رونمایی از مانکن زنده مخصوص آموزش عملیات احیاءمانکن آدام-ایکس(Adam-X) خون دارد، نفس می‌کشد، پلک می‌زند و به روند احیاء و واکنش نشان می‌دهد.

به گزارش ایسنادر حاشیه هر دوره از نمایشگاه CES محصولاتی وجود دارند که توجهات را به شکلی ویژه جلب کنند، حتی اگر آنها را «لوازم الکترونیکی مصرفی» نامیدند. یک مثال بارز از آن، آدام-ایکس(Adam-X) است که یک ابزار آموزشی پزشکی است.

آدام-ایکس مانکن‌های سنتی مخصوص آموزش عملیات احیاء، یک بیمار رباتیک است که برای درمان‌های آموزشی از آموزش‌های پزشکی قابل استفاده است.

به نقل از انگجت، آدام-ایکس اسکلت، ماهیچه و ریه‌های واقع گرایانه دارد که بسیار شبیه به بدن واقعی رفتار می‌شود و به هدف نظر و میزان موفقیت شما در درمان، به شما بازخورد می‌دهد. به عنوان مثال، بسته به کاری که انجام می دهد، مردم آن را باز می کنند، گونه های سرخ می شوند و زبان متورم می شوند.

این مانکن رباتیک در حال حاضر حتی می‌تواند صداهای مبهمی تولید کند. سازندگان آن متعهد شده‌اند که با یک به‌روزرسانی در سال جاری، یک ویژگی ارتباطی مجهز به GPT را به آن اضافه می‌کنند تا به پزشکان آموزش دهند که چگونه بیماران را آرام نگه دارند.

علاوه بر آموزش عملیات احیاء(CPR) می‌توان از این دستگاه برای آموزش لوله‌گذاری، تزریق وریدی، سنجش فشار خون و استفاده از شوک برقی استفاده کرد.

همینطور که خود را مانکن به کاری که می‌دهید، پاسخ می‌دهد، مجموعه حسگرهای آن می‌تواند تکنیک شما را بررسی کند و ارائه‌دهنده را باز کند. به عنوان اگر آدام-ایکس در حالت احیاء تنظیم شده باشد، کاربر می‌خواهد که آن را زنده نگه دارد و لپتاپی که به او وصل می‌شود، نشان می‌دهد که دست‌ها را برای فشردن قفسه سینه انجام می‌دهد و عملیات احیاء را چقدر از نظر ایده‌آل از فاصله دور انجام می‌دهد.

بخوان  طراحی جدید هدست VR متا شبیه نسل بعدی اپل ویژن پرو است

چیزهای زیادی در مورد آدام-ایکس وجود دارد که تعجب برانگیز است، از جمله اینها که این ربات رگهای خونی دارد. به عنوان مثال، پزشکانی که باید راه هوایی را با بریدن نای باز کنند، ممکن است از دیدن جهش خون (مصنوعی) متعجب شوند. به طور مشابه، اگر یکی از ریه‌های تحت فشار از کار بیفتد، می‌توان از یک سوزن برای سوراخ کردن قفسه سینه و باد شدن دوباره ریه استفاده کرد.

ناگفته نماند امکان تعویض اندام‌های معمولی با اندام‌هایی که زخم‌های شبیه‌سازی شده دارند که نیاز به مداخله جراحی یا تزریق وریدی دارند، وجود دارد.

آدام-ایکس حتی اندام تناسلی فعال دارد و به سناریوی تمرینی می‌تواند آسیب برساند یا خون دفع کند.

متأسفانه قیمت این مانکن رباتیک بالاست و یک دانشکده پزشکی یا سایر مراکز آموزشی باید ۷۰ هزار دلار برای آن بپردازند.

انتهای پیاممنبع