبت گوگل را به وحشت انداخته اند تا مبادا موتور جستجوری قدرتمند آن را کنار بزند. دلیل به همین دلیل است که گوگل عجولانه اقدام به ارائه ربات گفتگوگر خود به نام برد کرد که حتی در ویدیوی تبلیغاتی خود را اشتباه کرد و زودهنگام معرفی کرد.ربات‌های گفتگوگر پتانسیلی دارند که غولی به هیبت گوگل را به وحشت انداخته‌اند تا مبادا موتور جستجوری قدرتمند آن را کنار بزند.

یکی از ویژگی‌های کلیدی ChatGPT اجرای آن در ایجاد پاسخ‌های متنی انسان‌ها به درخواست‌ها است. این باعث می‌شود که برای برنامه‌هایی که باعث ایجاد ربات‌های گفتگو برای ارائه خدمات به مشتری، ایجاد پاسخ به سؤالات در انجمن‌های آنلاین یا حتی شخصی‌سازی‌شده برای پست‌های رسانه‌های اجتماعی مفید شوند، می‌شود.

بخوان  «فالکون هوی» پس از ۳ سال روشن شد

دارویی که هوش مصنوعی Lex.page توضیح می‌دهد: از نظر گزنفون، سقراط یک مجموعه سؤال می‌پرسید تا ایده‌های طرف مقابلش رابد و چیزهای مکالمه را برمی‌گرداند تا دیدگاه مخالف را بیان کند و موضوع بحث را کامل‌تر بررسی کند. وی همچنین دارای دیالکتیک بود که به تمرین جستجوی حقیقت از طریق تبادل نظر گفته می‌شود.

اما شاید سؤال‌هایی از این قبیل پیش بیاید که چگونه باید بفهمیم چه چیزی را می‌خوانیم توسط یک هوش مصنوعی نوشته شده است یا یک انسان و این که چرا این مهم است؟ یا وقتی در مورد یک تالیف یا مقاله نظر ثبت می‌کنیم در حال پاسخ به چه کسی هستیم؟

در زمان افلاتون و گازفون، دیالوگ و گفتگوی شکلی نوشتار فلسفی بود. افلاطون سقراط را به عنوان استاد سخنرانی می‌داند.

وقتی بلیک لموین ادعا می‌کند که هوش مصنوعی گوگل احساسات دارد و می‌تواند خطرآفرین باشد، مقامات گوگل ادعاهای او را رد کردند و زمانی که لموین نگرانی‌های خود را در بین عموم مردم فاش کرد، به مرخصی استحقاقی فرستاده شد!

ChatGPT چیست؟

ChatGPT آخرین مورد از یک مجموعه مصنوعی مصنوعی است که سازنده آن به عنوان GPTs یاد می‌کند و مخفف عبارت «مبدل از پیش آموزش دیده مولد»(Generative Pre-Trained Transformer) است.

این ربات می‌تواند برای پردازش زبان طبیعی مانند تولید متن و ترجمه زبان استفاده و با مدل GPT-3.5 آموزش دیده شود که یکی از بزرگترین و پیشرفته‌ترین مدل‌های زبان موجود در حال حاضر است.

اکنون چت‌بات‌های هوش مصنوعی امروزی در مورد چنین گفت‌وگویی چه می‌گویند؟ Lex.page یک ابزار نگارش با هوش مصنوعی است که می‌تواند تولید کند یا سؤالات پاسخ دهد. در ادامه، آنچه که هوش مصنوعی Lex.page زمانی که از آن در مورد هوش مصنوعی و گفتگو پرسیده شده است، می‌آید:

عنوان که سایت Character.AI اشاره می‌کند، هر چیزی که شخصیت‌ها می‌گویند، لزوما صحیح نیست.

با نگاهی به تاریخچه فلسفی گفتگو می‌توانیم این سوال را از نو طرح کنیم و بپرسیم چگونه می‌توانیم از این ربات گفتگوگر جدید در حوزه استفاده کنیم؟

برای چندین دهه گفتگوی انسان و کامپیوتر به شکل یک خط فرمان بود که در آن می‌تید بر روی یک سیستم عامل کنترل کنید. آنچه که اکنون تغییر کرده است، مدل‌های زبان بزرگ (LLM) است که بر روی میلیاردها صفحه‌ای که ممکن است از فضای وب گرفته‌شده باشد، آموزش داده می‌شود.

انتهای پیاممنبع ChatGPT تا کجا پیش خواهد رفت؟

اکنون زمانی است که به نظر می‌رسد یک فناوری انقلابی ظهور کرده است و باید منتظر ماند و دید که چه تغییراتی در زندگی بشری شکل می‌زند. چه بسا با توسعه این ربات‌ها زندگی ما تا سال‌های نه چندان دور به کلی متحول شود.

