Chrome 109 تماس‌های ویدیویی را بهبود می‌بخشد، اما این به توسعه‌دهندگان بستگی دارد که تغییرات را اضافه کنند

برای Chrome 109 در تلفن همراه، مرورگر اکنون با استاندارد آزمایشی تأیید پرداخت امن (SPC) کار می‌کند که به افراد امکان می‌دهد از ویژگی باز کردن قفل صفحه بیومتریک تلفن خود برای تأیید پرداخت‌ها استفاده کنند. به جای اینکه مجبور شوید چندین صفحه را برای تأیید هویت خود مرور کنید، شما فقط می توانید از اثر انگشت خود استفاده کنید (در برگه جدید باز می شود). این ویژگی مشروط به اجرای SPC توسط بانک‌ها، صادرکنندگان کارت اعتباری و پلتفرم‌های پرداخت است، بنابراین ممکن است مدتی طول بکشد تا پشتیبانی گسترده‌ای را شاهد باشیم.

در مورد بقیه ویژگی ها، همه آنها آزمایشی هستند، به این معنی که کیفیت آنها کمی مشکوک خواهد بود. قالب Material You در Chrome برای دسک‌تاپ وجود دارد و به شما امکان می‌دهد ظاهر مرورگر را در صفحه برگه جدید تغییر دهید. با این حال، به نظر می‌رسد که فقط روی آن کاملاً کاربردی است کانال قناری (در برگه جدید باز می شود); نسخه ویژه ای از Chrome که در آن کاربران می توانند ویژگی های آزمایشی را امتحان کنند. همچنین Tab Groups Save برای انتقال گروه‌های برگه از یک نسخه کروم (ویندوز، مک، یا لینوکس) برای استفاده در سایر سیستم‌عامل‌ها وجود دارد. پس از به‌روزرسانی، می‌توانید با وارد کردن «chrome://flags» در نوار آدرس مرورگر، این موارد و موارد دیگر را برای خودتان امتحان کنید.

17 اصلاحات امنیتی (در برگه جدید باز می شود) در کروم 109 وجود دارد، اما بیشتر آنها بد نیست. اکثراً وصله‌هایی برای برخی مؤلفه‌های ضعیف اجرا شده مانند API تمام صفحه و درخواست‌های مجوز برای تجربه روان‌تر هستند. ما همچنین باید ذکر کنیم که این است آخرین نسخه کروم (در برگه جدید باز می شود) برای ویندوز 7 و 9.1 با حرکت رو به جلو، دیگر به روز رسانی یا رفع مشکل امنیتی وجود نخواهد داشت.

بخوان  توئیتر قابلیت unmention را برای همه کاربران عرضه می‌کند

ویژگی های تجربی

گوگل در حال حاضر در حال عرضه نسخه پایدار آن است کروم 109 روی دسکتاپ و موبایل و ویژگی های جدیدی را اضافه می کند. با این حال، این ویژگی ها به توسعه دهندگان شخص ثالث بستگی دارد که آنها را پیاده سازی کنند.

گوگل هشدار می دهد که آزمایش ویژگی های آزمایشی می تواند امنیت مرورگر را به خطر بیندازد. به همین دلیل، توصیه می کنیم بررسی کنید بهترین نرم افزار آنتی ویروس Techradar برای سال 2023، بنابراین می توانید با خیال راحت از ویژگی ها بدون به خطر انداختن ایمنی استفاده کنید.منبع

بسته به‌روزرسانی Chrome 109 شامل برخی موارد است تغییرات شخص اول (در برگه جدید باز می شود) که کاربر روزمره از آن لذت خواهد برد. اگر مرورگر تشخیص دهد که شما چیزی به طور بالقوه مخرب دانلود کرده اید، توضیح دقیق تری درباره علت توقف دانلود ارائه می دهد. به عنوان مثال، این هشدار به صراحت به شما می گوید که آیا فایل دارای بدافزاری است که به طور بالقوه می تواند اطلاعات حساب های رسانه های اجتماعی شما را بدزدد. ویژگی «از وب» که کاربران را در مورد یک صفحه وب خاص مطلع می‌کند، به «درباره این صفحه» تغییر نام داده و عملکرد آن را آشکارتر می‌کند.

این به روز رسانی به توسعه دهندگان می دهد (در برگه جدید باز می شود) ابزارهای جدید برای بهبود تعامل بین نرم افزار و مرورگر. تمرکز مشروط (در برگه جدید باز می شود) در حال اضافه شدن است، که به یک برنامه کنفرانس ویدیویی اجازه می‌دهد تصمیم بگیرد که آیا می‌خواهد هنگام اشتراک‌گذاری صفحه، روی یک برگه یا پنجره تمرکز کند یا خیر. اگر توسعه‌دهندگان هیچ‌کدام را نمی‌خواهند، می‌توانند در عوض صفحه عکس‌برداری را به عنوان نمایشگر اصلی تنظیم کنند. به روشی مشابه کاری که Zoom در حال حاضر انجام می‌دهد، مرورگر همچنین می‌تواند صدا را در یک تماس ویدیویی سرکوب کند تا افراد مجبور نباشند میکروفون خود را بی‌صدا کنند. تفاوت اصلی این است که به نظر می رسد سرکوب صدای کروم با همه برنامه های کنفرانس ویدیویی کار می کند تا زمانی که توسعه دهندگان نرم افزار خود را برای پشتیبانی از آن بهینه سازی کرده باشند.

بخوان  «اسپیس‌ایکس» ۲۱ ماهواره را برای ۲ شرکت «وان‌وب» و «ایریدیوم» پرتاب کرد.