جریمه ۴ میلیارد یورویی کمیسیون اروپا علیه گوگل

توماس وینجه، وکیل مدافع سازمان «FairSearch» که در طرح اولین شکایات کمیسیون اروپا علیه گوگل نقش داشته است، می‌گوید: «بدین ترتیب دیگر گوگل نمی‌تواند اراده خود را بر سازندگان تلفن‌های همراه تحمیل کند. آن‌ها امروز مجبور هستند به تلفن‌های اندروید امکان داشتن تمام موتور‌های جستجو را بدهند و این امکان انتخاب مشتریان و مصرف کنندگان را افزایش می‌دهد.»

تصمیم دادگاه عمومی لزوما پایان ماجرا نیست. هر دو طرف می‌توانند برای اظهار نظر نهایی در مورد پرداخت و یا عدم پرداخت جریمه، به بالاترین و عالی‌ترین نهاد قضایی اتحادیه اروپا، دیوان دادگستری اروپا رجوع کرده و درخواست تجدیدنظر بدهند.منبع

کمیسیون اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۸ گوگل را به پرداخت جریمه ۴.۳ میلیارد یورویی محکوم کرده بود.

دادگاه عمومی اتحادیه اروپا جریمه ۴ میلیارد یورویی کمیسیون اروپا علیه گوگل را تایید کرد.

وکلای این شرکت آمریکایی می‌گویند گوگل هیچ‌گاه «مشتریان موبایل‌های اندروید را بمانند اپل، به نرم افزار‌ها و موتور‌های جستجویش وابسته نکرده است.»

گوگل در طرح شکایت خود، این موضوع را مطرح کرد که اتحادیه اروپا به طور ناعادلانه‌ای از همین روند نسبت به شرکت اپل، که خدمات خود مانند جستجوگر سافاری را برروی آیفون‌ها تحمیل می‌کند، چشم پوشی می‌کند.

البته دادگاه عمومی اتحادیه اروپا کمی از جریمه اصلی که کمیسیون اروپا برای گوگل بریده بود را کاهش داد و آنرا به ۴.۱ میلیارد دلار رساند.

دادگاه عمومی اتحادیه اروپا که پس از دیوان دادگستری این اتحادیه، دومین نهاد قضایی معتبر اروپایی محسوب می‌شود، جریمه بی‌سابقه کمیسیون اروپا علیه شرکت گوگل را تایید کرد.

بخوان  نوآوری مهندسان استرالیایی برای ساخت باتری های قابل بازیافت تلفن همراه

این دادگاه تایید کرد که «گوگل محدودیت‌های غیرقانونی را برای دستگاه‌های تلفن همراه اندروید» اعمال کرده تا بتواند از «طریق موتور جستجوی خود سود مالی بیشتری» کسب کرده و کنترل بازار در این بخش را بدست بگیرد. به گفته این دادگاه «گوگل مساله رقابت عادلانه در اتحادیه اروپا را رعایت نکرده است.»