خطر به آلزایمر و زوال عقل از راه بینی!

پژوهش‌های جدید رویش‌ها نشان داد که یک بیماری می‌تواند از طریق بوی بوی در بینی به سمت حرکت مغز کند، جایی که نشانگرهایی را ایجاد می‌کنند که نشانه‌هایی از بیماری آلزایمر هستند.

اکنون پژوهشگران فقط باید ثابت کنند که همین مسیر در انسان‌ها وجود دارد و می‌تواند به همان روش توسط ویروس‌ها و باکتری‌های مورد سوء استفاده قرار گیرد.

محققین در مطالعه روی موشها متوجه شدند که عصب بویایی در مسیر کوتاهی به مغز می‌کند، مسیری که سد خونی مغزی را دور می‌زند. به این ترتیب، ویروس‌ها و باکتری‌ها از آن به عنوان یک مسیر مستقیم به مغز استفاده می‌کنند.

یک مسیر مستقیم به مغز

پروفسور جیمز سنت جان می‌گوید: ما باید این مطالعه را روی انسان انجام دهیم و ببینیم که آیا همین روش به همان روش عمل می‌کند یا خیر. این پژوهشی است که توسط بسیاری از افراد پیشنهاد شده است، اما هنوز انجام نشده است. آنچه می‌دانیم این است که همان باکتری‌ها در انسان‌ها نیز دارند، اما در مورد چگونگی رسیدن آنها به مغز کار نکرده‌ایم.

آیا در انسان هم خطرناک است؟

انتهای پیاممنبع

به گزارش ایسنا و به نقل از آی‌ای، بر اساس بیانیه مطبوعاتی که توسط دانشگاه گریفیث(Griffith) منتشر شده است، انگشت گذاشتن در بینی ممکن است بی‌ضرر به نظر برسد، اما پژوهش‌های جدید نشان می‌دهد که ممکن است عواقب مخربی در پی داشته باشد.

پروفسور جیمز سنت جان، رئیس مرکز نوروبیولوژی و پژوهش‌های سلولی بنیادی کِلِم جونز، یکی از نویسندگان این پژوهش جدید است که می‌گوید این اولین پژوهش در نوع خود در سطح جهان است.

بخوان  کشف دو ابر زمین سنگی پیرامون یک ستاره

به طور دقیق، چیزی که پژوهشگران دریافتند این بود که “کلامیدیا پنومونیه”( Chlamydia pneumoniae) از عصب امتدادی بین حفره بینی و مغز به عنوان مسیر مستقیم برای رسیدن به سیستم عصبی مرکزی استفاده می‌کند. سپس‌ سلول‌های مغز با رسوب، بتا آمیلید را پرورش می‌دهند که یک پیش‌ساز کلیدی برای ایجاد بیماری آلزایمر است، واکنش نشان داد.

وی گفت: انگشت کردن در بینی و کندن نظر بینی ایده خوبی نیست. ما نمی‌خواهیم به داخل بینی خود آسیب برسانیم، اما چیدن و کندن آن می‌تواند آسیب ببیند. اگر به دیواره‌ای آسیب برسانید، می‌توان تعداد آن‌هایی را که می‌توان وارد مغز کرد، افزایش داد.

می‌گویند، می‌گویند، ما را در معرض خطر قرار می‌دهیم و اگر آسیب‌های داخلی بینی برسانید را پوشش دهد، می‌توان تعداد آن‌هایی را که می‌توانند وارد مغز شوند، افزایش دهند.

یک مطالعه در سال گذشته نشان داد که یک ترکیب سمی خاص در جریان خون ممکن است علت اصلی آلزایمر باشد. این گروه پژوهشی کشف کردند که بتا آمیلیدها در خارج از مغز تشکیل می‌شوند و سپس از طریق لیپوپروتئین‌ها از طریق جریان خون در بدن پخش می‌شوند.

وی گفت: ما اولین کسی هستیم که نشان می‌دهد کلامیدیا پنومونیه می‌تواند مستقیماً از بینی به مغز وارد شود، جایی که می‌تواند پاتولوژی‌هایی شبیه به بیماری آلزایمر ایجاد کند. ما این اتفاق را در یک مدل موش دیدیم و شواهد به طور بالقوه برای انسان‌ها نیز ترسناک است.

وی همچنین آزمایش بویایی را برای افراد بالای 6 سال به تشخیص زودهنگام آلزایمر و زوال عقل توصیه می‌کند.

پروفسور جیمز سنت جان توصیه می‌کند که برای کاهش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر از برخی فعالیت‌ها جلوگیری شود.

بخوان  گورستان پنهان ستارگان در راه شیری کشف شد

پروفسور سنت جان می‌گوید: زمانی که شما به بالای ۶۵ سال می‌رسید، عامل خطر شما به سرعت بالا می‌رود. اما ما در حال بررسی علل دیگر هستیم، زیرا فقط سن دخیل نیست، بلکه قرار گرفتن در شرایط محیطی نیز هست و ما فکر می کنیم که باکتری ها و ویروس ها نقش کلیدی دارند.

این یافته‌ها با تحقیقات قبلی در این زمینه مطابقت دارد.