کشف یک خواهر و برادر فراخورشیدی در یک مدار مشابه

شواهد در مورد تروجان‌های فراتر از منظومه شمسی ما تا به حال بسیار اندک بوده‌اند. «خورخهلو باکس» (Jorge Lillo-Box) پژوهشگر مرکز اخترزیست‌شناسی مادرید و از پژوهشگران این پروژه گفت: «اگزوتروجان‌ها» (Exotrojans) که سیاره‌های تروجان بیرون از منظومه شمسی هستند، مانند افراد تک‌شاخ‌ها بوده‌اند؛ یعنی از نظر تئوری وجود دارند اما هیچ کس آنها را شناسایی نکرده است.

به منظور بررسی کشف یک تروجان واقعی، پژوهشگران باید تا سال 2026 صبر کنند تا مشاهده آرایه آلما را برای پیشرفت PDS 70b و ابر در دوره طولانی مداری خود به دور ستاره به کار ببرند.

به گزارش ایسنا و به نقل از سیان‌ان، پژهشگران از مجموعه تلسکوپ‌های بزرگ «آرایه میلی‌متری بزرگ آتاکاما» یا «آلما»(ALMA) در شیلی برای رصد منظومه «PDS ۷۰» استفاده کردند که در فاصله ۳۷۰ سال نوری از ما در صورت فلکی «قنطورس» (Centaurus) قرار دارد.

این پژوهش، در مجله «Astronomy & Astrophysics» به چاپ رسید.

انتهای پیاممنبع

تروجان‌ها معمولاً در نقاط لاگرانژی یا دو ناحیه در مدار سیاره یافت می‌شوند که در آنجا ستاره گرانشی و سیاره می‌توانند مواد را به دام بیندازند.

دو سیاره مشتری‌مانند موسوم به «PDS ۷۰b» و «PDS ۷۰c» در حال حاضر به دور ستاره خود می‌چرخند. ستاره‌شناسان، ابری از گرد را نیز در مسیر مداری PDS مشاهده کنید که احتمالاً نشان‌دهنده‌های تشکیل دهنده یک سی جدید باشد که به طور فعال در حال‌گیری است.

تروجان‌ها اجرام سنگی هستند که در مداری مشابه سیارات قرار دارند. این پدیده ها در سراسر منظومه شمسی ما رایج هستند. از جمله یک جفت که در مدار زمین هستند و بیش از ۱۲ هزار سیارک تروجان هستند که در مدارک به دور خورشید حرکت می‌کنند. ماموریت «لوسی» (لوسی) ناسا که در اکتبر ۲۰۲۱ پرتاب شد، اولین مأموریتی خواهد بود که این سیارک‌های دیده‌شده را از نزدیک مطالعه می‌کنند.

بخوان  رونمایی از اولین دوچرخه برقی جهان مجهز به ChatGPT

دانشمندان بر این باورند که تصویر مستقیم آنها ممکن است قوی‌ترین شواهد تا به امروز باشد که نشان می‌دهد دو سیاره فراخورشیدی می‌تواند دقیقاً مشابهی داشته باشد.

«ایتزیار دی گرگوریو مونسالوو» (Itziar De Gregorio-Monsalvo) رئیس دفتر علوم «صدخانه جنوبی اروپا» در شی گفت: این کشف باعث شد که پژوهشگران در مورد شکل‌گیری و پیشرفت تروجان‌ها و این که چه تعداد از آنها ممکن است در سایر منظومه‌های سیاره‌ای وجود داشته باشد، سؤال کنند.

ستاره‌شناسان ممکن است دو سیاره نادر را پیدا کنند که در یک مدارک مشابه به دور یک ستاره جوان می‌گردند.

«اولگا بالسالوبر روزا» (Olga Balsalobre-Ruza) دانشجوی مقطع فوق دکتری اخترفیزیک در «مرکز اخترزیست‌شناسی مادرید» (CAB) و پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: دو دهه پیش به صورت تئوری پیش‌بینی شد که دو سیاره با جرم مشابه ممکن است مدار مشابهی را به دور ستاره خود داشته باشند. این جفت سیاره‌ای به اصطلاح «تروجان» (تروجان) یا «سیارات هم‌مدار» (سیاره‌های هم مدار) نامیده می‌شوند. ما برای اولین بار، شواهدی را به نفع آن ایده پیدا کرده‌ایم.