امکان دسترسی فناوران و صنعتگران به «جان» تا ۲ هفته آینده/تکمیل زنجیره تولید از طریق پارک‌هامعاون فناوری و نوآوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از آغاز به کار سامانه «جان» در دو هفته آینده خبر داد و گفت: در حال حاضر ۱۳۰۰ محصول و هزار دانش‌بنیان در آن به ثبت رسیده‌اند.

به گزارش ایسنا، دکتر سجاد محمدعلی‌نژاد امروز در مراسم بیست و چهارمین نمایشگاه نمایشگاه‌های پژوهش، فناوری و فن بازار که در محل مصلای امام خمینی (ره) در حال برگزاری است، گفت: شاهدیم که ظرف مدت ۲ سال ۵۰ درصد به شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک‌های علم است. و ۲۰ درصد از واحدهای فناور در پارک‌ها افزایش یافته است.

وی، بیش از 100 هزار نفر (افزایش 40 درصد) را در مدت 2 سال گذشته از دیگر مطالب دانست و بیان کرد: این امر نشان می دهد که واحدهای فناور به بلوغ خود نزدیک می شوند.

معاونت فناوری و نوآوری وزیر علوم، ایجاد و تقویت زیست بوم فناوری کشور را از برنامه های وزارت علوم دانست و اظهار داشت: امروز با همتی که پارک های علم و فناوری در حوزه های توسعه فناوری و علمی گماردند و همچنین توسعه اقتصادی از ددغدغه های جدی ما نیز هست. اقتصاد نوینی ایجاد شده است و قصد داریم با راه‌اندازی و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و واحدهای فناور توسعه اقتصاد دانش‌نیان را در کشور تقویت کنیم.

محمدعلی‌نژاد راه‌اندازی سامانه «جان» (سامانه جریان اقتصاد نوین) را یکی از علوم وزارت علوم در این حوزه ذکر کرد و یادآور شد: این سامانه از سامانه‌های کلیدی وزارت علوم است که در آن شرکت‌ها و واحدهای فناور محصولات و خدمات خود را بارگذاری کرده‌اند. و با این درگاهی که ایجاد شده، امکان خرید و فروش محصولات فناور ایجاد شده است.

بخوان  شارژ مایکروسافت برای به‌روزرسانی‌های ویندوز 10 یک شرارت ضروری است - اما آیا باعث می‌شود افراد به‌روزرسانی کنند؟

معاون فناوری وزیر علوم، ایجاد ارتباط میان شرکت‌ها و واحدهای فناور با بخش‌های صنعتی را از سایر سامانه‌های «جان» دانست و گفت: این سامانه ظرف دو هفته آینده راه‌اندازی می‌شود و در حال حاضر 1300 محصول و هزار شرکت دانش‌بنیان آن را به بازار عرضه می‌کند. ثبت شده اند.

پیوند توان ایران و جان

وی ادامه داد: با تفاهم‌نامه‌ای که با وزارت صمت منعقد شد، سامانه «توان ایران» و «جان» را به یکدیگر مرتبط می‌کنند. در سامانه «ایران» دستگاه‌ها، پروژه‌های شکست‌خورده به پروژه‌های کوچکتر و همچنین نیاز به بارگذاری است.

معاونت فناوری اطلاعات وزارت علوم تاکید کرد: با اتصال دو سامانه «توان ایران» و «جان» در مواردی که محصول مورد نیاز کشور در این سامانه بارگیری و تولید کننده داخلی باشد، می‌خواهم به آن محصول اختصاص داده شود.

محمدعلی‌نژاد ارتقای توان تولید داخل را از این طرح عنوان کرد و گفت: این اتفاق به افزایش و رشد اقتصاد دانش‌بنیان کمک خواهد کرد.

تعریف ماموریت ملی برای پارکهای علم و فناوری

معاون فناوری وزیر علوم ادامه داد: در کنار این گمان از پارک‌های فناوری استانی را مأمور اجرا و تکمیل یکی از ارزش‌های ارزشی کرد.

وی در این باره توضیح داد: به عنوان نمونه پارک فناوری یزد مکان نساجی می‌شود و هر آنچه که برای تکمیل این مورد نیاز است، شناسایی و اقدام به تکمیل آن خواهد شد.

وی تأمین‌های بومی با استفاده از نیازهای فناورانه منطقه را «از این طرح دانستن و افزودن در این زمینه از سامانه جان» برای تکمیل و ایجاد شبکه واحد فناوری استفاده می‌کند.

انتهای پیام

بخوان  به‌روزرسانی ردیاب جی‌میل مطمئن می‌شود که همیشه می‌دانید بسته شما در کجا قرار داردمنبع