کشف بقایای فضایپیمای ناسا در اعماق اقیانوس

انتهای پیاممنبع

مایکل سیانیلی، یکی از ناسا صحت این بقایای باقیمانده را تایید کرده است. وی در این باره گفت: وقتی فیلم زیر آب را دیدم، باید بگویم قلبم به تپش افتاد و من را به سال ۱۹۸۶ بازگرداند.

در این ماموریت غواصان برای تهیه یک مستند تلویزیونی برای اولین بار در ماه مارس که به دنبال لاشه هواپیمای جنگ جهانی دوم بودند، مشاهده کردند. ناسا چند ماه پیش از طریق ویدئو مشخص کرد که این بخش از شاتل است که در ۲۸ ژانویه ۱۹۸۶ از هم جدا شد. سیانیلی گفت که ویدئوی زیر آب «شواهد کاملاً واضح و قانع کننده‌های» می‌دهد.

اندازه این قطعه بیش از ۱۵ فوت در ۱۵ فوت (۴.۵ متر در ۴.۵ متر) است. به احتمال زیاد بزرگتر است؛ زیرا بخشی از آن با ماسه پوشیده شده است. سیانیلی گفت: از آنجایی که روی این قطعه کاشی‌های حرارتی وجود دارد، اعتقاد بر این است که از پایینی شاتل باشد.

به گزارش ایسنا، یکی از بزرگ‌ترین قطعات شاتل فضایی چلنجر ناسا در کف آفریقا توسط یک تیم مستند تلویزیونی که در جستجوی هواپیمای سرنگون شده جنگ جهانی دوم، کشف شد. بزرگی از شاتل فضایی تخریب شده چلنجر در شن و ماسه پایین اقیانوس اطلس مدفون شده بود.

پس از هفت ماه، ۱۶۷ قطعه از شاتل به وزن ۱۱۸ تن کشف شد. این باغ‌ها ۴۷ درصد از مدارگرد چلنجر، ۳۳ درصد از مخزن خارجی، ۵۰ درصد از دو تقویت‌کننده موشک جامد و بین ۴۰ تا ۹۵ درصد از سه محموله اصلی مأمور را تشکیل می‌دادند.

بخوان  ایموجی‌ها چه تاثیری بر زبان و ارتباطات افراد داشته‌اند؟

ماموریت اس‌تی‌اس-51-ال، بیست و پنجمین مأموریت فضایپیمای چلنجر متعلق به ناسا بود که در ۲۸ ژانویه ۱۹۸۶ از مجتمع پرتاب ۳۹ پایگاه فضای کندی در فلوریدا پرتاب شد. در این ماموریت برای اولین بار در تاریخ ماموریت‌های شاتل‌های فضایی، یکی از خدمه یعنی «کریستا مک‌اولیف» غیرنظامی و یک معلم مدرسه بود. این مأموریت با انفجار شاتل چلنجر در هفتادوسوم پس از پرتاب، به فاجعه‌های مبدل شد که منجر به کشته شدن تمام سرنشین‌های آن شد. کمیته راجرز علت این فاجعه را خرابی یکی از واشرهای درزگیری در یکی از موشک‌های پیشران جامد دانستند. هفت خدمه این حادثه «الیسون انیزوکا»، «کریستا مک‌اولیف»، «گریگوری جارویس»، «جودیت رزنیک»، «مایکل جان اسمیت»، «دیک اسکوبی» و «رونالد مک نر» بودند.

آخرینا یک تیم از شبکه تلویزیونی تاریخ (The History Channel) آمریکا در آمریکا در جستجوی یک هواپیمای سرنگون شده در جنگ دوم جهانی بودند که قطعات شاتل فضای چلنجر ناسا را ​​پیدا کردند.

بیل نلسون، مدیر ناسا در بیانیه‌ای که روز پنجشنبه منتشر شد، گفت: این کشف به ما فرصتی می‌دهد تا یک بار دیگر مکث کنیم، میراث هفت پیشگامی را که از دست داده‌ایم، بالا ببریم و در مورد اینکه چگونه این تراژدی ما را تغییر داد. ، فکر کن در حالی که نزدیک به ۳۷ سال از کشته شدن هفت کاشف جسور و شجاع در ماموریت چلنجر می‌گذرد، این تراژدی همیشه در حافظه جمعی کشور ما باقی می‌ماند. برای میلیون‌ها نفر در سراسر جهان، از جمله من، ۲۸ ژانویه ۱۹۸۶، هنوز مثل دیروز است.

در پی این فاجعه، یک جستجوی بزرگ جستجو و نجات سازماندهی شد، بزرگترین اقدامی که تا کنون توسط ایالات متحده آمریکا و گارد ساحلی ایالات متحده در آن زمان انجام شده است. این عملیات هزاران نفر، ۱۶ کشتی سطحی، یک زیردریایی شامل تحقیقاتی با انرژی هسته‌ای و چندین زیردریایی رباتیک و خدمه بود که به طور سیستماتیک بیش از ۴۸۶ مایل دریایی مربع (۱۶۶۶ کیلومتر مربع) از کف اقیانوس را در ۱۰ تا از ۱۲۰۰ کیلومتر مربع انجام داد. فوت بازرسی کردند.

بخوان  Snipping Tool ویندوز 11 می تواند قدرت های جدیدی برای گرفتن اسکرین شات داشته باشد – اما آیا مایکروسافت در خطر پیچیده شدن بیش از حد همه چیز است؟

اکنون بزرگی از شاتل فضایی تخریب شده چلنجر، بیش از سه دهه پس از فاجعه‌ای که منجر به کشته شدن یک معلم مدرسه و شش نفر دیگر شد، در شن و ماسه کف اقیانوس اطلس پیدا شده است. مرکز فضای کندی ناسا این کشف را پنجشنبه اعلام کرد.

کشف بقایای فضایپیمای ناسا در اعماق اقیانوس

سرنشینان چلنجر

سیانیلی گفت: ما می‌خواهیم مطمئن باشیم که هر کاری را انجام دهیم، کار درستی را برای حفظ میراث خدمه این ماموریت انجام می‌دهیم.

به گفته سیانیلی، این یکی از بزرگ‌ترین قطعات چلنجر است که در دهه‌های پس از حادثه پیدا شده است و اولین بقایایی است که هر یک از قطعات آن در سال ۱۹۹۶ در ساحل پیدا شد، کشف شد.

این قطعه در کف اقیانوس درست در سواحل فلوریدا در نزدیکی کیپ کاناورال باقی می ماند تا ناسا قدم بعدی را تعیین کند. این متعلق به ایالات متحده آمریکا است. به خانواده هر هفت خدمه چلنجر اطلاع داده شده است.