پرواز هواگردهای الکتریکی در آسمان عربستان

بالگـَردگاه یا فرودگاه بالگرد(heliports) به فرودگاه کوچکی گفته می‌شود که تنها برای نشست و برخاست بالگردها کاربرد دارد. بالگردها معمولاً از یک چند بالگردنشین تشکیل می‌شوند و می‌توانند دارای امکانات مختصر از جمله منبع سوخت، نورافکن، بادنمای کیسه‌های یا حتی آشیانه نیز باشند.

هواگرد برخاست و فرود عمود(VTOL) که به صورت غیررسمی به آن هواگرد عمودپرواز می‌گویند، هواگردی است که می‌تواند بدون اتکا به فرودگاه باند به صورت عمودی از زمین بلند شود، در یک نقطه از هوای شناور شود و به صورت عمودی فرود بیاید.

“SAUDIA” به عنوان یک شرکت حامل پرچمدار عربستان سعودی در حال حاضر به شبکه‌های بیش از یکصد مقصد داخلی و بین‌المللی با خدمات و مهمان نوازی مشهور خدمات جهانی خود می‌کند. لیلیوم و عربستان قصد دارند دانش بی رقیب بازار SAUDIA و هواگردهای محدودبه‌فرد لیلی را با ترکیب کنند تا حمل‌ونقل هوایی داخلی این کشور را متحول کنند.

لیلیوم پنج سال است که تاکسی پرنده خود را که برای برخاستن و فرود عمودی طراحی شده است، توسعه داده است. این ماشین پرنده دارای فضایی برای یک خلبان و چهار مسافر است. لیلیوم فکر می‌کنم که می‌توانم از زیرساخت‌های موجود مانند بالگ‌َردگاه‌ها و سقف ساختمان‌ها برای برخاستن و فرود جت استفاده کنم.

انتهای پیاممنبع

به گزارش ایسنا و به نقل از آی او، شرکت هواپیمایی ملی عربستان سعودی موسوم به “SAUDIA” قصد دارد صدها جت تمام الکتریکی شرکت لیلیوم را خریداری کند و از گواهینامه (certification) آن در سراسر منطقه پشتیبانی کند. لیلیوم در یک بیانیه مطبوعاتی گفت که این دو شرکت تفاهم نامه را منعقد کرده اند.

بخوان  رصد اولین ستاره دوقلو با مرگ ترقه های!

“الکساندر آسیلی”(Alexander Asseily) نایب رئیس شرکت لیلیوم گفت: ما از همکاری با این شریک مبتکر که پایداری برای آنها یک اولویت است، هیجان انگیز هستیم. این با SAUDIA، همکاری ما در دیدگاه و یک پیشرفت هیجان انگیز برای ما است. ما مشتاقانه منتظر همکاری با عربستان سعودی برای استقرار یک شبکه برخاستن و فرود عمودی الکتریکی(eVTOL ) در سراسر عربستان هستیم. این استارت آپ می‌خواهد هواگردهای عمودپرواز خود را از سال آینده آغاز کند.

شرکت آلمانی “لیلیوم” (Lilium) اخیراً اعلام کرد که شرکت ملی عربستان سعودی به نام “SAUDIA” برنامه‌ای برای تولید جت‌های الکتریکی به آسمان عربستان سعودی دارد.

SAUDIA تنها شرکت هواپیمایی نیست که هواگردهای لیلیوم را پیش‌ب‌ تولید سفارش داده است چرا که شرکت ASL نیز قصد دارد یک شبکه ترانزیت هوایی در “بنلوکس”(بلژیک، هلند و لوکزامبورگ) با شش جت لیلیوم کند و شرکت هلیتی کوپتر( Helity Copter Airlines) نیز می‌خواهد پنج فروند از این هواپیماها را در اندلس(بخش خودمختار کشور اسپانیا) مستقر کند.