«نئوم»؛ بلندپروازانه‌ترین پروژه “محمد بن سلمان”

ساختن نئوم جدولهای زمانی بلندپروازانه‌ها و بسیاری از پروژه‌ها تا سال ۲۰۳۰ ساخته می‌شوند. تصاویر هوایی جدید منتشر شده نشان می‌دهد حفاری برای فونداسیون کلان شهر ۴۴۰ میلیارد پوندی «لاین» عربستان سعودی آغاز شد و حفاران را در ۱۷۰ کیلومتری سایت نشان می‌دهد. در این فیلم، حفاری‌هایی دیده می‌شوند که در حال ایجاد زیربنای این شهر هستند و انتظار می‌رود که این حفاری پایه‌های شهر را در داخل خود نگه دارد.

پنل‌های خورشیدی در مدار زمین می‌گیرند و الکتریسیته را به رادیویی با فرکانس بالا تبدیل می‌کنند.

از سوی دیگر، توسعه‌دهنده پروژه نئوم ادعاهای زیادی در مورد انرژی پایدار در ساخت این پروژه مطرح شده و هدف ما توسعه صد درصدی این طرح از منابع قابل قبول است. با این، نئوم و بویژه شهر لاین به دلیل انتشار کربن مرتبط با ساخت پروژه مورد انتقاد قرار گرفته‌اند. فیلیپ اولدفیلد(Philip Oldfield) رئیس دانشکده محیط زیست دانشگاه نیو ساوت ولز، تخمین زده است که این پروژه از ۱.۸ میلیارد تن دی اکسید کربن تولید خواهد کرد.

عوامل نگران کننده نماهای آینه‌ای بر حیات حیوانات و پرندگان هستند. در زیست پذیری، بن سلمان اظهار داشت که شهر لاین شهرهای مسطح و افقی سنتی را به چالش می‌کشد و الگویی برای حفظ طبیعت و افزایش زندگی انسان می‌پذیرد، با این حال، بنا به گفته‌ها، ادعای زیست‌پذیری در نحوه نگهداری شهر وجود دارد. .

شرکت «اسپیس سولار» اعلام کرده است که با شهر جدید سعودی موسوم به «نئوم» (Neom) کار می‌کند که هزینه ساخت آن در صحرا ۴۰۸ میلیارد پوند می‌شود. این طور در نظر گرفته شده است که نئوم، شهرها، ورزش ها، مقاصد گردشگری و مراکز تفریحی را در بر داشته باشید. علاقه به نئوم در این پروژه، به تامین برق بدون کربن برای شهر جدید است. به گزارش تایمز، نئوم و دولت بریتانیا به طور مشترک 3.5 میلیون پوند را به توسعه این پروژه اختصاص داده اند.

تنها تعداد معدودی از استودیوهای معماری رسما به عنوان طراحان پروژه نئوم معرفی شده اند. استودیوی آمریکایی «Aecom» به عنوان شریک در وب سایت این پروژه ذکر شده است. همچنین استودیوی بریتانیایی Zaha Hadid Architects، استودیوی هلندی UNStudio، استودیوی آمریکایی Aedas، استودیوی آلمانی LAVA و استودیوی استرالیایی Bureau Proberts در حال حاضر کار بر روی طراحی پیست اسکی تروجنا(Trojena) هستند.

نئوم چه ساخته می شود؟

به گزارش ایسنا، «نئوم» جاه‌طلبانه‌ترین پروژه محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان است. مجموعه‌ای از رهبران فناوری‌های آینده‌نگر مبتنی بر قوانین خاص خود در منطقه‌ای به وسعت ماساچوست آمریکا و این ۳۷ ساله عربستان سعودی امیدوار است این شهر از خودروهای پرنده، دایناسورهای رباتی و یک ماه مصنوعی غول پیکر شود.

بخوان  پزشک در یک قدمی یک داروی ضد بارداری مردانه

«نئوم»؛  بلندپروزانه‌ترین پروژه "محمد بن سلمان"

بریتانیا و عربستان سعودی قصد دارند برای جذب انرژی خورشیدی از فضا و انتقال آن زمین، طی پروژه ای با همکاری یکدیگر. پیشگام بریتانیا برای جذب انرژی خورشیدی در فضا و انتقال آن به زمین در ۲۴ ساعت شبانه‌روز، از حمایت مالی یک دولت عربستان سعودی حمایت می‌کند.

«نئوم»؛  بلندپروزانه‌ترین پروژه "محمد بن سلمان"

«تروجنا» به عنوان پیست اسکی در کوههای سروات در نزدیکی شمال منطقه نئوم برنامه ریزی شده است. این پیست اسکی در فضای باز به مساحت ۶۰ کیلومتر مربع، قابلیت اسکی و ورزش‌های زمستانی در تمام طول سال ارائه می‌کند و قرار است میزبان بازی‌های زمستانی آسیایی ۲۰۲۹ باشد.

