استارشیپ باید ظرف ۳ تا ۴ هفته آماده پرواز شودبه گفته ایلان ماسک، موشک فضایی استارشیپ اسپیس‌ایکس در روز ۲۷ آبان در آسمان منفجر شد تا قبل از کریسمس دوباره آماده پرواز شود.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، ایلان ماسک، بنیانگذار و مدیر عامل شرکت اسپیس‌ایکس در روز یکشنبه(۱۹ نوامبر) از طریق پلتفرم ایکس(توییتر سابق) گفت: سومین وسیله نقلیه استارشیپ اسپیس‌ایکس باید ظرف سه تا چهار هفته آماده پرواز شود. هنوز مشخص نیست که آیا این شرکت تا آن زمان مجوز پرتاب را خواهد کرد یا خیر.

این امر فنی را تا قبل از کریسمس نشان می‌دهد اما هیچ تضمینی وجود ندارد که استارشیپ تا آن زمان برای پرواز آماده شود.

این موشک هنوز مجوز پرتاب از اداره هوانوردی فدرال ایالات متحده (FAA) که بر اساس تحقیقات در روز شنبه(18 نوامبر) در دومین پرواز آزمایشی استارشیپ رخ داده است، نظارت می کند.

هدف از ماموریت روز شنبه که از پایگاه استاربیس(Starbase) شرکت اسپیس ایکس در جنوب تگزاس بلند شد، رسیدن به مرحله فوقانی استارشیپ به مدار زمین بود و ۹۰ دقیقه پس از پرتاب با یک فرود در اقیانوس آرام در نزدیکی هاوایی به پایان رسید.

اما ماموریت حدود هشت دقیقه بعد از پرتاب با «جداسازی سریع و بدون برنامه ریزی» این موشک به پایان رسید.

این تنها انفجار آن روز نبود. اولین مرحله استارشیپ موسوم به سوپرهوی قرار بود حدود هفت دقیقه پس از بلند شدن برای فرود در خلیج مکزیک به زمین باز بازگشت اما درست پس از جدا شدن از مرحله بالاتر در آسمان تکه تکه شد.

با این استارشیپ به نقاط عطف مهمی در پرواز دوم خود دست یافت و مهم ترین آنها از موفقیت آمیز دو ساخت موشک بود که در اولین آزمایش پروازی در ماه آوریل گذشته موفق به انجام آن نشد. اولین ماموریت این موشک تنها چهار دقیقه پس از پرتاب، با دستور انفجار، پایان یافت.

بخوان  سیاره فراخورشیدی تازه کشف شده قابل سکونت است یا جهانی؟

علاوه بر این، تعداد انگشتان از 33 موتور رپتور سوپرهوی در اوایل پرواز در ماه آوریل از کار افتادند، در حالی که به نظر می‌رسید همه آن‌ها برای مدت زمان مناسبی در روز شنبه شعله‌ور ماندند. به نظر می‌رسید که سکوی پرتاب مداری استاربیس این هفته سالم دیده می‌شود در حالی که پرتاب ماه آوریل یک دهانه بزرگ در پایه‌های سکو ایجاد کرد.

اندکی پس از پرواز اول در روز ۲۰ آوریل، ماسک گفت که اسپیس‌ایکس تنها ظرف شش تا هشت هفته آماده پرتاب مجدد استارشیپ خواهد بود.

البته پرتاب دوم خیلی بیشتر از زمان اعلام شده ماسک به طول انجامید. اداره هوانوردی فدرال مجوز پرتاب را تا روز ۱۵ نوامبر و تا پایان تحقیقات در مورد انفجار و انجام بررسی ایمنی و همچنین ارزیابی زیست محیطی اعطا نکرد.

مشخص نیست تحقیقات این آژانس در مورد پرواز روز شنبه چه زمانی به پایان می‌رسد. اما با توجه به پیشرفتی که اسپیس‌ایکس با پرواز دوم در مقایسه با پرواز اول داشته، تعجب‌آور است که فاصله هفت ماهه دیگری بین پروازهای استارشیپ داشته باشد.

انتهای پیاممنبع