تسلط چین بر زنجیره تامین پنل خورشیدی اروپا، آمریکا و ژاپن

پانل خورشیدی

به گزارش india، آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) در مورد زنجیره‌های تامین جهانی PV خورشیدی (فتوولتائیک) می‌گوید:  چین بیش از ۵۰ میلیارد دلار در ظرفیت تامین PV (فتوولتائیک) جدید خورشیدی سرمایه گذاری کرده‌ است که این مقدار ده برابر بیشتر از اروپا است. همچنین چین از سال ۲۰۱۱ توانسته بیش از ۳۰۰هزار شغل جدید در زنجیره تولیدی PVخورشیدی ایجاد کند.

 آژانس بین المللی انرژی (IEA) در آخرین گزارش خود اعلام کرد که ظرفیت تولید جهانی PV خورشیدی (فتوولتائیک) در دهه گذشته به طور فزاینده‌ای از اروپا، ژاپن و آمریکا به چین منتقل شده است.

پنل خورشیدی

طبق گزارش آژانس بین‌المللی انرژی (IEA)، ظرفیت جهانی برای تولید ویفر‌ها و سلول‌ها که عناصر کلیدی PV خورشیدی هستند و برای مونتاژ آن‌ها در صفحات خورشیدی به عنوان ماژول‌ها شناخته می‌شوند، در پایان سال ۲۰۲۱ از تقاضای مورد نیاز فراتر رفته است. علاوه بر این، سرمایه‌گذاری‌های چینی در مالزی و ویتنام نیز این کشور‌ها را به صادرکننده عمده محصولات PV (فتوولتائیک) تبدیل کرده است. همچنین ارزش کل تجارت جهانی مرتبط با PV از جمله پلی سیلیکون، ویفرها، سلول‌ها و ماژول‌ها در سال ۲۰۲۱ از ۴۰ میلیارد دلار فراتر رفت که این مقدار نسبت به سال ۲۰۲۰ بیش از ۷۰ درصد افزایش داشته است.


بیشتر بخوانید
منبع

امروزه سهم چین در تمام مراحل تولید پنل‌های خورشیدی (مانند پلی سیلیکون، شمش، ویفر، سلول و ماژول) از ۸۰ درصد فراتر رفته است که این مقدار دو برابر بیشتر از تقاضای جهانی به PV خورشیدی است.

در گزارش آژانس بین المللی انرژی (IEA) آمده است که کشور چین نقطه اصلی ۱۰ تامین کننده برتر تجهیزات تولید PV خورشیدی در جهان است. سیاست‌های صنعتی چین با تمرکز بر PV خورشیدی به‌عنوان یک بخش استراتژیک و تقاضای رو به رشد داخلی، موجب صرفه‌جویی در تولیدشده و از نوآوری مستمر در سراسر زنجیره تأمین نیرو حمایت می‌کند. سیاست چین به PV خورشیدی کمک می‌کند تا به مقرون به صرفه ترین فناوری تولید برق در بسیاری از نقاط جهان تبدیل شود.

بخوان  مطالعه آزمایشی نشان می‌دهد که چگونه می‌توان از طریق فناوری هوشمند اینترنت اشیاء، ضایعات صفر را در زنجیره تامین مواد غذایی به دست آورد