رصد یک نور مارپیچی عجیب در آسمان هاوایی

به گزارش ایسنا و به نقل از فوربز، دوربین استار سوبارو-آساهی که توسط رصدخانه ملی نجوم ژاپن اداره می‌شود، این نور مارپیچی متحرک عجیب را بر فراز کوه در روز ۱۸ ژانویه ثبت کرد.

نورهای مشابه قبلی که در پی مأموریت‌های پیشین فالکون ۹ مشاهده کردند از این پشتیبانی می‌کنند.

ماهواره‌های استارلینک به صورت دسته‌های چند ده تایی همزمان پرتاب می‌شوند و می‌توانند پس از پرتابی که به آرامی به سمت ارتفاع عملیاتی خود می‌روند، قطاری از ماهواره‌ها را در آسمان تشکیل دهند.

شرکت فضایی اسپیس‌ایکس که توسط ایلان ماسک، مدیر جنجالی تسلا و توییتر تاسیس شده است، به منشا اصلی تشدید نورهای عجیب و غریب در آسمان طی سال‌های اخیر تبدیل شده است. بسیاری از آنها از استقرار مجموعه ماهواره‌های پهن باند استارلینک این شرکت هستند.

این نور عجیب و غریب که ستاره‌شناسان آن را بوسیله تلسکوپ ژاپنی سوبارو(Subaru) در ماونا کیا(Mauna Kea) هاوایی رویت کردند متعلق به بیگانگان یا آتش‌بازی خارج از برنامه نبوده بلکه از یک موشک شرکت فضایی اسپیس‌ایکس نشات گرفته شده است.

در مورد مارپیچ هاوایی، به نظر می‌رسد که این دومین مرحله از یک موشک فالکون ۹ در راه زمین بوده است که برای استقرار یک GPS ماهواره جدید به مدار پرتاب شد. ناظران صنعت فضایی این الگو را می‌توان از خارج شدن از مرحله دوم موشک در حال چرخش، می‌دانند.

شرکت اسپیس‌ایکس پیشروترین در پرتاب‌های فضای تجاری بیش از ۶۰ پرتاب را در سال ۲۰۲۲ انجام داد. این پرتاب‌ها فرصت‌های زیادی برای ایجاد نورهای غیرطبیعی در آسمان شب فراهم می‌کنند زیرا موشک فالکون ۹ این شرکت است که به فضا پرتاب می‌شود، دوباره برای فرود دوباره به زمین می‌شود.

بخوان  خداحافظ آریان 5 ! - ایسنا

در این رصدخانه در توییتی نوشتند: به نظر می‌رسد که این مارپیچ نورانی از پرتاب ماهواره‌های جدید توسط شرکت اسپیس‌ایکس باشد.

انتهای پیاممنبع