ماه‌نورد امارات فردا به فضای می‌رود

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، شرکت آمریکایی اسپیس ایکس(SpaceX) ظهر فردا(1 دسامبر) یک فرودگر ژاپنی و یک ماه نورد متعلق به امارات متحده عربی را در ساعت 03:37 به وقت منطقه شرقی (12:07 به وقت ایران) به سمت ماه پرتاب خواهد کرد.

تاکشی هاکامادا، بنیانگذار و سازنده ispace می‌گوید: چشم اندازه ما ایجاد یک اکوسیستم اقتصادی پایدار و مترقی در فضا است.

اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، فرودگر Hakuto-R این شرکت در ماه مارس ۲۰۲۳ بر سطح ماه می‌نشیند و اولین کاوشگر ساخت ژاپن خواهد بود که روی ماه فرود می‌آید.

این فرودگر خود وسیعی از محموله‌ها را برای افراد مختلف با حمل می‌کند که شاید برجسته‌ترین آنها باشد، ماه‌نورد ۱۰ نفتی راشد(رشید) است که مرکز فضایی محمد بن راشد امارات ساخته شده است.

اسپیسایکس در توضیح این مأموریت می‌گوید که این پرتاب، چهارمین پرتاب برای مرحله اول این موشک «فالکون ۹» خواهد بود.

اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، تقویت کننده موشک حدود هشت دقیقه و ۱۵ پس از بلند شدن در ایستگاه فضایی کیپ کاناورال به زمین بازخواهد گشت. مرحله پخش موشک فرودگر هاکوتو-آر را 46.5 دقیقه پس از پرتاب و لونار فلش‌لایت شش دقیقه پس از آن رها می‌کند.

انتهای پیاممنبع

راشد تنها سخت افزاری نیست که فردا صبح با موشک «فالکون ۹» پرواز می‌کند. یک تاسواره کوچک متعلق به ناسا نیز موسوم به لونار فلش‌لایت (Lunar Flashlight) به معنی چراغ قوه قمری با این مأموریت به فضا خواهد رفت تا یخ‌آب را در دهانه‌های نزدیک قطب جنوبی ماه شکار کند.

بخوان  هفته ملی پژوهش و فناوری کلید خورد

شرکت “اسپیس‌ایکس” فردا ظهر، اولین فرودگر قمری ژاپن را همراه با کاوشگر امارات به سوی ماه پرتاب خواهد کرد.

ماه‌نورد امارات فردا به فضای می‌رود

این ماموریت، اولین پرواز فضایی است که هدف آن کمک به بشریت است تا ردپایی معنادار بر روی ماه و اطراف آن ایجاد کند.

این پرتاب به صورت زنده در وبسایت اسپیس‌ایکس پخش می‌شود.

وی افزود: از اینکه می‌بینم ماموریت ما به علم در مورد مکان یخ‌آب در ماه و نحوه حضور آن در ماه کمک می‌کند، هیجان زده هستم.

راشد در یک ماموریت سطحی که انتظار می‌رود حدود ۱۴ روز زمینی بکشد، عکس‌هایی از ماه می‌گیرند و محیط دارای بار الکتریکی سطح ماه را توصیف می‌کنند.

باربارا کوهن پژوهشگر ارشد لونار فلش‌لایت در مرکز پرواز فضای گادرد ناسا می‌گوید: ما یک چراغ قوه واقعی را به ماه می‌بریم که به لیزرهایی مجهز است که درون دهانه‌های تاریک قطب جنوب ماه می‌تابند تا به دنبال نشانه‌های قطعی باشند.

این پرتاب قرار است “هاکوتو-آر ماموریت 1″(HAKUTO-R Mission 1) شرکت ژاپنی آی‌اسپیس(ispace) را روز پنجشنبه اول دسامبر از ایستگاه فضایی کیپ کاناورال در فلوریدا با یک موشک “فالکون ۹” انجام داد.

ماه‌نورد امارات فردا به فضای می‌رود