شاید یخچالهای عطارد میزبان حیات باشند


محققان در بررسی‌های خود روی سیاره عطارد دریافت می‌کنند که ممکن است یخچال‌های نمکی این سیاره امکان پشتیبانی از حیات را داشته باشد.

به گزارش ایسنا و به نقل از فوربس، دانشمندانی که در مورد عطارد مطالعه می‌کنند، شواهدی رانی بر وجود یخچال‌های طبیعی در مناطق قطبی این سیاره کشف کرده‌اند و معتقدند که آنها می‌توانند حیات را حفظ کنند.

«الکسیس رودریگز» (Alexis Rodriguez) دانشمند «موسسه علوم سیاره‌ای» (PSI) و پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: این کشف پیشگامانه در مورد یخچال‌های طبیعی عطارد، ما را در مورد محیط‌های محیطی که می‌توانند حیات را حفظ کنند، گسترش دهند.

پژوهشگران معتقدند یخچال‌های طبیعی که به جای آب از نمک ساخته شده‌اند، ممکن است مایل زیر نواحی قطبی عطارد وجود داشته باشد و نواحی قابل سکونت را شامل شود که شبیه به محیط‌های روی زمین هستند. این پژوهش تا حدودی توسط برنامه «کارکرد سیستم خورشیدی»(SSW) ناسا تامین مالی شد.

این خبر چند هفته پس از آن منتشر شد که می‌دانستند شاید در قمر «گانیمد»(Ganymede) سیاره مشتری که بزرگتر از عطارد است، مواد آلی وجود داشته باشد.

شاید یخچالهای عطارد میزبان حیات باشند

عکس رنگی عطارد که فضایپیمای «مسنجر»(MESSENGER) ناسا ثبت کرده است.

مرزهای جدید

اگر این نظریه درست باشد، کشف یخچال‌های طبیعی روی عطارد، مرز را در اختراع شناسی باز خواهد کرد که مطالعه در کیهان است. این کشف بیشتر برای مشخص کردن این موضوع که حیات در محیط‌های ناملایم سراسر منظومه شمسی وجود دارد، نشان می‌دهد شاید سیاره‌هایی شبیه به عطارد که در سراسر کشورکشان کشف می‌شوند، به طور بالقوه قابل سکونت باشند. تصور می‌شود عطارد آن قدر نزدیک به خورشید می‌چرخد، نمی‌تواند حیات داشته باشد.

رودریگزومان کرد که ممکن است یخچال‌ها در گرم‌ترین و سردترین اجرام منظه شمسی وجود داشته باشد. وی افزود: یافته‌های ما مکمل پژوهش‌های اخیر هستند که نشان می‌دهند می‌دهند پلوتو دارای یخچال‌های طبیعی هستند که از نیتروژن منجمد تشکیل شده‌اند.

یخچالهای عطارد

یخچالهای طبیعی که در عطارد وجود دارند، مانند یخچالهای زمین هستند. تصور می‌شود که آنها از جریان نمک سرچشمه گرفته‌اند، از اعماق زیر سطح عطارد می‌آیند و تنها با سیارک‌ها می‌شوند. این موضوع نیز مشخص شده است که روی زمین، ترکیبات نمکی خاص می‌تواند سکونت را در مناطق مرده ایجاد کنند.

برای مثال، به شرایط خشک و شور، حیات میکروبی در ارتفاعات بالای صحرای آتاکامای شیلی یافت شده است. رودریگز گفت: این موضوع، فکر ما را به سوی احتمال وجود مناطقی در زیر سطح عطارد می‌کشاند که می‌توانند از سطح خشن آن‌ها مهمان‌ساز شوند.

شاید یخچالهای عطارد میزبان حیات باشند

نمایش از زمین پر هرج‌ومرج قطب شمال عطارد

مناطق طلایی

وقتی ستاره‌شناسان یک سیاره جدید را پیدا می‌کنند که به دور ستاره‌اش می‌چرخد، چندین اعلام می‌کنند این سیاره را در منطقه قابل سکونت ستاره می‌چرخد که آب روی سطح آن وجود یا خیر دارد. این منطقه که نه خیلی سرد و نه خیلی گرم است، گاهی اوقات «منطقه طلایی» نامیده می‌شود. تصور بر این است که یخچال‌های عطارد، مفهوم مشابهی را در یک جرم سیاره‌های نشان می‌دهند. رودریگز: در این مورد، گفتیم بر عمق زیر سطح سیاره نه فاصله مناسب با یک ستاره.

این یافته‌ها در تفسیرهای کنونی تاریخ زمین‌شناسی عطارد نگرانی ایجاد می‌کنند و بر اساس یک نظریه هستند که نشان می‌دهند یخچال‌ها ممکن است در آب منتشر شده از آتشفشان‌ها شکل بگیرند.

این پژوهش در «Planetary Science Journal» به چاپ رسید.

انتهای پیاممنبع

بخوان  گوگل کروم کاربران ویندوز 7 و ویندوز 8 را در کمین می گذارد