حل بحران پیوند عضو با چاپ سه‌بعدی یخیسالانه هزاران نفر در حالی که منتظر اندام اهدایی و اهداکنندگان مناسب هستند، جان خود را از دست می‌دهند و اکنون بهبودی در چاپ سه بعدی اندام می‌تواند به حل این بحران کمک کند.

به گزارش ایسنا، اعضای اعضای موجود برای پیوند در بسیاری از جهان یک موضوع حیاتی است. به عنوان مثال تنها در ایالات متحده بیش از صد هزار نفر در حال حاضر در لیست انتظار هستند و سالانه شش هزار آمریکایی خود را در این انتظار از دست می دهند.

به نقل از آی‌ای، برای استفاده از جمله‌های قلب، کلیه‌ها و افراد به طور قابل توجهی از عرضه موجود است که همین امر بیشتر به طول زمان انتظار و پیامدهای ویرانگر می‌شود.

اکنون پژوهشگران دانشگاه کارنگی ملون یک روش جدید مهندسی بافت ابداع کرده‌اند که هدف آن را بالقوه پل زدن در میان این شکاف بین استفاده از آن‌ها و در دستیابی به آن است که چراغ امید را افروخته است.

پیشرفت با چاپ سه‌بعدی یخی

یکی از اصلی‌ترین ساختارهای مهندسی بافت، چالش ایجاد شبکه‌های رگ‌خونی مصنوعی است که پیچیدگی‌های شبکه‌های طبیعی، از مویرگ‌های ریز گرفته تا شریان‌های بزرگ‌تر را منعکس می‌کند.

در شصت و هشتمین نشست سالانه انجمن زیست‌پزشکی در فیلادلفیا که از ۱۰ تا ۱۴ فوریه ۲۰۲۴ برنامه‌ریزی شده است، تیمی ازگران دانشگاه کارنگی ملون به رهبری فیمو یانگ راه حل برای رفع مشکلات چاپ بافت بدن انسان ارائه خواهند کرد.

این تیم امکان استفاده از چاپ سه یخی را بعدی انجام می دهد، تکنیکی که با اضافه کردن جریان آب به سطح بسیار سرد در طول دوره بعدی چاپ، از چاپ سه معمولی متمایز است.

بخوان  عکس «تلسکوپ فضای جیمز وب» از آخرین روزهای زندگی یک ستاره غول‌پیکر

یانگ در بیانیه‌ای توضیح داد: چه روشی را از انواع دیگر چاپ می‌کنیم، این است که به جای آن اجازه آب در حین چاپ کاملاً یخ بزند، اجازه می‌دهیم حالت مایع خود را نگه دارد. این روند پیوسته، همان چیزی است که ما آن را «فرم آزاد» می‌نامیم. روشی که به ما کمک می‌کند تا ساختاری بسیار صاف کند.

وی افزود: ما یک گام فراتر رفتیم و آب سنگین را در فرآیند خود وارد کردیم که به آب نقطه انجماد بالاتری می‌دهد و ساختارهای فوق‌العاده را تضمین می‌کند.

این قالب‌های یخی چاپ سه‌بعدی، زمانی که در مواد ژلاتینی جاسازی می‌شوند، به عنوان پایه‌های کانال‌های واقعی رگ‌های خونی عمل می‌کنند. ژلاتین وقتی در معرض اشعه فرابنفش قرار می‌گیرد، راحت می‌شود و یخ را ذوب می‌کند و ساختارهای پیچیده و واقعی رگ‌های خونی را بر جا می‌گذارد.

فراتر از پیوند اعضا

پیامدهای این پیشرفت فوق العاده، فراتر از پرداختن به بحران پیوند فوری است. پژوهشگران با موفقیت نشان دادند که سلول‌های اندوتلیال مشابه با سلول‌های موجود در رگ‌های خونی طبیعی هستند، می‌توانند به رگ‌های ساخته شده وارد شوند. قابل توجه است که این سلول‌ها تا دو هفته روی ژلاتین زنده ماندند. علاوه بر این، این تیم به پتانسیل کشت سلولی در آینده اشاره کرد.

در حالی که پیوند اعضا به طور قابل توجهی از این نوآورانه سود میبرد، یانگ تطبیق پذیری این رگهای خونی با چاپ سه بعدی را برجسته کرد. به گفته وی، این ساختارها فراتر از پیوند نیز می‌توانند به عنوان ابزار مفیدی برای آزمایش دارو عمل کنند و پژوهشگران این امکان را به وجود آورند تا داروها را در یک محیط کنترل‌شده مطالعه کنند.

بخوان  کاهش ۴.۵ درجه‌ای دمای هوای ریاض با یک استراتژی جدید

علاوه بر این، این رگ‌های مصنوعی می‌توانند به طور بالقوه با سلول‌های خود بیمار پوشانده شوند و خصوصی‌سازی شوند تا چگونه واکنش سلول‌های فردی را به درمان‌های دارویی قبل از درمان به بیمار ارائه دهند.

انتهای پیاممنبع