ساخت حسگر زیستی موج صوتی برای تشخیص بیماری سکته قلبیپژوهشگران گروه مهندسی الکترونیک دانشگاه تربیت مدرس موفق به طراحی و ساخت حسگر زیستی موج صوتی برای شناسایی بدون نشانگر زیستی تروپونین قلبی در سرم خون شدند. این حسگر نسبت به دیگر هزینه های کمتر و پایداری بالا دارد.

به گزارش ایسنا، حسگرهای زیستی در شناسایی نشانگرهای قلبی که برای تشخیص اولیه آنفارکتوس حاد میوکارد (سکته قلبی) مهم هستند، به‌کار می‌روند. سکته قلبی رخ می‌دهد که جریان خون در بخشی از قلب کاهش می‌یابد یا می‌شود و باعث می‌شود عضله قلب شود.

فرزانه سلیمان‌پور که این پروژه را با راهنمایی دکتر محمد کاظم مروج در قالب پایان‌نامه خود در رشته مهندسی برق-الکترونیک-افزارهای میکرو و نانو الکترونیکی انجام داده است، اظهار کرد: در دهه‌های گذشته، حسگرهای زیستی متنوعی مانند نوری، الکتروشیمیایی و صوتی ساخته شده‌اند. که حسگرهای صوتی سطحی به دلیل هزینه کمتر نسبت به حسگرهای نوری، بدون برچسب‌گذاری که در حسگرهای الکتروشیمیایی باید انجام شود و در کاربردهای زیستی توسعه یافته‌اند، انجام شود و کوچک شود.

وی در خصوص این پروژه گفت: هدف ما در ساخت و مشخص کردن حسگر زیستی صوتی سطحی برای سنجش تروپونین قلبی I (cTnI ) به عنوان نشانگر زیستی خاص تشخیص سکته قلبی است. مقدار cTnI در فرد سالم کمتر از 0/4 نانوگرم در لیتر است که با افزایش آن احتمال بروز سکته قلبی بیشتر می شود و در 1 نانوگرم در میلی لیتر در لیتر سکته می شود و حسگر ما قابلیت اندازه گیری در محدوده فرد سالم و بعد از آن را دارد. دارد. این حسگر زیستی صوتی کوچک و قابل حمل و سازگار با فناوری CMOS با اندازه‌گیری میزان تروپونین در سرم خون بدون آزمایش‌های کلینیکی می‌تواند احتمال بروز سکته قلبی را پیش از بیان کند.

بخوان  چگونه یک ربات چت می تواند به بچه ها خودگویی حمایتی را آموزش دهد

به نقل از دانشگاه تربیت مدرس، حسگر ساخته شده در این لایه نازک بر روی تخت سیلیکون است و به دلیل استفاده از بستر سیلیکون و لایه نازک پیزوالکتریک اکسید روی و الکترودهای آلومینیومی و استفاده از آپتامر به جای آنتی بادی، نسبت به حسگر. بریت لیتیوم نایوب و لیتی تانتالیت دارای ارزش و پایداری بالا است.

همچنین عملکرد حسگر2 0/13 به ازای هر نانوگرم در میلیون لیتر تغییر تروپونین و پایدار 89 درصدی هفته و کمترین مقدار قابل تشخیص طی هشتم 0/025 نانوگرم در لیتر را نشان داد.

انتهای پیاممنبع