تشخیص فلزات سنگین در عرق بدن با یک حسگر ساده

در این تحقیق گروه‌هایی از مؤسسه‌های فیزیک و شیمی سائو کارلوس و همچنین پژوهشگرانی از دانشگاه مونیخ در آلمان و دانشگاه فناوری چالمرز در سوئد حضور دارند.

این سیستم به اندازه کافی ساده است که توسط افراد غیر متخصص و بدون آموزش و همچنین متخصصان در مکان‌هایی مانند بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها و مطب‌های پزشکان مورد استفاده قرار می‌گیرند. این دستگاه همچنین می تواند در موقعیت های مختلف استفاده شود.

نتایج این تحقیقات در مقاله‌ای در مجله «Chemosensors» منتشر شده است.

یک حسگر ارزان قیمت ساخته شده است که فلزات سنگین را در تشخیص می‌دهد.

پائولو آگوستو ریموندو پریرا(Paulo Augusto Raymundo Pereira) آخرین نویسنده این مقاله می‌گوید: ما اطلاعات مهمی در مورد سلامت افراد با اندازه‌گیری میزان قرار گرفتن آنها در معرض فلزات سنگین به دست می‌آوریم. سطح بالای کادمیوم می‌تواند باعث بروز مشکلات در مجاری هوایی، کلیه‌ها و کلیه‌ها شود. مسمومیت با سرب به سیستم عصبی مرکزی آسیب می‌رساند و باعث تحریک‌پذیری، اختلالات شناختی، ناباروری، فشار خون بالا در رشد و نمو در کودکان می‌شود.

بدن انسان فلزات سنگین را به شدت با عرق و عارضه دفع می‌کند و تجزیه و تحلیل این سیالات زیستی مهم از آزمایشات سم‌شناسی و همچنین درمان است.

تشخیص فلزات سنگین در عرق بدن با یک حسگر ساده

مارسلو ال. کالگارو(Marcelo L. Calegaro)، از نویسندگان این مقاله می‌گوید: تا زمانی که این مقاله نهایی نشده است، هیچ گزارشی مبنی بر استفاده از حسگرهای مسی سخت‌پذیر برای تشخیص فلزات سمی در عرق پیدا نکردیم اما جستجوی بیشتر ممکن است موارد مشابه را انجام دهد. نشان دهد که به طور بالقوه مانع از درخواست ثبت اختراع می شود. برای جلوگیری از این مشکل، او بر اصلاحات و برنامه های دیگر کار می کند. یکی از ایده‌ها استفاده از همین دستگاه برای تشخیص آفت کش‌ها در آب و غذا است.

بخوان  موشک «استارشیپ» روز ۲۰ آوریل پرتاب می‌شود

عملکرد این حسگر در تشخیص سرب و کادمیوم در آزمایش‌هایی با استفاده از شرایط طبیعی تجربی ایده‌آل ارزیابی می‌شود.

به گزارش ایسنا و به نقل از فیز، فلزات سنگین مانند سرب و کادمیوم در باتری‌ها، لوازم آرایشی و بهداشتی، مواد غذایی و سایر مواردی که بخشی از زندگی روزمره ما هستند. زمانی که آنها در بدن تجمع پیدا کنند، سمی انسان خواهند بود و به طور بالقوه باعث ایجاد مشکلاتی برای سلامتی می‌شوند. با این وجود تشخیص آنها در بدن به تجهیزات گرانقیمت و محیط آزمایشگاهی کنترل شده نیاز دارد.

پریرا: جهان به حسگرهای پذیرنده نیاز دارد که راحت باشد، با قیمت ارزان و سریع به تولید انبوه برسند و دستگاه ما برای تشخیص در محل، نظارت مستمر و تجزیه و تحلیل غیرمتمرکز ترکیبات خطرناک مناسب است.

سایر آزمایش‌های استاندارد طلا برای تشخیص فلزات سنگین در سیالات زیستی، این حسگر از نظر استفاده در ساخت و مراحل تولید، ساده است. اساس دستگاه، پلی اتیلن ترفتالات(PET) است که روی آن یک نوار چسب مسی پذیرش رسا با یک حسگر که روی آن چاپ شده و یک لایه لاک یا اسپری محافظ ناخن قرار گرفته است.

انتهای پیاممنبع

متخصص دانشگاه سائوپائولو (USP) در برزیل اکنون یک حسگر حمل می‌کند که از موادی ساده برای تشخیص فلزات سنگین ساخته شده است که نمونه‌برداری از آن راحت است.

این دستگاه به یک پتانسیواست متصل است که ابزاری برای حمل آن است که هر فلز را با اختلاف پتانسیل و جریان بین الکترودها تعیین می‌کند. نتیجه‌ی اندازه‌گیری‌های آن با استفاده از نرم‌افزاری کاربردی بر روی رایانه یا تلفن همراه هوشمند نمایش داده می‌شود.

بخوان  برنامه‌های ویندوز 10 پس از به‌روزرسانی فروشگاه مایکروسافت خراب می‌شوند، هنوز هیچ مشکلی برای رفع مشکل وجود ندارد