نسل جدید ماهواره‌های استارلینک امروز پرتاب می‌شوند

انتهای پیاممنبع

موشک فالکون ۹ استارلینک‌ها را به مدار پایین زمین می‌برد و اولین مرحله از آن حدود هشت دقیقه بعد از فراز یک کشتی بدون سرنشین فرود می‌آید. این پیشران بر روی کشتی به نام «A Shortfall of Gravitas» در اقیانوس اطلس در سواحل فلوریدا فرود خواهد آمد.

مرحله اول فالکون ۹ در این ماموریت دهمین پرواز خود را تجربه می‌کند. اسپیسایکس گفته است که این پیشران از این چهار ماموریت استقرار استارلینک انجام داده و دو ماهواره GPS ایالات متحده آمریکا و یک ماهواره تجاری Nilesat 31 را به فضا پرتاب کرده و دو فضانورد خصوصی را در ماموریت های Inspiration4 و Ax-1 با خود به مدارک تحویل داده اند. است.

از تاریخ ۲۷ دسامبر، آب و هوا برای پرتاب ۹۰ درصد مناسب پیش بینی شده است، اما اسپیس‌ایکس در حال بررسی شرایط دریا برای بازیابی پیشران خود است. اگر مأموریت انجام شود، شصتمین پرتاب اسپیس‌ایکس در سال ۲۰۲۲ رقم خواهد خورد که تقریباً دو برابر رکورد آن در سال ۲۰۲۱ با ۳۱ پرتاب خواهد بود.

در روز اول دسامبر، کمیسیون ارتباطات فدرال(FCC) مجوز استقرار ۷۵۰۰ ماهواره نسل دوم را برای اسپیس‌ایکس صادر کرد. با این حال، این فقط یک جزئی بود، زیرا اسپیس ایکس، از این کمیسیون درخواست مجوز برای ارسال نزدیک به ۳۰ هزار از این ماهواره‌ها به مدار پایین قرار داده زمین است.

موشک فالکون ۹ با ناوگانی از ماهواره‌های «استارلینک ۵-۱» از ایستگاه فضایی کیپ کاناورال به فضای پرتاب خواهد شد. پخش زنده این رویداد حدود پنج دقیقه قبل از بلند شدن موشک آغاز می شود و در پایگاه خبری space.com قابل رویت است.

بخوان  حس خوب قلقلک با تایپ لمسی در iOS ۱۶

شرکت فضایی اسپیس‌ایکس امروز، چهارشنبه(۲۸ دسامبر) اولین گروه از ماهواره‌های نسل جدید استارلینک را به فضا می‌فرستد و این رویداد به صورت زنده پخش خواهد شد.

ایلان ماسک، بنیانگذار اسپیس ایکس، گفته است که ماهواره‌های نسل دوم علاوه بر این که می‌توانند تراکم بیشتری را مدیریت کنند، می‌توانند بدون واسطه و مستقیم به تلفن‌های هوشمند مرتبط شوند. در حال حاضر این مجموعه با یک موشک فالکون ۹ به فضای می‌رود اما اسپیس‌ایکس در نهایت قصد دارد از موشک عظیم استارشیپ خود استفاده کند که در حال حاضر برای انجام چنین مأموریت‌هایی استفاده می‌شود.

اسپیس‌ایکس در توضیح این مأموریت نوشته است: این پرتابِ اولین شبکه ارتقاء یافته استارلینک خواهد بود. ما مجوزهای جدید اکنون می‌توانیم ماهواره‌ها را در مدارک جدید مستقر کنیم که توان بیشتری را به شبکه اضافه کند. در نهایت، ما قادر خواهیم بود تا کاربران بیشتر را تحت پوشش قرار دهند و خدمات سریع‌تری را در مناطقی که در حال حاضر بیش از حد مشترک هستند، ارائه کنیم.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، این پرتاب ساعت ۴:۳۰ صبح به وقت محلی شرقی(۱۳:۰۰ به وقت ایران) برنامه ریزی شده است.

می‌شود که نسل جدید استارلینک‌ها از ۳۳۰۰ دستگاهی که گفته می‌شود در مدار کار می‌سازند قدرتمندتر خواهند شد و به نظر می‌رسد اسپیس‌ایکس به افزایش پهنای باند نیاز دارد. طبق گزارش‌ها، چندین صدها ماهواره استارلینک نسل اول در سال جاری، شبکه پهن باند با مشکل ازدحام مواجه است.