نصف شدن خطر ناشی از سرطان پوست با mRNA فناوریفناوری آران‌های پیام‌رسان(mRNA) در کارآزمایی‌های بالینی فاز ۲ در برابر سرطان پوست نویدبخش نشان می‌دهد و خطر ابتلا به این بیماری را به نصف کاهش می‌دهد.

به گزارش ایسنا و به نقل از نیو اطلس، شرکت مُدرنا(Moderna) نتایج یک آزمایش فاز 2 را در مورد روش درمانی mRNA برای سرطان پوست اعلام کرده و همچنان به انتشار اخبار امیدوارکننده ادامه می‌دهد.

به گفته این شرکت، زمانی که این درمان جدید با یک ایمنی‌درمانی همراه شد، به طور قابل توجهی از خطر عود، متاستاز و مرگ را در مقایسه با درمان‌های موجود در کاهش داد و راه را برای آزمایش‌هایی در مورد سایر سرطان‌ها هموار کرد.

در حالی که تحقیقات mRNA دهه‌هاست که در حال انجام است، همه‌گیری کووید-19 توسعه آن را تا حد زیادی انجام داد. با توجه به موفقیت واکسن‌های ساخته‌شده با این فناوری جدید، شرکت‌های پشتیبان آنها یعنی مدرنا و بیوان‌تک(BioNTech) تلاش کرده‌اند تا این فناوری را برای سایر بیماری‌ها به کار گیرندگان و سرطان یک هدف اولیه توسعه‌دهنده تبدیل کنند.

داروی مدرنا برای ملانوما که شایع‌ترین شکل از سرطان پوست است با نامmRNA-4157 (V940) شناخته می‌شود و یک درمان نئوآنتی‌ژن فردی است.

اساساً این معناست که این داروی شخصاً برای هر بیمار، با مطالعه امضای جهشی منحصر به فرد توالی دی‌ان‌ای تومورهای آنها طراحی شده است. از این رو، دانشمندان یک mRNA را توسعه می‌دهند که برای ترکیب خاصی از حداکثر ۳۴ نئوآنتی‌ژن رمزگذاری می‌شود و می‌تواند سرطان بیمار را به بهترین شکل هدف قرار دهد و سیستم ایمنی بدن وی را برای مبارزه با آن آموزش دهد.

بخوان  رژیم غذایی گیاهخواری برای سیاره ما بهتر است!

این کارآزمایی کنونی ۱۵۷ بیمار مبتلا به ملانوما پیشرفته مرحله پرخطر را برای آزمایش اثربخشیmRNA-4157 (V940) وارد مطالعه کرد.

از آنجایی که تومورهای آنها با جراحی برداشته شد، بیماران به دو گروه تقسیم شدند. یک گروه ترکیبی از داروی mRNA و KEYTRUDA، یک داروی ایمنی‌درمانی از شرکت بیوتکنولوژی مرک(Merck) را دریافت کرد، در حالی که گروه دوم فقط KEYTRUDA دریافت کردند.

این کارآزمایی نشان داد که در یک پیگیری متوسط ​​سه ساله، خطر ابتلا به سرطان یا مرگ در گروه اول در مقایسه با افرادی که فقط KEYTRUDA دریافت می‌کردند(گروه دوم)، ۴۹ درصد کاهش یافت. حتی بهتر از آن، خطر متاستاز در مقایسه با KEYTRUDA به تنهایی ۶۲ درصد کاهش یافته است.

نامطلوب و عوارض جانبی بین این دو گروه مشابه بود و ۲۵ درصد در گروه اول و ۲۰ درصد برای گروه دوم گزارش شده است. شایع‌ترین عارضه نیز، درد محل تزریق و لرز بود.

به دنبال این نتایج امیدوارکننده، ترکیب mRNA-4157 (V940) و KEYTRUDA توسط سازمان غذا و ایالات متحده آمریکا به عنوان یک درمان دارویی موفق شناخته شد و توسط آژانس دارویی اروپا در طرح‌های درمان اولویت‌دار برای درمان ملانومای خطرناک پذیرفته شد.

به گفته مدرنا، این کارآزمایی فاز ۲ ادامه خواهد داشت، در حالی که فاز ۳ اکنون برای درمان مراحل اولیه ملانوما در حال انجام است.

همزمان، فاز ۳ این کارآزمایی برای بررسی اثربخشی این درمان ترکیبی در برابر «سرطان ریه سلولی غیرکوچک» آغاز شده و برنامه‌هایی برای گسترش این برنامه برای انواع دیگر تومورها نیز وجود دارد.

انتهای پیاممنبع