ماموریت ماه به زمین بازمی‌گردد

انتهای پیاممنبع

مهندسان ناسا، آزمایش‌های حرارتی ردیاب‌ها را انجام می‌دهند که برای موقعیت و جهت استفاده می‌شوند. این کار مهم است زیرا ردیاب‌ها می‌توانند در برابر بسیار شدید محیط مقاومت کنند.

اوریون در ۱۶ نوامبر برفراز موشک بزرگ “سامانه پرتاب فضایی” (SLS) ناسا پرتاب شد و ماموریت مورد انتظار این آژانس فضایی را به سوی ماه آغاز کرد.

ناسا اعلام کرد ماموریت «آرتمیس۱» را پس از انجام آخرین مرحله از سفر خود، مدار ماه را ترک می‌کند و در مسیر بازگشت به زمین قرار می‌گیرد.

آخرین اصلاح مسیر، در شانزدهمین روز از ماموریت آرتمیس1 انجام شد که برای آزمایش سیستم کپسول اوریون در شرایط اعماق فضا پیش از قرار گرفتن فضانوردان در آن پرواز بعدی ماه طراحی شده است. روشن شدن اصلی، سرعت کپسول اوریون را حدود ۴۹۸ موتور کیلومتر در ساعت تغییر داد.

ماموریت ماه به زمین بازمی‌گردد

“مایک سارافین” (Mike Sarafin)، مدیر ماموریت آرتمیس گفت: اولین پرتاب موشک سامانه پرتاب فضایی، بسیار چشم‌نواز بود. ماموریت ما با اوریون در حال انجام است اما ما در طول پرواز ادامه می‌دهیم. سیستم‌های موشک همان طور که طراحی شده‌اند و مورد انتظار بودند، عمل کردند.

اولین ماموریت پروژه آرتمیس، به عنوان آزمایشی برای سامانه پرتاب فضایی و کپسول اوریون در نظر گرفته شده تا اطمینان حاصل شود که هر دو وسیله، قابلیت پرواز و ایمنی کامل را برای بردن خدمه انسانی به اعماق فضا دارند. اگر آرتمیس۱ طبق برنامه پیش برود، ماموریت آرتمیس۲، فضانوردان را در سال ۲۰۲۴ به مدار ماه فرستاد. سپس، ناسا فضانوردان را در سال ۲۰۲۵ یا ۲۰۲۶ در ماموریت آرتمیس۳ به ماه باز خواهد گرداند.

بخوان  ربات‌هایی که لهجه دارند، اعتماد را جلب می‌کنند

اوریون به زودی سفر خود را به سوی خانه آغاز می‌کند. این کپسول فضایی در روز پنجم دسامبر، در ساعت ۱۱:۴۳ صبح به منطقه زمانی شرقی، به فاصله ۱۲۸ کیلومتری از سطح ماه خواهد رسید و از کنار ماه عبور خواهد کرد. این کار، اوریون را در مسیر فرود در اقیانوس آرام برای روز ۱۱ دسامبر قرار می دهد.

آرتمیس۱، اولین ماموریت از پروژه آرتمیس ناسا است که با هدف ایجاد یک پایگاه قمری دائمی در نزدیکی قطب جنوبی ماه تا پایان این دهه می‌شود.

به گفته ناسا، آرتمیس1 به معیارهای خود رسیده است. مدیران ماموریت روز چهارشنبه ۳۰ نوامبر اعلام کردند که پرتاب سامانه پرتاب فضایی در ۱۶ نوامبر نشان داد که این وسیله نقلیه دقیقاً همان طور که در نظر گرفته شده بود، عمل می‌کرد.

به گزارش ایسنا و به نقل از نیو اطلس، ماموریت ماه “آرتمیس۱” (Artemis 1) ناسا پس از آخرین گذر از کنار ماه، سفر خود را به زمین را آغاز می‌کند. کپسول بدون سرنشین “اوریون” (Orion) روز گذشته اول دسامبر در ساعت 16:53 به وقت منطقه زمانی شرقی، موتور اصلی خود را به مدت یک دقیقه و 45 ساعت روشن کرد و در مسیری قرار گرفت که از نزدیک ترین سطح ماه عبور می کند و در راه بازگشت به خانه قرار گرفتن.