کشف یک گونه جدید از جغد در آفریقا

یکی از سرنخ‌های اصلی که به کشف این جغد کمک کرد، صدای منحصربه‌فرد آن بود. «مارتیم ملو»، پژوهشگر دانشگاه پورتو گفت: صدای واحد به‌فرد جغد پرنسیپ اسکوپز، یک نت کوتاه «tuu» است که با سرعتی حدود یک نت در دو تکرار می‌شود و صدای حشرات را بازگو می‌کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسکای نیوز، گونه‌ای از جغد در جنگل‌های بارانی جزیره‌ای در سواحل غربی آفریقا کشف شده است.

این پرنده در “جزیره پرینسیپ”(Principe Island) پیدا شد که بخشی از کشور “سائوتومه و پرینسیپ”(Sao Tome and Principe) است. بدین ترتیب، این جغد نیز رسما به عنوان «جغد پرنسیپ اسکوپ اس» (Principe Scops-Owl) یا «Otus bikegila» نامگذاری شده است.

خطر انقراض

این جغد، هشتمین گونه شناخته شده پرنده بومی پرینسیپ است.

کشف یک گونه جدید از جغد در آفریقا

پژوهشگران گفتند: کشف گونه‌ای که در معرض خطر تهدید می‌شود، به خوبی نشان می‌دهد. نکته مثبت این است که منطقه کشف جغد پرنسیپ اسکوپز به طور کامل در “پارک طبیعی پرنسیپ اوبو”(Principe Obo Natural Park) قرار دارد و امیدواریم این موضوع را به حفاظت از آن کمک کند.

انتهای پیاممنبع

“اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت” (IUCN) در مورد این جغدها تصمیم‌گیری می‌شود و ممکن است آنها را در بالاترین سطح در فهرست خود قرار دهد.

ممکن است شواهد محلی نشان دهند که جغد پرنسیپ اسکوپز احتمالا تا سال 1928 در این منطقه زندگی می‌کرده اما بهتر است زمان را از سال 2016 بیشتر مشاهده کنید.

جغد دقیقا کجا پیدا شد؟

پژوهشگران از کشف یک گونه جدید از جغد در آفریقا خبر داده اند که ممکن است در فهرست گونه های در معرض خطر قرار گیرند.

بخوان  راز بقای بیشتر کوسه‌ها نسبت به دایناسور‌ها چیست؟

جغد پرنسیپ اسکوپز اکنون پس از بررسی آسیب زیستگاهش توسط پژوهشگران “موزه ملی علوم طبیعی اسپانیا”(Spanish National Museum of Natural Sciences) و “موزه تاریخ طبیعی و علوم دانشگاه پورتو”(MHNC-UP) به تصویر کشیده شده است.

اولین کل جزیره جستجو شد اما جغد فقط در جنگلی در قسمت جنوبی جزیره پیدا شد که انسان ساکن آن نبود. این جنگل، مساحت نسبتا کوچکی به اندازه ۱۵ کیلومتر مربع را اشغال می‌کند که تقریباً چهار برابر پارک مرکزی نیویورک است.

تعداد جغدها نسبت به اندازه خانه آنها بسیار زیاد است اما پژوهشگران می‌گویند که آنها باید در معرض خطر قرار گیرند.

پژوهشگران می‌گویند که بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ جغد، در این منطقه زندگی می‌کنند.