«جف بزوس»، «ایلان ماسک» را در مسابقه مریخی ناسا شکست داددر سال‌های اخیر رقابت تنگاتنگی بین «ایلان ماسک» و «جف بزوس» در ارائه موشک برای سفر به مریخ جریان اما ناسا به اعلام اعلام کرده است که موشک شرکت «بلو اوریجین»، ماموریت مریخ را پرتاب خواهد کرد.

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی‌میل، «ایلان ماسک» (Elon Musk) زمانی «جف بزوس» (Jeff Bezos) را به عنوان یک سطح سطحی در اکتشاف فضایی معرفی کرد اما بنیانگذار شرکت «بلو اوریجین» (Blue Origin) آماده است که شرکت «اسپیس‌ایکس» (SpaceX) را دارد. در مسابقه سفر به مریخ شکست دهد.

ناسا آخرینا اعلام کرده است که در اوت ۲۰۲۴، دو فضای علمی را با اولین موشک «نیو گلن» (New Glenn) شرکت بلو اوریجین به سیاره سرخ خواهد فرستاد. هزینه این قرارداد، ۲۰ میلیون دلار است.

شرکت اسپیس‌ایکس ابتدا قرار بود محموله ناسا را ​​در اکتبر سال جاری بر فراز یک موشک «فالکون هوی»(Falcon Heavy) همراه با ماموریت «سایکی»(Psyche) ناسا که عازم یک سیارک بود، به فضا پرتاب کند. با وجود این، ناسا فضاپیماهای خود را از پرتاب خارج کرد زیرا فالکون هوی آنها را در مسیر مناسبی قرار نمی‌داد تا در مدار مریخ قرار بگیرد.

اعلام جدول زمانی جدید، اندکی پس از پرتاب موشک «استارشیپ»(Starship) اسپیس‌ایکس صورت گرفت که او می‌خواهد از آن برای انتقال خدمه به ماه و در نهایت مریخ استفاده کند. استارشیپ در دومین جستجو برای پرتاب منفجر شد.

بیشتر بخوانید:

بلندترین موشک جهان دوباره در آسمان منفجر شد

یک جفت فضاپیمای مشابه که ماموریت «ESCAPADE» ناسا را ​​تشکیل می‌دهند، سوار بر موشک نیو گلن خواهند شد که هر کدام از آنها را آزمایش می‌کند برای بررسی اثر بادهای خورشیدی بر «مگنتوسفر»(magnetosphere) سیاره انجام دهنده.

بخوان  چین به دنبال ساخت بزرگترین مزرعه بادی جهان

این پرتاب، بخشی از تلاش ناسا برای استفاده از پیمانکاران خصوصی برای رسیدن به مریخ با قیمت ارزان‌تر است. مقامات ناسا در بیانیه‌های درباره ESCAPADE نوشتند: این قراردادهای بسیار قابل قبول با استفاده از سطح پایین‌تر از امنیت ماموریت و بهترین شیوه‌های تجاری برای پرتاب موشک، به گسترش دسترسی به فضا از طریق هزینه‌های پرتاب کمتر کمک می‌کنند.

این تصمیم ناسا، جدیدترین فصل از مسابقه فضایی میلیاردرها بین ماسک و بزوس است که در اوایل سال جاری شاهد برنده شدن هر یک از شرکت‌ها در قراردادهای چند میلیارد دلاری با ناسا برای رفتن به ماه بود.

ناسا در ادامه بیانیه خود نوشت: هر ماهواره دارای سه نوع تجهیزات خواهد بود. یک مغناطیس‌سنج برای بررسی میدان مغناطیسی، یک تحلیلگر الکترواستاتیکی برای بررسی یونها و الکترونها و یک کاوشگر «لانگمویر» (Langmuir) برای اندازه گیری چگالی پلاسما و شار فرابنفش شدید خورشیدی.

ناسا می‌تواند با ارسال محموله میان‌سیاره‌های بر فراز موشک نیو گلن، شانس بزرگی داشته باشد زیرا اوریجین هنوز پرتاب آزمایشی موشک را انجام نداده است. «بردلی اسمیت» (Bradley Smith) مدیر دفتر خدمات پرتاب ناسا، در جلسه روز دوشنبه کمیته اکتشاف و عملیات شورای ناسا گفت که قیمت قرارداد، منعکس‌کننده این سطح از خطر است.

ماموریت ESCAPADE یک مأموریت «کلاس دی» است؛ به این معنی که نسبتا پایینی را برای راهبرد کلی ناسا دارد. همچنین، کلاس D بدین معناست که مهم ملی ماموریت بین کم تا متوسط ​​است و باید کم‌هزینه باشد. این امر کاملا با بودجه ۷۹ میلیون دلاری ماموریت ESCAPADE مطابقت دارد.

مدارگردهای دوقلوی ESCAPADE پس از حدود ۱۱ ماه به مریخ خواهند رسید و چرخش به دور سیاره را خواهند کرد. این ماموریت بخشی از برنامه ناسا برای استفاده از شرکتهای تجاری بیشتر برای رسیدن به فضاست که خطرهایی را نیز به همراه دارد.

بخوان  ربات «ChatGPT» می‌خواهد انسان باشد و خرابکاری کند!

مقامات ناسا در ادامه بیانیه‌ ماموریت ESCAPADE نوشتند: با کار گرفتن سطح پایین‌تری از ماموریت و بهترین شیوه‌های تجاری برای پرتاب موشک، این قراردادهای بسیار سخت‌پذیر به گسترش دسترسی به فضا از طریق کاهش هزینه‌های پرتاب می‌شوند.

باید دید که آیا نیو گلن به موقع برای پنجره پرتاب ماه اوت آماده عرضه می شود یا خیر. بلو اوریجین در سال ۲۰۲۱ اعلام کرد که سه ماه چهارم سال ۲۰۲۲ را برای آغازین نیو گلن هدف قرار داده است. پیش از آن، تاریخ پرتاب سال ۲۰۲۱ در نظر گرفته شده بود. تا زمان انتشار این مقاله، موشک هنوز پرواز نکرده است.

اسمیت روز دوشنبه گفت: مطمئنا برخی از خطرات برنامه‌ریزی در مورد رسیدن نیو گلن به سکوی پرتاب وجود دارد.

انتهای پیاممنبع