مارشال براون(Marshall Brown) دانشیار معماری در دانشگاه پرینستون، می‌گوید: این تصاویر درجه‌ای از کنترل را نشان می‌دهند که حفظ آن، به ویژه در یک دوره زمانی، حتی در یک جامعه بسیار خودکامه، بسیار است.

اتحاد بریتانیا و عربستان سعودی برای آوردن انرژی از فضا به زمین

قرار دادن پنل‌های خورشیدی روی یک ماهواره می‌تواند برای مشکلی که پنل‌های خورشیدی روی زمین با آن روبه‌رو هستند، غلبه کند زیرا همچنان می‌توانند اشعه‌های خورشیدی را هنگام شب و در هر شرایط آب و هوایی جذب کنند.

ایده جمع آوری الکتریسیته از پنل های خورشیدی در فضا و ارسال آن به زمین، ایده هایی با قدمت بیش از یک قرن است. این ایده هنوز مشخص نیست اما بین کشورهای چین، آمریکا و ژاپن که روی پروژه‌های مشابه کار می‌کنند، رقابت وجود دارد.

نئوم از 10 پروژه (منطقه) تشکیل می شود و جزئیات آن چهار مورد از مناطق اعلام شده است که شامل «لاین» (The Line) است که معروف ترین آن است و همچنین اگزاگون (Oxagon)، تروجنا (Trojena) و سنداله (Sindalah) می شود.

منابع مالی این پروژه عظیم تا حد زیادی توسط سرمایه‌گذاری عمومی که وجوهی را به نمایندگی از دولت عربستان سعودی سرمایه‌گذاری می‌کند، تامین می‌کند. شرکت توسعه برای ایجاد نئوم سعودی «و توسط مدیر اجرایی آنندمی النصر» رهبری می‌شود، ادعا می‌کند که این صندوق ۵۰۰ دلار به این طرح کمک می‌کند. این طرح از برنامه چشم‌انداز ۲۰۳۰ عربستان برای تنوع بخشیدن به اقتصاد این کشور به منظور کاهش وابستگی آن به نفت است. سه حرف نخست به عنوان شهر نئوم(Neom) از کلمه neo- در یونانی گرفته شده که به معنای جدید است و حرف «m» آن نیز برگرفته از واژه عربی مستقبل به معنای «آینده» است.

بخوان  ابزارهای جدید جستجوی Google می تواند به شما در صرفه جویی در پول نقد در جمعه سیاه کمک کند

نئوم در کجا قرار دارد؟

«نئوم»؛  بلندپروزانه‌ترین پروژه "محمد بن سلمان"

نئوم مساحتی در حدود ۱۰۲۰۰ مایل مربع(۲۶۵۰۰ کیلومتر مربع) در شمال غربی عربستان سعودی را در بر می‌گیرند که تقریباً به اندازه کشور آلبانی است. این منطقه از جنوب به دریای سرخ و از غرب به خلیج عقبه محدود می‌شود.

پروژه نئوم یک پروژه بزرگ و مهم در عربستان سعودی است که در حال حاضر در دست اجرا قرار دارد. این پروژه با هدف تحول عربستان به یک اقتصاد دانش‌بنیان و زیرساخت‌های پایدار در طول مدت، به عنوان یک شهر هوشمند و کربن صفر پیشرفته در حوزه‌های فناوری، صنعت، انرژی و گردشگری شناخته شده است.

نئوم چیست؟

شاهزاده محمد بن سلمان اعلام کرده است که می‌خواهد شهر را تا سال ۲۰۳۰ آماده کند، مهندسان گفته‌اند آن را ممکن است ۵۰ سال بکشند! طبق جدول اعلام شده، اولین بخشی که برای تکمیل برنامه‌ریزی شده است، مجلل «سنداله» است که توسعه دهنده پروژه نئوم قصد دارد از اولین مهمانان خود در اوایل سال ۲۰۲۴ در این جزیره استقبال کند.شاهزاده محمد بن سلمان ادعا کرده است که می‌خواهد شهر را تا سال ۲۰۳۰ آماده کند، مهندسان گفته‌اند آن را ممکن است ۵۰ سال بکشند.

