اپلیکیشنی که نابینایان را به سمت ایستگاه اتوبوس هدایت می کندقبلاً در حال حاضر برنامه‌هایی دارند که کاربران نابینا را با مختصات اتوبوس‌های تقریبی راهنمایی می‌کنند اما ممکن است این افراد ناآگاهانه خیلی دور از ایستگاه واقعی بایستند و اکنون یک اپلیکیشن جدید با دوربین تلفن همراه هوشمند این مشکل را می‌کند.

به گزارش ایسنا، این اپلیکیشن مبتنی بر هوش مصنوعی است که با نام All_A برد می‌شود، توسط گروهی از مرکز درمان و تحقیقات چشم و گوش ماساچوست، وابسته به هاروارد، توسعه یافته است. این اپلیکیشن برای استفاده به همراه یک برنامه ناوبری مبتنی بر جی‌پی‌اس (GPS) شخص ثالث مانند گوگل مپس (Google Maps) ساخته شده است.

به نقل از نیواطلس، کاربران با استفاده از یک اپلیکیشن ناوبری به مکان تقریبی ایستگاه اتوبوس می‌روند و سپس All_Aboard را باز می‌کنند و تلفن همراه هوشمند خود را بالا نگاه می‌دارند تا دوربین عقب آن خیابان اطراف را ببیند.

با استفاده از یک شبکه هزار نفری که بر روی ۱۰ تصویر از ایستگاه‌های اتوبوس آموزش داده شده است، این برنامه قادر است اگر در محدوده ۵۰ فوتی (۱۵ متری) باشد، به صورت بصری شناسایی شود. زمانی که مشخص شد، برنامه کاربر را از طریق بوق‌های سونارمانند راهنمایی می‌کند که با نزدیک شدن فرد به ایستگاه اتوبوس، گام و سرعت آن تغییر می‌کند.

در آزمایش‌های میدانی، ۲۴ داوطلب نابینا از گوگل مپس و All_Aboard برای تعیین مکان مجموعا ۲۰ ایستگاه از اتوبوس استفاده می‌کنند که ۱۰ ایستگاه در یک محیط شهری بوستون و ۱۰ مورد دیگر در یک محیط اطراف شهر نیوتن، ماساچوست بود.

زمانی که نوبت به نزدیک شدن به ایستگاه‌ها می‌رسد، نقشه‌های گوگل به تنهایی تنها 52 درصد موفقیت دارد، در حالی که All_Aboard این آمار را 93 درصد افزایش داد. علاوه بر این، در حالی که فاصله بین نقطه پایانی نقشه و ایستگاه اتوبوس واقعی با گوگل مپس ۶.۶ متر(۲۱.۷ فوت) بود، با All_Aboard فقط ۱.۵۴ متر(۵ فوت) بود.

بخوان  TikTok اکنون در Apple Vision Pro است و آماده است تا نمای شما را تحت کنترل درآورد و ژست‌های حرکتی شما را کمرنگ کند

پروفسور گنگ لو(Gang Luo) معاون بخش چشم و گوش ماساچوست می‌گوید: یافته‌های ما نشان می‌دهد که اپلیکیشن All_Aboard می‌تواند با تشخیص مکان اتوبوس، به افرادی که دارای مشکلات بینایی در مسیریابی هستند کمک کند و احتمالاً از دست دادن اتوبوس را به دلیل می‌توان تشخیص داد. دوری بیش از حد از ایستگاه‌های اتوبوس می‌دهد.

این مطالعه نشان می‌دهد که قابلیت‌های تشخیص شی‌های مبتنی بر بینایی رایانه‌های می‌تواند به استفاده‌های مکمل استفاده و استفاده از خدمات را برای خدمات ناوبری کلان برای ایجاد نقشه‌برداری در محیط دنیای واقعی ارائه دهند.

All_Aboard در آموزش ۱۰ شهر بزرگ در سراسر جهان دیده می شود و برای استفاده از آیفون از طریق اپ استور در دسترس است.

انتهای پیاممنبع