در سال ۲۰۱۸ ساندار پیچای(Sundar Pichai) مدیر عامل گوگل، دستیار صوتی دوبلکس را رونمایی کرد که می‌توانم بدون شناسایی یک هوش مصنوعی، وقت آرایشگاه رزرو کند.در سال 2018 مدیر عامل گوگل، دستیار صوتی دوبلکس را رونمایی کرد که می‌توانم بدون اینکه یک مصنوعی مصنوعی را تشخیص بدهم، وقتی آرایشگاه رزرو کند.

تفکر در گفتگو با ماشین ها

به عنوان می‌توان با یک استاد اخلاق که با استفاده از هوش مصنوعی Character.AI ایجاد شده است، در ارتباط بود. Character.AI سرویسی است که در آن یک شخصیت خیالی ایجاد می‌کنید که شما و دیگران می‌توانید با آن گفتگو کنید.

بخوان  استفاده از تار عنکبوت و ابریشم برای ترمیم اعصاب محیطی

برمن همچنین اظهار داشت که ChatGPT ممکن است به کارهای مرتبط با نویسندگی و کدنویسی کمک کند و در عین حال پتانسیل ارائه یک تجربه سرگرمی سرگرمی را داشته باشد.

همچنین از این ربات برای مشاوره دادن به یک قاضی اکوادوری برای صدور حکم قضایی استفاده می شود که بدون آن که از هوش مصنوعی خطا نیست، باید در مورد استفاده از آن موارد حساس باشد.

ربات ChatGPT یک هوش مصنوعی مخصوص گفتگو است که بر روی خانواده مدل‌های زبان ساخته شده است و با تکنیک‌های بزرگ نظارت و تقویتی به خوبی تنظیم شده است.

گفتگو در فلسفه

چیزی که در نهایت مشخص است این است که با تفکر از طریق گفتگو، همه ما می‌توانیم تاریخ غنی و پتانسیل این شکل را دوباره کشف کنیم.

اما پتانسیل و آینده‌ی این فناوری بسیار فراتر از ارائه نتایج جستجو و حفظ دیالوگ با انسان و نوشتن مقاله است. به عنوان گرگ براکمن(Greg Brockman) رئیس و یکی از بنیان‌گذاران شرکت OpenAI می‌گوید ChaGPT در آینده نزدیک می‌تواند تجربه «سرگرمی خصوصی» کمک کند.

«هوش مصنوعی به طرق با گفتگوی مرتبط است. از آنها می‌توان برای ایجاد مکالمات و وسایل طبیعی و انسان‌مانند با استفاده از کاربران استفاده کرد و همچنین رایانه‌ها و سایر دستگاه‌ها را قادر می‌سازند ورودی‌های کاربران را درک کنند و متناسب با آنها پاسخ دهند. همچنین می‌تواند برای تجزیه و تحلیل و تفسیر داده‌های مکالمه، کمک به بهبود خدمات، کشف تقلب و موارد دیگر استفاده شود.»

علم هر فناوری نوین دیگری، چت‌بات‌های هوش مصنوعی نیز در راه‌های ابتدایی با ممنوعیت‌ها و محدودیت‌هایی ایجاد شده‌اند. به عنوان مثال استفاده از ChatGPT در سیستم آموزشی بیشتر از ترس تقلب ممنوع شده است. اما این سکه روی دیگری نیز دارد و برخی افراد نه تنها آن را ممنوع و محدود نمی‌کنند، بلکه با آغوش باز به استقبال آن می‌روند. به عنوان مثال کشور امارات اعلام کرده است که به زودی در سیستم آموزشی خود از ChatGPT به عنوان یک دستیار مصنوعی مصنوعی برای آموزگاران بهره خواهد برد.

سنت دیرینه‌ای در فلسفه‌ی اندیشیدن به موضوعات مرتبط با گفتگو وجود دارد. دیالوگ یک پارادایم برای آموزش، تحقیق و ژانری از نوشتار است که می تواند بیانگر گفتگوی روشنگرانه باشد.

تحقیقات می‌گویند این فناوری به زودی جای موتورهای جستجو را خواهد گرفت. شاید به همین خاطر است که شرکت مایکروسافت که حامی مالی توسعه ChatGPT را نیز دارد، در پی ادغام آن با موتور جستجوی خود موسوم به Bing است.

لموین می‌گوید: اگر من نمی‌دانستم دقیقاً چیست، فکر می‌کنم با یک کودک ۷ یا ۸ ساله هستم که از قرار گرفتن اطلاعات فیزیک می‌دانم.

وی ادامه داد: در عین حال ما همچنین باید به دانش‌آموزان و دانشجویان خود بیاموزیم که مراقب باشند و در مورد روش‌های هوش مصنوعی و ارزیابی معتبر گفته‌هایش دقت داشته باشند.

در کتاب «تعریف دیالوگ» (Defining Dialogue) نوشته جفری ام راکول (Geoffrey M Rockwell)، استاد فلسفه و علوم انسانی دیجیتال از دانشگاه آلبرتا آمده است که چگونه دیالوگ ژانری نوشته شده است که با تغییر فرهنگ تحقیق، محبوبیت آن کاهش می‌یابد. همچنین چنین است که اخیراً توسط برخی از افراد بررسی شده است.