هند می‌خواهد نمونه‌های خاک ماه را به زمین بیاوردپس از موفقیت ماموریت چاندرایان-3(Chandrayaan-3)، هند برای انجام ماموریت بازگرداندن نمونه از ماه آماده می‌شود.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، هند با تکیه بر موفقیت خود در فرود روی ماه، قصد دارد نمونه هایی را از منطقه قطب جنوب قمر زمین جمع آوری کند و به زمین بازگرداند.

گزارش‌های اولیه حاکی از آن است که سازمان تحقیقات تحقیقاتی هند (ISRO) در حال حاضر برنامه‌ریزی برای انجام یک مامور بازگرداندن نمونه از ماه به نام چاندرایان-4 (Chandrayaan-4) است که در آن مجموع چهار ماژول را طی دو پرتاب به ماه انجام می‌دهد. ارسال خواهد کرد.

اولین گام برای این کار پیچیده، ارسال یک فرودگر برای جمع آوری نمونه از سطح ماه است. این فرودگر احتمالاً در نزدیکی محل فرود فضاپیمای چاندرایان-3 که اکنون خاموش است، در نزدیکی قطب جنوب ماه فرود می‌آید. این منطقه به لطف فراوانی ظاهری یخ‌آب، که دانشمندان فکر می‌کنند می‌توانند برای حمایت از حیات و سوخت موشک، بسیار مورد توجه جوامع بین‌المللی قرار گیرند.

گزارش گزارش رسانه‌ها، دو بخش باقی مانده از ماموریت چاندرایان-4 که ​​یک ماژول انتقال و یک ماژول ورود مجدد هستند در آینده سوار بر یک موشک دوم به سمت ماه پرواز می‌شوند اما در مدار باقی می‌مانند.

در حالی که برنامه دقیق این مأموریت هنوز مشخص نیست، به نظر می‌رسد فرودگر و صعود کننده(صعود) بر لبه دهانه‌ای نامشخص در نزدیکی قطب جنوب فرود بیایند. سپس، ماژول‌ساز حامل نمونه‌های جمع‌آوری شده از سطح ماه به بالا پرتاب می‌شود و نمونه‌های خود را به ماژول ورود مجدد منتقل می‌کند. سپس ماژول‌های انتقال و ورود مجدد به سمت زمین برمی‌گردند و نمونه‌ها را برای مقابله با ایمان به زمین می‌آورند.

بخوان  ربات‌های ورزشکاری که رقیب انسان‌ها شده‌اند

ماموریت چند مرحله‌ای پیشنهادی هند برای بازگرداندن نمونه‌های ماه به زمین تا حدی شبیه به جستجوی ناسا برای بازگرداندن نمونه‌های مریخ به خانه است. پروژه ناسا که تلاش مشترک این آژانس با آژانس فضایی اروپا با هدف پرتاب نمونه‌های جمع‌آوری‌شده توسط مریخ‌نورد استقامت انجام می‌شود.

کمپین سیاره سرخ در حال حاضر برای بازه زمانی سال ۲۰۳۰ هدف گذاری شده است. آژانس فضایی هند هنوز بودجه تخمینی ماموریت چاندرایان-4 را اعلام نکرده است.

انتهای پیاممنبع