«لاین» یک شهر خطی ۱۷۰ کیلومتری است که ۹ میلیون نفر را در خود جای خواهد داد و از شرق تا غرب در سراسر منطقه نئوم اجرا خواهد شد. به گفته سازنده، این شهر از دو آسمان خراش خطی موازی به ارتفاع 500 متر ساخته خواهد شد که در فاصله 200 متری از هم قرار دارند. ساختمانها با نماهای آینه کاری پوشیده خواهند شد. «اگزاگون» به عنوان یک شهر بندری هشت ضلعی در نظر گرفته شده است که در دریای سرخ در منتهی الیه جنوب منطقه نئوم ساخته خواهد شد. این بندر قرار است بزرگ‌ترین سازه شناور جهان باشد.تروجنا به عنوان پیست اسکی در کوههای سروات در نزدیکی شمال منطقه نئوم برنامه ریزی شده است.

«نئوم»؛  بلندپروزانه‌ترین پروژه "محمد بن سلمان"

مقام‌های عربستان سعودی در «راهبرد گردشگری کشور»، پروژه‌های مختلفی را آغاز کرده‌اند که از جمله آن‌ها به پروژه «نئوم» (NEOM) می‌توان اشاره کرد که یک کلانشهر با بودجه ۵۰۰ میلیارد دلاری است. مقام‌های این کشور امیدوارند «نئوم» به یک قطب گردشگری جهانی تبدیل شود. در ادامه به این موضوع که پروژه «نئوم» چه ویژگی‌هایی دارد، می‌پردازد.

همه پنل‌های ماهواره‌ای حدود یک مایل و ۲۰۰۰ تن وزن خواهند داشت. روی زمین، یک آنتن شبیه به شبکه که مایل‌ها عرض می‌کند و بین قطب‌ها قرار می‌گیرد، دوباره به برق تبدیل می‌شود.

بخوان  iOS 16.4 این هفته عرضه می شود – در اینجا 7 راه برای تقویت آیفون شما وجود دارد

نئوم یکی از بزرگترین و مورد بحث‌برانگیزترین پروژه‌های معماری جهان است که محمد بن سلمان، ولیعهد منطقه وسیعی را برای توسعه آن در نظر گرفته است. همه نئو هوشمند به عنوان یک شهر نامیده می‌شود، اما به طور دقیق‌تر این مجموعه به عنوان منطقه‌ای توصیف می‌شود که شامل شهرها، مکان‌ها و سایر پروژه‌ها می‌شود.سه حرف نخست به عنوان شهر نئوم(Neom) از کلمه neo- در یونانی گرفته شده که به معنای جدید است و حرف «m» آن نیز برگرفته از واژه عربی مستقبل به معنای آینده است.

انتهای پیاممنبع

«نئوم»؛  بلندپروزانه‌ترین پروژه "محمد بن سلمان"

«سنداله» هم به عنوان یک مکان اقامتی در دریای سرخ برنامه ریزی شده است. این جزیره 840 هزار متری با هدف قائقرانی تاسیس می‌شود و دارای یک اسکله تفریحی با 86 لنگرگاه و هتل‌های متعدد خواهد بود.

چند استودیو معماری در حال طراحی نئوم هستند؟

این پروژه به سه دلیل اصلی یعنی پایداری، زیست پذیری و بحث معارضان از قبیله های بحث برانگیز شده است.

«نئوم»؛  بلندپروزانه‌ترین پروژه "محمد بن سلمان"

به گفته سازندگان، بزرگترین پروژه نئوم یعنی شهر لاین تا سال ۲۰۴۵ تکمیل خواهد شد. هدف این است تا سال ۲۰۳۰ یک میلیون نفر در این شهر زندگی کنند، این در حالی است که برخی از بررسی ها به این جدول مشخص می کنند. در حال حاضر ۲۴۰۰ کارمند و کارگر مشعول کار در پروژه نئوم هستند.

چرا پروژه نئوم مورد بحث قرار گرفته است؟

شهر بندری اگزاگون نیز مدت کوتاهی پس از آن، برای ورود اولین ساکنان در سال ۲۰۲۴ برنامه ریزی شده و قسمت خشکی آن تا سال ۲۰۳۰ تکمیل خواهد شد. پیست اسکی تروجنا هم قرار است در سال ۲۰۲۶ افتتاح شود.

مناقشات مرتبط با نئوم مربوط به نقاطی است که قبل از ساخت و ساز می‌شود. منطقه‌ای است که این پروژه در آن توسعه می‌یابد، موطن قبیله‌های تاریخی است و تخمین زده می‌شود که حدود ۲۰ هزار نفر از اعضای این قبیله‌ها برای انطباق با توسعه برنامه‌ریزی شده جابجا می‌شوند.

در نئوم در انتظار چه چیزهایی باشیم؟

این پروژه که توسط شرکت بریتانیایی «اسپیس سولار» (Space Solar) انجام می‌شود، شامل قرار دادن پنل‌های خورشیدی در مدار زمین است که توسط ربات‌ها مونتاژ می‌شوند و الکتریسیته را به رادیویی باکانس بالا تبدیل می‌کنند تا به سطح منتقل شوند.