اپلیکیشن وب در ویندوز چگونه عمل می‌کنند؟

در پست مایکروسافت آمده است که تبدیل وب‌سایت به برنامه‌ای که واقعاً شبیه برنامه‌های بومی دسکتاپ است، هرگز به این آسانی نبوده و استفاده از ویژگی Window Controls Overlay به شما کمک می‌کند تا برنامه‌های دسکتاپی بسازید که برای کاربرانتان بسیار مدرن‌تر و جذاب‌تر به نظر می‌رسند.

 

 وب‌ اپلیکیشن‌های پیش‌رونده (Progressive Web Application یا PWA) در ویندوز بیش‌از هر زمان دیگری شبیه برنامه‌های بومی این سیستم‌عامل شده‌اند. توسعه‌دهندگان اکنون می‌توانند به‌لطف ویژگی جدیدی که به نام Window Controls Overlay که مایکروسافت به‌تازگی معرفی کرده است، نوار عنوان PWA خود را سفارشی کنند.

 

شاید ویژگی جدیدی که مایکروسافت برای وب‌اپلیکیشن‌ها معرفی کرده است برای کسی که به‌طور منظم از این نوع برنامه‌ها استفاده می‌کند چندان تعجب‌آور نباشد. توسعه‌دهندگان مایکروسافت اولین‌بار این ویژگی را در ژانویه ۲۰۲۰ معرفی کردند و آن را به‌صورت یک نسخه‌ی پیش‌نمایش ارائه دادند. به‌نوشته‌ی ورج، کروم پشتیبانی از Windows Controls Overlay را به‌عنوان یک ویژگی آزمایشی از ماه آوریل آغاز کرد و این قابلیت در ماه آگوست به کروم ۱۰۵ راه یافت. با توجه به این‌که کروم و اج هر دو اکنون از این ابزار پشتیبانی می‌کنند، به‌نظر می‌رسد که این ظاهر جدید برای برنامه‌های وب احتمالاً گسترده‌تر خواهد شد.

پیش‌از این، برنامه‌های وب به ویژگی فوق دسترسی نداشتند؛ اضافه شدن این امکان می‌تواند به توسعه‌دهندگان کمک کند تا فضای خالی، تداخل رنگ‌ها و سایر موارد عجیب‌و‌غریبی که در برخی PWAها مشاهده می‌شود را برطرف سازند. برنامه‌های وب اکنون به «سطح کامل» پنجره برنامه‌شان دسترسی دارند و فقط دکمه‌های گوشه سمت راست بالا مثل کوچک‌کردن برنامه، تحت کنترل آن‌ها قرار ندارد.

بخوان  حل برخی مشکلات گوشی Nothing Phone با به روزرسانی جدید

 

بروست در بخش دیگری از توضیحات خود گفت:

بیشتر بخوانید


پاتریک بروست، مدیر ارشد برنامه در مایکروسافت در پست وبلاگی خود می‌نویسد:

اخیراً، با بسیاری از قابلیت‌های جدید وب در موتور مرورگر کرومیوم و تغییرات رابط کاربری در مایکروسافت اج و ویندوز، وب اپلیکیشن‌ها واقعاً شبیه برنامه‌های بومی مایکروسافت به‌نظر می‌رسند. درحالی‌که برنامه‌های بومی می‌توانند محتوا را در هر نقطه از پنجره برنامه، از جمله در نوار عنوان نمایش دهند، برنامه‌های وب نصب‌شده مجبور هستند با تجربه‌ی پیش‌فرض پیش بروند و از نظر بصری متفاوت باشند. ما خوشحالیم که یک ویژگی جدید PWA را معرفی کنیم که این شکاف را از بین می‌برد و به محو کردن مرز بین برنامه‌های بومی و وب‌سایت‌ها کمک می‌کند.

اگر می‌خواهید درمورد Windows Controls Overlay اطلاعات کامل‌تری به‌دست آورید پیشنهاد می‌کنیم نگاهی به اسناد فنی مایکروسافت و اسناد مرجع MDN داشته باشید. پست وبلاگی مایکروسافت همچنین شامل دستورالعمل‌های دقیق‌ درمورد نحوه‌ی استفاده و اجرای این ویژگی است.


منبع: THEVERGEمنبع

 

 

ما معتقدیم PWAها برای ساخت برنامه‌های وب دسکتاپ مناسب هستند.