چین قدرتمندترین موتور موتور خود را با موفقیت آزمایش کردچین جدیدا خود قدرتمندترین موتور موشکی کشور را با موفقیت آزمایش کرد.

به گزارش ایسنا و به نقل از چینادیلی، مهندسان صنعت فضای چین روز شنبه آزمایشی مهم را بر روی قدرتمندترین موتور موشک پیشران مایع این کشور انجام دادند که این امر گامی رو به جلو در توسعه یک موشک حامل فوق سنگین است.

اولین آزمایش احتراق موتور رانش ۵۰۰ متری که توسط آکادمی فناوری نیروی محرکه هوافضا در شیان، استان شانشی توسعه یافته است در مرکز آزمایش این آکادمی در حومه شیان انجام شد. این آکادمی در یک بیانیه خبری گفت که این آزمایش یک موفقیت کامل بود.

این یک پیشرفت مهم در تحقیق و توسعه موتوری است که چهار برابر قوی‌تر از قوی‌ترین موتور در حال حاضر چین است که دارای ۱۲۰ تنی است.

به گفته طراحان، این موتور موتور مایع و نفت سفید مصرف می‌کند و دارای بزرگترین محفظه رانشگر در بین موتورهای موشک احتراق در جهان است.

“وانگ یانان”(Wang Yanan) سردبیر مجله Aerospace Knowledge، گفت که چنین موشک بزرگ و قدرتمندی باید دارای طراحی پیشرفته، ترکیبی پیچیده و تکنیک‌های ساخت قابل اعتماد باشد که تنها توسط یک قدرت بزرگ فضایی مانند چین ساخته می‌شود.

او با اشاره به اینکه فقط ایالات متحده آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی سابق موشک‌های سنگین را توسعه داده و ساخته‌اند، گفت: اگر می‌خواهید فضای کشور را از مدار پایینی زمین بفرستید و کاوشگرها به اعماق فضای بفرستید فراتر ببرید، این نوع موتور ضروری است.

مقامات محلی چین گفته‌اند که انتظار می‌رود موتور جدید پیشران اصلی موشک لانگ مارچ ۹(Long March ۹) باشد، مدلی که در دست تحقیق و توسعه است و برای فرستادن به فضاهای چینی به ماه استفاده خواهد شد.

لانگ مارچ ۹ پس از تکمیل، احتمالا به یکی از بزرگترین و قدرتمندترین پرتابگرهای جهان تبدیل خواهد شد.

این موشک فوق‌العاده سنگین در آکادمی سیستم‌های پرتاب چین”(CALT) در پکن در دست تحقیق و توسعه است و انتظار رود حدود سال ۲۰۳۰ می‌شود.

این موشک ۹۳ متر ارتفاع و وزن برخاست ۴۱۴۰ تن و نیروی رانش ۵۷۶۰ تن خواهد داشت. به گفته طراحان آکادمی پکن، قطر مرحله اصلی آن حدود ۱۰ متر خواهد بود.

این فضاپیما به قدری قدرتمند خواهد بود که قادر خواهد بود فضاپیماهایی با وزن ترکیبی ۱۴۰ تن را به مدار پایینی زمین منتقل کند و همچنین می‌تواند سفینه‌های فضایی تا وزن ۵۰ تن را برای سفرهای قمری به ماه بفرستد.

زمانی که لا مارچ ۹ عملیات اجرایی شود، ظرفیت حمل آن بیش از پنج برابر لانگ مارس ۵ خواهد بود که در حال حاضر قدرتمندترین موشک چینی است.

مرکز پرتاب فضایی ونچانگ در استان هاینان برنامه ریزی کرده است تا امکاناتی برای آزمایش و پشتیبانی و همچنین یک سکوی پرتاب جدید برای این موشک فوق العاده قدرتمند تهیه کرده و بسازد.

لانگ مارچ ۹ برای اجرای برنامه‌های جاه‌طلبانه این کشور برای فرود فضانوردانش روی ماه و ارسال فضای رباتیک بزرگ به اعماق فضای بسیار مهم خواهد بود.

انتهای پیاممنبع