پرتاب جدیدترین ماهواره GPS توسط اسپیسایکس

این ماهواره جی‌پی‌اس به افتخار آملیا ارهارت(Amelia Earhart)، بانوی برجسته و پیشگام در صنعت هوانوردی که اولین خلبان زن بود که بر فراز اقیانوس اطلس پرواز کرد، نامگذاری شد.

این پرتاب چهارمین پرتاب شرکت فضایی اختصاصی اسپیس‌ایکس در سال ۲۰۲۳ بود و طبق مرحله معمولی اولین موشک «فالکون ۹» هشت دقیقه پس از پرتاب زمین فرود آمد.

این ماهواره از طرف نیروی فضایی ایالات متحده آمریکا به عنوان یک تحقیق فراتر برای نوسازی ناوگان GPS این کشور پرتاب شد و طبق گفته سازنده آن یعنی شرکت صنایع دفاعی و نظامی لاکهید مارتین، این ماهواره جدید ۱۵ سال عمر خواهد داشت و در نهایت بخشی از مجموعه ۳۲ نسل جدید GPS را تشکیل خواهد داد.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، شرکت اسپیس‌ایکس امروز چهارشنبه ۱۸ ژانویه ساعت ۰۷:۲۴ به وقت منطقه زمانی شرقی(۱۵:۵۴ به وقت ایران) یک ماهواره پیشرفته سیستم موقعیت‌یابی جهانی(GPS) را به فضا فرستاد و تصاویر آن را نیز مانند همیشه به شکل زنده پخش کرد.

گفتنی است که استقلال یافتن در توسعه سیستم های جیپیاس به یک موضوع مهم حاکمیتی و ملی امنیت مطرح می شود.

لاکهید مارتین اظهار داشت: جدیدترین نسل از GPS تا سه برابر بهتر، هشت برابر بهبود در سیستم‌های ضد ضد و یک طراحی ماژولار جدید برای سازگاری و راه‌حل بهتر به نیازهای تغییر موقعیت و تهدیدات در حال حاضر وجود دارد.

با این حال، شبکه GPS ایالات متحده تنها مجموعه ماهواره های ناوبری موجود نیست. اتحادیه اروپا نیز دارای یک مجموعه مستقل به نام گالیلئو(Galileo)، روسیه دارای گلوناس(GLONASS) و چین دارای سیستمی به نام بیدو(Beidou) است.

بخوان  به‌روزرسانی بزرگ بعدی ویندوز 11 به زودی ارائه می‌شود – اما ممکن است ناامید شود

این شرکت می‌گوید که تقریباً نیمی از جمعیت جهان (یا چهار کاربر) برای همه چیز از حمل و نقل تا نظارت دقیق بر کشاورزی و زیرساخت‌های خدماتی که برخی از آنها از GPS برای مشخص کردن مناطق خدماتی استفاده می‌کنند، به این فناوری منتقل می‌شود. جی پی اس متکی هستند.

همچنین این پرتاب ششمین پرتاب از مجموعه پرتاب‌های GPS III بود که آخرین مورد آن به نام نیل آرمسترانگ در ژوئن ۲۰۲۱ راهی شد.

یک موشک «فالکون ۹» ساخته شده شرکت اسپیس‌ایکس این ماموریت موسوم به «GPS III Space Vehicle 06» را که حامل یک ماهواره پیشرفته سیستم موقعیت‌یابی است، از مجتمع پرتاب فضای ۴۰ در ایستگاه فضایی جهانی کیپ کاناورال در فلوریدا به فضا فرستاده شده است.

یک سامانه پیشرفته سیستم موقعیت‌یابی جهانی با موشک «فالکون ۹» شرکت اسپیس‌ایکس امروز (چهارشنبه) ساعت ۱۵:۵۴ به وقت ایران برای نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا راه‌اندازی شد.

انتهای پیاممنبع