فناوری کریسپر باروری درختان را به زمان چند ماه کاهش داد!

فناوری کریسپر باروری درختان را به زمان چند ماه کاهش داد!

انتهای پیاممنبع

زمانی که با استفاده از روش‌های ویرایش برای ترغیب‌دهی اولیه استفاده می‌شود، ژن‌های روی ژن‌های تنظیم‌کننده‌ای که تأثیر مثبتی بر رشد گل می‌گذارند، اما موفقیت در صنوبر به صورت مقطعی بوده است. بنابراین پژوهشگران در پروژه خود، این روش را تغییر داد و تاثیر منفی آن را تغییر داد.

این پژوهش در مجله «نیو فیتولوژیست» به چاپ رسید.

پژوهشگران باور دارند که این پیشرفت می‌تواند به کمک کند تا ویژگی‌های زندگی را در صنوبرها و درختان دیگر، خیلی سریع‌تر از حد معمول به وجود بیاورند. به عنوان مثال، پژوهشگران این سیستم را با ویرایش یک ژن دیگر آزمایش کردند که به‌عنوان مثال، دانه‌های پنبه‌مانندی را که در بهار ایجاد می‌شوند و می‌توانند محرک اصلی برای افراد مبتلا به آلرژی باشند، انجام دادند. تسای گفت: این کار یک مولکولی را برای تولید دانه‌های بدون ارائه می‌کند و می‌تواند آلرژن‌ها را در مناطق شهری یا جنگل‌ها کاهش دهد.

پژوهشگران دانشگاه جورجیا در این پروژه، به سیستم ویرایش ژن کریسپر روی آوردند تا کارها را سرعت ببخشند. درخت مورد نظر آنها صنوبر بود که دوره جوانی طولانی دارد و گل دادن آن ممکن است بین هفت تا ۱۰ سال طول بکشد. بدیهی است که این زمان برای بررسی موفقیت آمیز بودن یک نژاد است.

به گزارش ایسنا و به نقل از نیو اطلس، پرورش گیاهان منتخب می‌تواند روشی برای ارائه ویژگی‌های سودمند جدید به آنها باشد اما درختان چرخه‌های طولانی‌تری دارند. دانش «دانشگاه جورجیا»(UGA) از روش ویرایش ژن «کریسپر» (CRISPR) استفاده کرده تا درخت گل دهی صنوبر به جای یک دهه، در چند ماه صورت بگیرد.

بخوان  طمع مایکروسافت می تواند سقوط هوش مصنوعی بینگ باشد

«سی جی تسای» (CJ Tsai)، از پژوهشگران این پروژه گفت: روشهای پیشین برای گل دهی زودرس در صنوبرها، ناسازگار بود و به کار نیاز داشت اما ما با استفاده از کریسپر فناوری برای ویرایش یک توانمندکننده گل می‌توانیم زمان گل دهی را از آن خود کنیم. بیش از هفت سال، به سه تا چهار ماه برسانیم و دوره رشد اندام‌های گل را از یک سال به چند روز برسانیم.

محققان از فناوری کریسپر برای حذف ژنی به نام «CENTRORADIALIS» یا «CEN» استفاده کردند که به دلیل سرکوب گل دهی در صنوبرهای جوان شناخته شده است. با حذف این ژن، نمونه های ویرایش شده خیلی سریع تر شدند.

اصلاح نباتات به منظور پرورش، تقویت و ایجاد ویژگی‌های مطلوب در گیاهان صورت می‌گیرد. این کار می‌تواند شامل افزایش اندازه، تغییر ظاهر، بالا بردن ارزش غذایی، عملکرد، مقاومت در برابر آفات و تحمل گرما، سرما، شوری یا خشکی باشد. این کارها معمولاً شامل انتخاب و تلاقی گیاهان دارای این ویژگی‌ها هستند، اما باید به این هدف رسید، انتظار کشیدن برای بلوغ گیاهان را می‌طلبد.

دانش «دانشگاه جورجیا» از فناوری کریسپر استفاده کرده‌اند تا زمان گل دادن درختان را از یک دهه به چند ماه برسانند.

این کار در بسیاری از موارد خوب است. برای مثال، چرخه تولید چند ماه است. بنابراین، یک چرخش نسبتاً سریع وجود دارد تا مشخص شود که آیا آزمایش‌ها می‌دهند یا خیر. اما این موضوع در مورد درختان متفاوت است زیرا ممکن است چندین سال طول بکشد تا آنها را بدهند.