سیارکی به اندازه آسمان‌خراش دو روز دیگر از نزدیک زمین می‌گذرد

اگر DZ۲ ۲۰۲۳ با زمین برخورد کند، ممکن است آسیب بزرگی را ایجاد کند. شهاب‌سنگ چلیابینسک که در سال ۲۰۱۳ بر فراز روسیه متلاشی شد، حدود ۱۸ متر طول داشت. این شهاب‌سنگ به ۷۰۰۰ ساختمان آسیب وارد کرده و بیش از ۱۴۰۰ نفر را مجروح کرد. تخمین زده می شود که این بازدیدکننده جدید، کمتر از سه برابر بزرگتر باشد.

این سیارک موسوم به «DZ2 ۲۰۲۳»، با سرعت ۲۸۰۴۴ کیلومتر در ساعت از کنار سیاره ما عبور خواهد کرد. تماشاگران آسمان این فرصت را دارند که با تلسکوپ‌های ۱۵ سانتی‌متری یا بزرگ‌تر خود، این فضای فضایی را در عصر ۲۴ مارس از نیمکره شمالی می‌بینند.

در 2023 DZ2 در حال حاضر خطری برای زمین نیست اما برنامه «CNEO» ناسا در حال حاضر 20 درصد شناخته شده است.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، یک سیارک سه برابر بزرگتر از سیارکی که در سال ۲۰۱۳ بر فراز شهر چلیابینسک روسیه متلاشی شد، روز ۲۵ مارس با نیمی از فاصله ماه تا زمین، در کنار سیاره ما قرار خواهد گرفت.

قطر سیارک ۲۰۲۳ DZ۲ که اولین بار در فوریه ۲۰۲۳ توسط ستاره‌شناسان «رصدخانه لا پالما»(La Palma Observatory) در جزایر قناری کشف شد، بین ۴۴ تا ۹۹ متر تخمین زده می‌شود. این سیارک به دلیل عبور از مدار زمین، به عنوان یک سیارک «کلاس آپولو»(Apollo-class) شناخته می‌شود. گذشته منشأ دقیق ۲۰۲۳ DZ۲ ناشناخته است اما «دایره‌المعارف علوم و فناوری فیزیک»(دانشنامه علوم فیزیکی و فناوری) نشان می‌دهد سیارک‌های نزدیک به زمین، بومی کمربند سیارکی بین مریخ و معالج هستند که در اثر رفتار با مدارک معمولی خود خارج از کشور هستند. .

بخوان  فروشگاه جدید هوش مصنوعی ChatGPT در تلاش است تا همه دوست دختران هوش مصنوعی را پنهان کند.

یک سیارک بزرگ که به اندازه آسمان‌خراش است، دو روز دیگر در نزدیکترین فاصله خود از زمین قرار خواهد گرفت و از کنار آن عبور خواهد کرد.

انتهای پیاممنبع

این سیارک که با تلسکوپ نیمکره شمالی رصد می‌شود، مانند ستاره‌ای با حرکت آهسته بر فراز افق شرقی، در شرق صورت‌های فلکی «شکارچی» (Orion)، «سگ بزرگ» (Canis Major) و «سگ کوچک» (Canis Minor) دیدن خواهد بود. نزدیکترین فاصله سیارک با زمین، روز ۲۵ مارس خواهد بود.

نکته مثبت این است که سیارک ۲۰۲۳ DZ۲، در فاصله ۱۷۳ هزار کیلومتری از زمین باقی بماند. با توجه به آنچه در حال حاضر در مورد مدارک ۲۰۲۳ DZ۲ شناسایی شده است، احتمال برخورد این سیارک با زمین در ۲۷ مارس ۲۰۲۶، یک در ۴۳۰ است. در هر حال، این احتمال ناچیز از بین خواهد رفت، زیرا در مورد مسیر سیارک اطلاعات بیشتر را کسب می کنند. این سنگ فضایی هر ۳.۱۷ سال یک بار به دور خورشید می‌گردد.