کشف «ضربان قلب» در یک شراره خورشیدی!

«سیجی یو» (Sijie Yu)، اخترشناس موسسه فناوری نیوجرسی گفت: این یک کشف غیرمنتظره است. این الگوی ضربان برای درک چگونگی آزاد شدن انرژی و اتلاف آن در جو خورشید طی انفجارهای فوق‌العاده قوی در خورشید مهم است.

این گروه پژوهشی، یک QPP را در جایی شناسایی کرد که بیش از ۱۵ هزار و ۵۳۴ مایل از منطقه شعله‌ور در حال فوران امتداد است. در اینجا محلی است که تصمیم‌های مخالف با یکدیگر نزدیک می‌شوند، در هم می‌شوند و دوباره به هم متصل می‌شوند و انرژی شدیدی را تولید می‌کنند که شراره خورشیدی را به وجود می‌آورد. این فرآیند، «اتصال مجدد مغناطیسی» (Magnetic reconnection) نام دارد و اولین بار است که یک QPP در چنین مکانی پیدا می‌شود.

این مشاهدات، یک الگوی تکراری را نشان دادند که «یوآنکون کو»(Yuankun Kou)، دانشجوی مقطع دکتری «دانشگاه نانجینگ»(NJU) چین و پژوهشگر ارشد این پروژه، آن را به ضربان قلب تشبیه کرد.

جالب‌تر این است که پژوهشگران، یک ضربان قلب دوم را نیز در شراره خورشیدی کشف کردند. کو گفت: الگوهای تکرار می شوند برای انفجارهای رادیویی خورشیدی، غیرمعمول اما نکته جالب، وجود یک منبع ثانویه است که ما انتظار آن را نداشتیم.

یو گفت که یافته‌های این پژوهش، نور تازه‌ای را بر روی پدیده‌های مهم در زمینه فرآیند اتصال مجدد می‌افکند که این رویدادهای انفجاری را هدایت می‌کند.

انتهای پیاممنبع

این گروه پژوهشی به سرپرستی «موسسه نیوجرسی» (NJIT) گفتند که کشف منبع فناوری قلب می‌تواند به کمک کند تا درک بهتری در مورد چگونگی انتشار طوفان‌های خورشیدی فاجعه‌بار داشته باشد.

بخوان  ربات‌ها متصدی پمپ بنزین - ایسنا

این پالس‌ها که به عنوان «ضربان‌های شبه‌های دوره‌ای» (QPP) شناخته می‌شوند، مدت‌هاست که یک راز و منبع مورد بحث در میان فیزیکدانان خورشیدی بوده‌اند.

«بین چن» (بن چن)، دانشیار فیزیک موسسه فناوری نیوجرسی و پژوهشگران این پروژه گفت: تصویربرداری از EOVSA، تشخیص‌های مکانی را از نظر مکانی و زمانی در مورد الکترون‌های غیرحرارتی شعله‌ور به ما ارائه می‌دهند. ما دریافتیم که الکترونهای پرانرژی در منبع اصلی QPP، با منبع ثانویه آن متفاوت است. این یک نشانه قوی مبنی بر این است که دو منبع QPP بسیار مرتبط هستند.

این گروه پژوهشی با استفاده از قابلیت‌های منحصربه‌فرد تصویربرداری مایکروویو EOVSA تولید انرژی الکترون‌ها را در دو منبع رادیویی طی این رویداد اندازه‌گیری می‌کنند.

انفجارهای رادیویی خورشیدی، پرتاب‌های شدید رادیویی از خورشید هستند که با شراره‌های خورشیدی مرتبط هستند و مشخص‌شده‌اند که نشانه‌هایی با الگوهای تکرار شونده هستند.

وی افزود: ما نهایتاً منشأ QPP در شراره‌های خورشیدی را در نتیجه اتصال مجدد دوره‌ای مشخص کردیم. این پژوهش به بررسی مجدد تفاسیر رویدادهای QPP گزارش شده است و بر آنها بر شراره‌های خورشیدی کمک می‌کند.

وی افزود: احتمالاً از اتصالات مغناطیسی شبه‌تکراری در صفحه جریان شراره خورشیدی می‌آیند. این اولین بار است که یک رادیویی شبه دوره‌ای واقع در منطقه اتصال مجدد شناسایی می‌شود. این تشخیص می‌تواند به ما کمک کند تا مشخص کنیم که کدام یک از این دو منبع باعث ظهور منبع دیگری می‌شود.

گروه بین‌الملل از شرع، الگوی تکراری می‌شوند را در یک راه خورشیدی شناسایی کرده‌اند که به «ضربان قلب» شباهت دارد.

این گروه پژوهشی پس از تجزیه و تحلیل مشاهدات مایکروویو یک شراره خورشیدی در ۱۳ ژوئن ۲۰۱۷ که توسط تلسکوپ رادیویی موسسه فناوری نیوجرسی به نام «EOVSA» ثبت شد، منبع ضربان قلب را مشخص کردند.

بخوان  آیا اینستاگرام موقعیت مکانی دقیق شما را به اشتراک می‌گذارد؟

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی‌میل، دانشمندان یک قلب مرموز مانند ضربان را از سوی خورشید شناسایی کرده اند که هر ۱۰ تا ۲۰ تکرار می شود. این الگوی عجیب، یک شعله خورشیدی کلاس C را در ۳۱۰۶ مایلی بالای سطح آن نشان داد.