ایستگاه فضایی بین‌المللی ۲۵ ساله شدروز دوشنبه، ایستگاه فضایی بین‌المللی بیست و پنجمین سال پرتاب اولین ماژول خود به فضا را جشن گرفت و به همین مناسبت به ۱۱ سوال جالب در مورد این ایستگاه پاسخ می‌دهیم.

به گزارش ایسنا و به نقل از دیجیتال ترندز، ماژول زاریا در ماه نوامبر سال ۱۹۹۸ به مدار پایین زمین رسید و کمتر از یک ماه بعد از ماژول یونیتی به آن پیوست.

در طول یک ربع قرن، این پایگاه مداری میزبان ۲۷۳ نفر از ۲۱ کشور بوده است که بازدیدکنندگان آن بر روی بیش از ۳۰۰۰ تحقیق و پژوهش آموزشی کار کرده اند. به مناسبت تولد ۲۵ سالگی در این ایستگاه، در ادامه به ۱۱ متداول در مورد آن پاسخ می‌دهیم.

ایستگاه فضایی بین‌المللی چه اندازه‌هایی دارد؟

ناسا آن را بزرگ‌تر از یک خانه شش خوابه توصیف می‌کند. ایستگاه فضایی بین‌المللی در واقع ۳۵۷ فوت(۱۰۸ متر) از ابتدا تا انتها است که تقریباً به اندازه یک زمین فوتبال آمریکایی است. این ایستگاه شامل شش اتاق خواب، سه حمام، یک سالن ورزشی و امکانات تحقیقاتی متعدد است.

سرعت گردش ایستگاه فضایی در مدار چقدر است؟

این ایستگاه فضایی با سرعت در حدود ۱۷ هزار و ۵۰۰ مایل در ساعت (۲۸ هزار کیلومتر در ساعت) حرکت می‌کند و هر ۹۰ دقیقه به دور زمین می‌چرخد. این بدان معناست که سرنشینان این ایستگاه هر روز ۱۶ طلوع و غروب خورشید را تجربه می‌کنند.

فضانوردان چه مدت در ایستگاه می‌مانند؟

فضانوردان حدود شش ماه در این ایستگاه می‌مانند، تعداد کمی از آنها برای مدت زمان کوتاهی در آن مستقر شده‌اند در حالی که برخی دیگر بسیار طولانی‌تر مانده‌اند. در ماه اکتبر سال ۲۰۲۳، فرانک روبیو پس از عبور از ۳۷۱ روز در فضا، بلندترین زمانی که یک فضانورد ناسا در مدار اسپری کرده را رقم زد. ماموریت او در ابتدا قرار بود شش ماه طول بکشد، اما مشکل فضاپیمای او باعث شد تا بیش از یک سال طول بکشد.

بخوان  YouTube Shorts به لطف ویژگی جدید ریمیکس ویدیوهای موزیکال برتری بیشتری نسبت به TikTok دارد

تعداد افرادی که همزمان در ایستگاه فضایی بوده اند چقدر بوده است؟

این ایستگاه تقریباً حدود شش نفر است، اما در چند نوبت 13 نفر در این ایستگاه مستقر شده اند. این اتفاق معمولاً به دلیل تغییر سرنشینان رخ می دهد و بنابراین مدت زمان زیادی طول نمی کشد.

از کدام یک از ایستگاه‌های فضای بین‌المللی می‌توانید بهترین مناظر زمین را ببینید؟

به لطف هفت پنجره ماژول کاپولای این ایستگاه، مناظری بی‌نظیر از زمین قابل مشاهده است. فضانوردان در زمان اقامت خود به آنجا می‌روند. چند‌ها دوربین به دست می‌گیرند و آنچه را که می‌بینند ضبط می‌کنند. به عنوان مثال، فضانورد فرانسوی توماس پسکه، همیشه به تحقیق می‌کند که فضای بین‌المللی را در هر لحظه از کدام قسمت از جهان عبور می‌کند تا بهترین عکس‌ها را بسازید.

آیا ایستگاه فضایی تا به حال در خطر بوده است؟

بله. با وجود منابع فضایی زیادی که به دور زمین می‌چرخند، همیشه این خطر وجود دارد که بخش‌هایی از آن‌ها به این تأسیسات برخورد کنند.

اگر قطعه بزرگی در حال نزدیک شدن باشد، کنترل‌کننده‌های زمینی می‌توانند مدار را تغییر دهند تا آن دور شوند. در سال 2021، به فضانوردان دستور داده شد که برای مدت کوتاهی به درون فضاپیماهای خود پناه ببرند، زیرا می‌شد ابری از حرکت به سوی ایستگاه است. ایستگاه فضایی بین‌المللی از هر گونه آسیبی جلوگیری می‌کند و همه افراد حاضر در آن می‌توانند طبق معمول به کار خود ادامه دهند.

آیا می‌توان ایستگاه فضایی بین‌المللی را از زمین دید؟

بله و برای دیدن آن نیازی به تلسکوپ یا حتی دوربین شکاری نیست. شما تنها باید بدانید که چه زمانی به آسمان نگاه کنید. ناسا اپلیکیشنی راهاندازی کرده است تا کاربران به راحتی از ایستگاه های فضایی عبور کنند از بالای سرشان در ارتفاع حدود ۲۵۰ مایلی شناسایی کنند.

بخوان  انتصاب در پارک فناوری بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران

فضانوردان چگونه از سرویس بهداشتی استفاده می کنند؟

فضانوردان همیشه می‌گویند که این سوال پرتکراری است که زیاد از آنها می‌پرسند. شرایطی که می‌توانید ایجاد کنید، به دلیل شرایط ریزگرانش نمی‌توان چنین کاری را به روش انجام داد. مهندسان ابزار طراحی کرده اند که یک لوله مکش در آن تعبیه شده و فضانوردان از آن استفاده می کنند.

آیا ایستگاه فضایی بین‌المللی ۲۵ سال دیگر نیز در مدار باقی خواهد ماند؟

خوب خیر. طراحی قدیمی آن به این معنی است که از آن سخت تر و پرهزینه تر می شود. برنامه فعلی ادامه فعالیت های ایستگاه فضایی تا سال ۲۰۳۰ است. سال بعد، ناسا و شرکای آن با احتیاط این تأسیسات مدارکی را تا جایی که پایین می‌آورند، با ورود به زمین، قسمت زیادی از آن بسوزد.

آیا این پایانی برای طول مدت در فضا خواهد بود؟

خوب خیر. ناسا در حال حاضر با شرکت‌های خصوصی برای ساخت‌وسازهای فضایی جدید همکاری می‌کند تا جایی که ایستگاه‌های بین‌المللی از بین‌رود، کار را ادامه دهند. یکی از این شرکت‌ها اسپیس‌ایکس است که با استارت‌آپ وست(Vast) مستقر در لس‌آنجلس کار می‌کند و می‌تواند اولین شرکتی باشد که ماژول نسل را در اوایل سال ۲۰۲۵ راه‌اندازی می‌کند. چین همچنین یک ایستگاه فضایی در مدار پایین زمین ساخته شده است و ناسا قصد دارد پایگاهی در ماه برای اقامت طولانی مدت فضانوردان بسازد.

انتهای پیاممنبع